חדשות טכנולוגיה

צרפת תחסום את השימוש ב-WiFi בשעת חירום?

המשטרה הצרפתית מבקשת לסגור את כל רשתות ה-WiFi הפומביות ולאסור את השימוש ב-TOR, אבל אין לה מושג כיצד לעשות זאת

הראל עילם 16:5007.12.15
המתקפה הרצחנית בפריז דוחפת את ממשלת צרפת לשקול צעדים קיצוניים על מנת להלחם בטרור: משטרת צרפת פנתה למשרד הפנים בבקשה שירחיב בצורה משמעותית את היכולת שלה לפקח, לנטר ולהגביל את המרחב הדיגיטלי של המדינה בשעת חירום. בין השאר, המשטרה רוצה שתהיה לה את הסמכות לסגור את כל נקודות ה-WiFi הפומביות במדינה וכן את פלטפורמת TOR.

הדיווח המקורי הגיע היום (ב') דרך העיתון הצרפתי לה מונד, שציטט מקורות המקורבים למשרד הפנים. ראוי לציין כי מדובר רק בפניות מצד המשטרה הצרפתית ולא בהצעות חוק בעלת תוקף רשמי. התאריך המוקדם ביותר בו משרד הפנים יוכל להציג את הבקשה בפני הפרלמנט הצרפתי יהיה בינואר 2016.

 

המשטרה הצרפתית רוצה לסגור את הוויי פיי המשטרה הצרפתית רוצה לסגור את הוויי פיי

 

ההכרזה על מצב החירום בצרפת העניקה למשטרה ולכוחות השיטור סמכויות נרחבות, ביניהן האפשרות לבצע חיפוש פיזי על אזרחים ללא צו, איסור על הפגנות פומביות והסרת אתרים מהרשת באופן מיידי. לאחר מתקפת הטרור לפני כחודש, הפרלמנט האריך את מצב החירום לשלושת החודשים הקרובים, ומספר דיווחים טוענים כי יתכן שיישאר בתוקף באופן קבוע, כמו אצלנו בישראל.

 

לא פורט כיצד המשטרה מתעדת לאכוף את שתי ההצעות הנפרדות שהעבירה. ניתן אולי להוציא מחוץ לחוק את עצם השימוש בפלטפורמת TOR או ב-WiFi פומבי בשעת חירום, אבל זו אפשרות בעייתית בהתחשב בכך שעיריית פריז מציעה WiFi חינמי לכל תושבי העיר ללא מגבלה.

 

בהצעה הראשונה שהגישה, מבקשת המשטרה לסגור את כל רשתות ה-WiFi החינמיות והפומביות, בטענה שבשעת חירום קשה מאוד לאתר גולשים שמשתמשים ברשתות WiFi פומביות. זאת מכיוון שהטכניקות הנפוצות ביותר לעקוב אחרי גולשים מסתמכות על מעקב אחרי כתובת IP, שיכולה להוביל את כוחות השיטור רק לנתב המארח את הרשת הפומבית ולא למשתמש עצמו.

 

ההצעה השנייה מתייחסת לרשת TOR, אבל אינה מציינת כיצד המשטרה יכולה לחסום אותה. המשרד לענייני חירויות הציבור, DLPA, אף אמר כי יתכן וחסימת TOR אינה חוקתית. אין כיום כל אמצעי טכנולוגי המאפשר לחסום את TOR, פלטפורמה קוד פתוח שהחלה את דרכה כמערכת תקשורת מוצפנת של הצי האמריקאי, וכיום מאפשרת לכל דיכפין לתקשר בצורה אנונימית, מוצפנת ומאובטחת לחלוטין עם כל אדם אחר בעולם. בשנים האחרונות, TOR הפכה פופולרית במיוחד בקרב חובבי טכנולוגיה ועיתונאים, אך גם בקרב גורמים פליליים. מספר מדינות, ביניהן סין ורוסיה, חוסמות בצורה חלקית את הגישה לחלק מנתבי הליבה של TOR, אבל משתמשים בעלי ידע מקצועי מוגבל יכולים לעקוף גם את החסימה הזאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x