$
חדשות טכנולוגיה

דונלד טראמפ: "להחרים את אפל"

אפל מסרבת לתת ל-FBI לפרוץ לאייפון של היורה בטבח בסן ברנרדינו; טראמפ: "טים קוק רוצה לעשות הצגה גדולה ולהראות כמה הוא ליברלי"

עומר כביר 23:5019.02.16
דונאלד טראמפ נגד אפל: איש העסקים והמתמודד על ראשות המפלגה הרפובליקנית לקראת בחירות 2016 בארה"ב, קורא היום (שישי): “להחרים את אפל". זאת, על רקע סירובה של חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם לסייע ל-FBI לפרוץ למכשיר אייפון.

 

אפל נמצאת בימים האחרונים בעיצומה של סערה תקשורתית, בעקבות צו בית משפט שמורה לה לפתח תוכנה שתאפשר לבולשת הפדרלית לפרוץ לאייפון מוגן בסיסמה של אחד היורים מהטבח בסן ברנרדינו, שבו נהרגו 14 איש. אפל הודיעה שבכוונתה להתנגד לצו והמנכ"ל, טים קוק, פרסם באתר החברה הודעה מנומקת שמסבירה את המניעים לכך.

 

להגנתה של אפל יצאו ענקיות טכנולוגיה, ובראשן גוגל ומיקרוסופט, וחלק מחברי הקונגרס, בשעה שפוליטקאים אחרים תקפו את ההחלטה. אחד המתנגדים הבולטים היה טראמפ, המוביל בסקרים בפריימריז למועמד המפלגה הרפוליקנית לנשיא ארה"ב, שמוקדם יותר השבוע תקף את החברה.

מנכ"ל אפל טים קוק. מיקרוסופט וגוגל יצאו להגנתה מנכ"ל אפל טים קוק. מיקרוסופט וגוגל יצאו להגנתה

 

כעת, מעלה טראמפ הילוך וקורא לאזרחים להחרים את אפל ואת מוצריה. “אפל צריכה לוותר על האבטחה בטלפון הזה, אוקיי?” הוא אמר בעצרת בחירות בקרוליינה הדרומית. “מה שאני חושב שאתם צריכים לעשות זה להחרים את אפל עד שיגיע הזמן ושהם ימסרו את מספר האבטחה בזה. מה דעתכם על זה? בדיוק חשבתי על זה. להחרים את אפל!”

 

טראמפ הוסיף: “הטלפון אפילו לא נמצא בבעלותו של הבריון שהרג את כל האנשים האלו, הוא בבעלות הממשלה (החשוד בביצוע הטבח, סייד פארוק, הועסק על ידי מדינת קליפורניה; ע”כ). זה אפילו לא הטלפון שלו. אבל טים קוק רוצה לעשות הצגה גדולה, כנראה כדי להראות כמה הוא ליברלי".

 

בניגוד לדבריו של טראמפ, במוקד המחלוקת לא עומד "מספר האבטחה" (ככל הנראה, בכוונתו לסיסמה של המכשיר), שכן אפל לא מחזיקה ברשותה מספר שכזה. תחת זאת, הצו מורה לחברה לפתח כלי שיבטל את התכונה שבמסגרתה אחרי 10 ניסיונות כושלים להזין סיסמה, המכשיר ננעל סופית והמידע שעליו נמחק. כלי כזה יאפשר ל-FBI להריץ כלי כוח גס שיוכל, בבוא הזמן, לפצח את הסיסמה של המכשיר.

 

מוקדם יותר היום, משרד המשפטים האמריקאי עתר לבית המשפט בדרישה לחייב את אפל לציית לדרישות הממשלה. בעתירה נטען, בין השאר, שעמדתה של אפל "מבוססת על דאגה למודל העסקי שלה ומהווה חלק מאסטרטגיית מיתוג. במקום לסייע לחקור מתקפת טרור קטלנית ולציית לצו בית המשפט, אפל הגיבה בדחייה ציבורית של הצו", נכתב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x