$
אינטרנט

דינוזאורים פיראטיים: עובד יוניברסל הפיץ ברשת את "עולם היורה"

ההדלפה התגלתה לאחר שתוכנת האנטי-פיראטיות של החברה ביקשה מגוגל להסיר קישור ממנוע החיפוש - שהוביל לרשת הפנימית שלה עצמה

עומר כביר 14:1527.07.15
עותקים פיראטיים של הלהיט הקיצי "עולם היורה" הופצו לאחרונה באינטרנט - ממחשבים של עובדים בתוך אולפן הסרטים שהפיק את הסרט. כך טוען אתר חדשות הטכנולוגיה The Register, על בסיס מידע על הפרות קניין רוחני שהחברה עצמה הפיצה.

 

"עולם היורה", בכיכובו של כריס פראט מ"שומרי הגלקסיה", הפך לאחד הלהיטים הגדולים של הקיץ. גולשים רבים ניסו להוריד את הסרט מהרשת באופן פיראטי, וכאן הם קיבלו ככל הנראה סיוע לא צפוי מעובד בתוך סטודיו הסרטים יוניברסל. 

 

מתוך "עולם היורה" מתוך "עולם היורה" צילום: universal

 

יוניברסל, כמו כל אולפן סרטים הוליוודי, מעבירה בקביעות לגוגל בקשות הסרת מידע. החברה מתמקדת בעיקר בבקשות להסרת תוצאות חיפוש המפנות לאתרים המקדמים תכני מדיה בבעלותה, המופצים באופן פיראטי. אתר Register עבר על גליון הבקשות האלו, החשוף לקהל, ובחן את בקשות הסרת המידע שקשורות ל"עולם היורה". אחת מהבקשות הייתה להסיר את הקישור http://127.0.0.1:4001/#/fr/.

 

כתובת ה-IP שמספרה 127.0.0.1, כידוע משמשת לציון ה-localhost, קרי המחשב או רשת המחשבים שממנו גולש המשתמש. משמע: הקישור הפיראטי שביקשה יוניברסל להוריד היה למעשה למחשב שהוא חלק מרשת המחשבים שלה. ככל הנראה מדובר במחשב אישי של עובד בחטיבה הצרפתית של החברה.

 

כל חברות הקולנוע נעזרות בתוכנות אוטומטיות המאנדקסות את הרשת ומנועי החיפוש על מנת לאתר בצורה אוטומטית את כל האתרים המשתמשים בתכנים שלהן. בכל פעם שהן מזהות קישור לעותק פיראטי של סרט, סדרה או שיר, הן מצרפות אותו לרשימה שמועברת למפעיל מנוע החיפוש הרלוונטי. אלו, לרוב, נענים לבקשות ללא היסוס שכן חוק זכויות היוצרים הדיגיטלי אומנם מקנה להם חסינות מתביעות, אבל רק במקרה והם מקבלים ונענים במהירות לבקשות הסרת המידע. 

 

ככל הנראה, במקרה של "עולם היורה", המערכת האוטומטית יוניברסל זיהתה עותק פיראטי שמופץ מאחד ממחשבי האולפן. מכיוון שהיה זה מחשב שהיה חלק מאותה רשת פנימית, הקישור שהוצמד לו היה זה של ה-localhost.

 

אפשרות עסיסית פחות, וגם פחות סבירה, היא שהעותק רק זוהה על מחשבי החברה אך לא הופץ ברשת. ואולם, כפי שמציינים ב-The Register, העובדה שהמערכת של יוניברסל לא יודעת לזהות מתי היא מעבירה בקשות להסרת קישורים המובילים לרשת המחשבים שלה עצמה מעלה ספקות גדולות לגבי אמינותה - ומעוררת חששות גדולים  שגם קישורים לגיטימיים מוסרים ממנועי חיפוש על לא עוול בכפם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x