$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

פיטורי הענק ב-HP: הצ'אנס האחרון של ענקית המחשוב

חטיבת השירותים הארגוניים של הענקית האמריקאית תקוצץ ב-25 עד 30 אלף משרות - ומסיבה טובה: הכנסות חטיבת האנטרפרייז של HP צוללות אף מהר משל חטיבת המחשבים על אף דעיכת שוק ה-PC. האם יצליח הספין-אוף שמתוכנן להמשך השנה להציל את החברה?

הראל עילם 11:0716.09.15

אמש נודע כי HP מתכננת מהלך פיטורים עצום, שיכלול כ-25 עד 30 אלף עובדים; עדיין לא ידוע האם יכה גל הפיטורים גם ב-HP ישראל ומתי. חברה מבצעת קיצוץ שכזה רק כאשר אין ברירה - ומצבה של ענקית המחשוב האמריקאית אכן מצדיק פיטורים בהיקף שכזה.

כדי להבין את הבוץ הטובעני אליו נפלה HP, יש לבחון את מצב שוק המחשוב האישי, שהוא מרכזי עבורה. השוק נמצא בצרות צרורות מזה שנים ואפילו לנובו, הענקית הסינית שהציגה צמיחה במכירות בניגוד לכל היגיון, כבר מציגה צניחה. HP איבדה ללנובו את תואר "יצרנית המחשבים הגדולה בעולם" ולא הצליחה לכבוש שוב את התואר. ועתה, עם כמה שרע הוא מצבו של שוק המחשבים - קחו בחשבון שמצב חטיבת המחשוב הארגוני של HP, בקרבה יתבצעו הפיטורים - אף גרוע יותר. למעשה, קצב הצניחה בהכנסות מתחום היישומים הארגוניים מהיר מקצב צניחת מכירות המחשבים.

 

שרת HP שרת HP

 

לקראת סוף השנה תבצע HP מהלך אסטרטגי: חטיבת האנטרפרייז תתפצל לחברה נפרדת שתכלול את כל שירותי התוכנה וה-IT. המנכ"לית מג וויטמן תנהל את HP Inc, שתמשיך לפעול בנפרד כיצרנית מחשבים ומדפסות מסוגים שונים - ביניהם ככל הנראה תלת ממד, תחום שרואה צמיחה מהירה בשנים האחרונות. מחטיבות החומרה יקוצצו רק 3,000 משרות, מה שמראה שלהנהלה יש אמון במבנה הארגוני המתוכנן ל-HP Inc.

 

עיקר ההכנסות של HP Enterprise, שלפי הערכות אופטימיות, יגיעו ל-50 מיליארד דולר בשנה, מגיעות ממוצרים שמקורם בחברת התוכנה אוטונומי (שרכישתה האומללה בסכום עתק הביאה לפיטוריו של המנכ"ל ליאו אפותיקר) וממוצרי IT EDS. אלו שתי חברות ש-HP התקשתה לשלב בתוך העסק המרכזי שלה, בין היתר בשל הנזק התדמיתי שגרמה רכישת אוטונומי - עד שלבסוף בחרה בתוכנית הספין אוף הפיצול.

 

זה אינו מהלך הפיטורים הנרחב הראשון של HP בתקופה האחרונה: חלק נכבד מהעובדים הפחות חיוניים בחטיבת החומרה כבר פוטרו בגל הפיטורים הקודם, שכלל 50 אלף איש, תפח ל-55 אלף איש - וגם כנראה לא הגיע לסיומו כפי שהתריעו מספר בכירים בחברה. "בהחלט יתכן שנמשיך לפטר אנשים גם במהלך 2016", הזהירו. אבל כאשר מקשיבים לחזון העתידי של המנהלים העתידיים של שתי החברות, אי אפשר שלא לראות את האירוניה שדווקא חטיבת החומרה רואה עתיד הרבה יותר אופטימי, מתקדם וחדשני.

 

השוו למשל את התוכניות העתידיות של וויטמן, שתיארה עתיד ל-HP Inc שיתמקד במדפסות תלת ממד תעשייתיות. התוכניות העתידיות של חברת האנטרפרייז, עם זאת, מסתכמים בהעברת עשרות אלפי משרות ממדינות "מערביות" ו"יקרות" למדינות "זולות יותר" – כפי שהסביר טים סנוסיפר, סמנכ"ל הכספים העתידי של חברת האנטרפרייז. האם יהיה די בכך כדי לקנות את אמון המשקיעים? ימים יגידו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x