חדשות טכנולוגיה

ספוטיפיי מגייסת מיליארד דולר, מה היא תעשה איתם?

ההחלטה של שירות הסטרימינג לקחת הלוואה בתנאים מגבילים במיוחד מרמזת על כוונות לצאת להנפקה בשנה הקרובה. את המימון קיבלה החברה באמצעות אגרות חוב הניתנות להמרה למניות החברה

נמרוד צוק 11:0030.03.16
בנסיון להחריף את המאבק שלה מול אפל על משתמשי הסטרימינג, ספוטיפיי מגייסת מיליארד דולר בעסקה לא שגרתית: הלוואה בתנאים אטרקטיביים במיוחד למלווים, שזכתה מאתר טקראנץ' לכינוי הציורי "חוזה בעל מאפיינים שטניים", ומרמזת על כוונות לצאת להנפקה בשנה הקרובה. העסקה נחשפה הלילה על ידי "הוול סטריט ג'ורנל" ואושרה על ידי החברה.

 

את המימון קיבלה החברה מחברות ההשקעות TPG ודרגאוניר, לצד לקוחות של גולדמן זאקס שזהותם לא נחשפה, באמצעות אגרות חוב הניתנות להמרה למניות החברה בעתיד. במידה והחברה תצא לבורסה במהלך השנה הקרובה יקבלו המשקיעים את המניות בהנחה של 20% ממחיר היעד בהנפקה, ואם ההנפקה תתעכב תגדל ההנחה ב-5% נוספים בשנה. הטבה נוספת היא האפשרות למכור את המניות לאחר 90 יום בלבד מההנפקה, לעומת תקופת המתנה של 180 יום שנדרשת ממשקיעים אחרים בחברה. בנוסף, החברה תשלם ריבית של 5% על הקרן שתגדל באחוז נוסף בכל חצי שנה עד תקרה של 10%.

 

דניאל אק. מנכ"ל ספוטיפיי דניאל אק. מנכ"ל ספוטיפיי צילום: spotifypresscom

 

הסיבה לבחירה בצורת המימון הזו, מעריכים בענף, נובעת מחשש החברה כי גיוס רגיל תמורת אחזקות יחייב אותה להסתפק בהערכת שווי נמוכה יותר מזו שקיבלה בגיוס הקודם לפני שנה, אז הוערכה ב-8.5 מיליארד דולר. חיתוך השווי עלול לפגוע ביכולתה לגייס סכומים נוספים בעתיד או בתנאי היציאה לבורסה. בנוסף, אם תוצאותיה העסקיות בחודשים הקרובים יהיו מוצלחות ושווי המניה יזנק לאחר ההנפקה, העלות עשויה להיות נמוכה יותר בטווח הארוך לעומת מכירת אחזקות.

 

לספוטיפיי יש עדיין יתרות מזומנים של 570 מיליון דולר (החברה גייסה עד כה יותר מ-1.56 מיליארד דולר והיא מפיקה הכנסות של יותר ממיליארד דולר בשנה בשנתיים האחרונות), כך שהכסף אינו דרוש לה לתפעול השוטף אלא להתרחבות מהירה, שעשויה להתבצע על ידי רכישת מתחרות כגון פנדורה או סאונדקלאוד.

 

מלבד התחרות מול אפל מיוזיק, שמזנבת בה עם 11 מיליון מנויים משלמים (נכון לפברואר), ספוטיפיי עומדת מול מתחרים נוספים כמו טידאל של ג'יי-זי, גוגל שמציעה את יוטיוב רד וסאונדקלאוד שעל פי הערכות עומדת להשיק גם היא שירות סטרימינג בתשלום.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x