$
חדשות טכנולוגיה

משרד רה"מ מקדם יבוא מהנדסי תוכנה לחברות הייטק בישראל

על פי התוכנית, כדי למלא את המחסור הקיים בשוק ההייטק בישראל, יונפקו ויזות מומחים עבור מהנדסים תושבי חו"ל

רוני זינגר ואסף גלעד 20:4223.02.16

משרד ראש הממשלה מקדם תוכנית ליבוא מהנדסי תוכנה לעבודה בחברות הייטק בישראל, כך פורסם הערב (ג') בערוץ 10.

 

את התוכנית מקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו  בכהונתו כשר הכלכלה. על פי התוכנית כדי למלא את המחסור הקיים בשוק ההייטק בישראל, יונפקו ויזות מומחים עבור מהנדסים תושבי חו"ל. בשלב הראשוני מדובר על הנפקת כמה מאות ויזות עבור בעלי מקצועות הנדסה להייטק, ובהמשך נבחנת האפשרות להרחיב את הנפקת הוויזות לאלפי עובדים זרים נוספים שיגיעו לישראל.

 

 

נתניהו. חברות ההייטק מתפלאות נתניהו. חברות ההייטק מתפלאות צילום: איי אף פי

 

את התוכנית מגבשת באחרונה צוות במשרד ראש הממשלה בראשו עומד מנכ"ל המשרד אלי גרונר, ובשיתוף עם משרד הכלכלה.

 

 

 

התכנית נולדה לאחר שנתניהו וגרונר נפגשו עם מספר ראשי חברות הייטק גדולות בישראל ושמעו מהם על מצוקה גדולה בגיוס כוח אדם בתחומי הנדסה שונים. לפיכך הוחלט על הקמת צוות בין משרדי שבחן בשבועות האחרונים את הנושא. הצוות שהורכב מאנשי משרד ראש הממשלה, הכלכלה, האוצר, הפנים והחוץ, גיבש את התוכנית.

 

על פי ההערכה, מרבית העובדים יגיעו מהודו. מספר הוויזות יעמוד על כמה מאות בשנה. המהלך הוא חלק מתוכנית רחבה יותר המתגבשת ועניינה חינוך להייטק והרחבה בהשקעה במכללות העוסקות בתחום.

 

פליאה בחברות ההייטק

 

התוכנית מעוררת פליאה בקרב חברות ההייטק הגדולות והבינוניות, שבתחילה דרשו להנפיק אלפי ויזות עבודה לעובדים זרים אך לאחר מכן ירדו מהדרישה בעקבות שיח חופשי יותר שמתקיים כיום ביניהן לבין רשות האוכלוסין. ערוץ התקשורת החדש מאפשר לחברות לבקש מראש אישורי עבודה עבור עובדי הייטק זרים זמניים או עובדים המגיעים לישראל עם ויזת מומחה. בנוסף, הדיאלוג מאפשר לחברות גם להאריך אשרות בצורה פתוחה מבעבר. כך ירדה שדולת חברות הצמיחה מהדרישה לייבא אלפי עובדים זרים לישראל.

 

אם יבקש משרד ראש הממשלה או משרד הכלכלה להנפיק מאות ואלפי ויזות עבודה לעובדי הייטק זרים הוא ייאלץ לבצע אחד מבין השניים: להקל על הדרישות לקבלת ויזת מומחים המונפקת על ידי רשות האוכלוסין במשרד הפנים, ויזה שניתנת להשגה אך ורק כאשר חברה הרשומה בישראל מוכיחה כי העובד המיובא לישראל מחזיק במומחיות שאין לה תחליף. האפשרות השנייה היא להוסיף קטגוריה נפרדת וחדשה לוויזות לנכנסים לישראל, הליך תקינה ממושך יותר. נתניהו ייאלץ להתמודד מול התנגדות צפויה של מפלגת ש"ס שמחזיקה בתיק הפנים ולכן אחראית בעקיפין גם על רשות האוכלוסין וההגירה, וצפויה להתנגד להגעה של אלפי זרים לישראל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x