$
חדשות טכנולוגיה

נעים להכיר: אקילה, מטוס האינטרנט של פייסבוק

המל"ט של הרשת החברתית הוא בעל מוטת כנפיים של 42 מ' אך שוקל רק 400 ק"ג ומסוגל לשהות 90 יום באוויר ללא תדלוק או נחיתה. פייסבוק תשתמש בו כדי להביא חיבור אינטרנט זול ומהיר לעולם השלישי, שיתבסס על משדר לייזר

הראל עילם 13:3302.08.15
פייסבוק הציגה לקהל לראשונה במהלך סוף השבוע האחרון את מל"ט התקשורת שלה, אקילה (עיט). המזל"ט הוא חלק מהתוכנית השאפתנית של הרשת החברתית לחבר את מדינות העולם השלישי לאינטרנט, בדומה ל-Loon, פרויקט בלוני הרשת של גוגל.
אקילה, בניגוד להערכות מוקדמות, אינו מעוצב כדאון אלא ככנף מעופפת - תפיסת עיצוב יעילה במיוחד שמגולמת בין השאר, במפציץ החמקן B2. מל"ט האקילה עשוי משלדת סיבי פחמן אחודה ושוקלת 400 ק"ג בלבד. מוטת הכנפיים שלו היא 42 מ' - ונועדה לאפשר לו לרחף ביעילות בגובה של בין 20 ל-30 ק"מ.

 

מטוס האקילה של פייסבוק מטוס האקילה של פייסבוק

 

המל"ט משתמש בלוחות סולאריים כמקור אנרגיה נקי ובלתי מוגבל ומסוגל לרחף באוויר במשך כתשעים יום ללא צורך בתדלוק. הוא יטוס מעל כפרים וישובים מרוחקים שעדיין לא חוברו לתשתית פס רחב, ולספק להם חיבור תקשורת אלחוטי. החברה בחנה דגם קטן יותר של המל"ט מוקדם יותר השנה בשמי בריטניה, ואמורה להתחיל ולבדוק את אב הטיפוס בגודל המלא לקראת סוף השנה.

 

פיתוח מיוחד של פייסבוק

 

על מנת לספק את החיבור האלחוטי לכפרים (וכן לחבר את המל"ט לרשת) הרשת החברתית מפתחת תקשורת אופטית מבוססת לייזר שאמורה לספק חיבור במהירות של עד 10 גיגה-ביט לשניה - קצב גבוה פי עשרה משל תקשורת מבוססת לייזר מסחרית שזמינה כיום בשוק. לפי מארק צוקברג, גם המל"ט וגם תקשורת הלייזר פותחו בפייסבוק עצמה, במרכז התקשורת החדש שלה ובמשרדי Ascenta, חברת המל"ט הבריטית שנרכשה על ידי הרשת החברתית לפני כשנה.

 

ג'יי פאריק, סמנכ"ל תקשורת ותשתיות בפייסבוק, אמר כי פייסבוק מקווה להוזיל משמעותית את העלות של חיבור כפרים וישובים לרשת. "אנחנו בוחנים מספר של גישות וטכנולוגיות שונות על מנת להתמודד עם האתגר הזה, כולל שימוש בלוויינים". צוקרברג מצידו הסביר כי מדובר בפרויקט חשוב מאוד וקרוב לליבו: "10% מהאוכלוסייה בעולם חיה באזור שבו אין תשתית אינטרנט. כדי לחבר את כולם, אנחנו צריכים לפתח טכנולוגיות חדשות לחלוטין".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x