$
אפליקציות
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

הגיוס המוצלח של מירקט הפך לסיוט שמחייב אותה לשנות כיוון

אפליקציית השידורים החיים לסמארטפון מירקט הושקה לפני עשרה חודשים, זכתה לפופולריות רבה והצליחה לגייס 12 מילון דולר, אבל אז טוויטר רכשה את פריסקופ ופייסבוק השיקה פיצ'ר שידורים חיים משלה

אסף גלעד 11:1110.03.16

כמו במיתוס של סיזיפוס, גם בן רובין מגלגל אבן במעלה ההר כבר שנים, ואז היא נופלת עליו והוא נאלץ להתחיל מהתחלה. רובין, אדריכל שהפך ליזם הייטק מוכשר ונמרץ, הקים אפליקציית שידורים חיים בשם Yevvo. הוא לא הצליח, מיתג אותה מחדש בשם מירקט (Meerkat), הצליח לזמן קצר, וכעת נאלץ לוותר על חזונו המקורי ולהפוך אותה לרשת חברתית מבוססת וידיאו. בעולם הסטארט-אפים קוראים לזה פיבוט, שינוי במוצר או במיקוד כדי להתניע מחדש. לרובין כנראה נמאס לשמוע את המילה הזאת.

אפליקציית מירקט, שהושקה לפני עשרה חודשים, היתה הדבר הכמעט־נכון בזמן הכמעט־נכון. כבר שנים שאפליקציות שידור חי לסמארטפון, מ־Flixwagon, דרך Qik ועד Oovoo, אינן זוכות להצלחה. אבל הסמארטפונים השתפרו וכך גם מהירות החיבור, הטרנדים השתנו, ומירקט כבשה בסערה את התודעה הציבורית. לפיכך היא הצליחה לגייס 12 מיליון דולר מגריילוק העולמית, שלה זאת היתה ההשקעה הראשונה בחברה כחול־לבן.

 

רובין מתראיין בשידור שמועבר במירקט. משידורים חיים לרשת וידיאו חברתית רובין מתראיין בשידור שמועבר במירקט. משידורים חיים לרשת וידיאו חברתית צילום: בלומברג

 

אלא שאז גילה רובין שהוא לבד. טוויטר רכשה את האפליקציה המתחרה פריסקופ בכמה מיליוני דולרים וחסמה את מירקט. פייסבוק, שהחלה להתעניין בתחום לאחר עסקת פריסקופ ושיתפה פעולה עם מירקט, השיקה פיצ'ר שידורים חיים משלה. לרובין לא נותר אלא להניף דגל לבן.

 

 

 

כך הפך גיוס ההון המרשים, מאחת מקרנות ההון סיכון היוקרתיות והמתוקשרות בעמק הסיליקון, לכלוב זהב. מירקט הישראלית־אמריקאית היתה יכולה להיות יופי של Hiring־Acq - רכישה קטנה יחסית, שבה הרוכשת מעוניינת יותר בצוות של הסטארט-אפ הנרכש מבמוצר שפיתח. והצוות של רובין הוכיח את יכולותיו ללא ספק.

 

אך הברכה שבגיוס 12 מיליון דולר הפך לקללה של מירקט. היא לא תוכל להימכר במיליונים אחדים, ואפילו לא ב־10 או ב־20 מיליון דולר. לא מן הנמנע שחברות אחרות לטשו עיניים אל רובין וחבריו, אך נרתעו מהסכומים. כעת תצטרך מירקט להצדיק איכשהו את ההשקעה בה ולמצוא את הדרך לאקזיט גדול הרבה יותר, לפני שגריילוק תתייאש ממנה לחלוטין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x