$
חדשות טכנולוגיה

מוזילה: 98% מההכנסות שלנו הגיעו מגוגל, אבל אנחנו ממש בסדר

העמותה ללא מטרות רווח, המפתחת את הדפדפן פיירפוקס, יצרה את עיקר הכנסותיה במסגרת הסכם שיתוף פעולה ארוך שנים עם גוגל. עכשיו, כשהחוזה פקע, האם היא תצליח להשתקם?

עומר כביר 14:1726.11.15

קרן מוזילה, מפתחת דפדפן פיירפוקס, ממשיכה ולנסות ולהצדיק את החלטתה שלא לחדש את החוזה ארוך השנים שלה עם גוגל - אבל אתמול (ד') נחשף כי הרוב המוחלט של הכנסותיה הגיע מהסכם זה. היכן זה ישאיר את מוזילה ומה יקרה לדפדפן האהוב בעקבות פקיעת ההסכם. גוגל סירבה להגיב לדיווח.

 

בסוף 2014, מוזילה הפסיקה את ההסכם הגלובלי שהיה לה עם גוגל, שהיה בן יותר מעשור. במסגרת ההסכם, גוגל שילמה לעמותה מנוע חיפוש ברירת המחדל בדפדפן.

במקום ההסכם הגלובלי, מוזילה עברה להסכמים אזוריים עם מנועי חיפוש שונים ומקומיים. בארצות הברית, למשל, יאהו היא עכשיו מנוע החיפוש של פיירפוקס, בסין מוזילה חתמה על הסכם באידו וברוסי עם יאנדקס. באירופה, ברירת המחדל למנוע החיפוש היא עדיין גוגל.

 

פיירפוקס. האם יוכל להמשיך ולהתקיים ללא גוגל פיירפוקס. האם יוכל להמשיך ולהתקיים ללא גוגל

 

העמותה מצידה חזרה וטענה במהלך השנה האחרונה שמצבה הפיננסי מצוין וכי היא אינה זקוקה לגוגל על מנת להמשיך להתקיים. אבל אתמול הדו"חות הפיננסיים לשנת 2014 נחשפו כעת, ומהם מתברר עד כמה שיתוף הפעולה עם גוגל היה קריטי עבור מוזילה. מתוך הכנסות בסוף כולל של 329.6 מיליון דולר, רק 6.2 מיליון לא הגיעו מגוגל. כלומר, 98% מהכנסותיה של מוזילה הגיעו מגוגל. 

 

עם זאת, בחברה טוענים שהודות לעסקות החיפוש החדשות שחתמה החברה מצבה הפיננסי ב-2015 צפוי דווקא להשתפר. “יש לנו עסקאות חזקות מאוד", אמר סמנכ"ל הכספים של הקרן, ג'ים קוק, לאתר חדשות הטכנולוגיה Cnet. “אנחנו מצפים בקוצר רוח להצגת הנתונים הכספיים שלנו בשנה הבאה. 2015 תדגים את המשך המגמה של נתונים פיננסיים חזקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x