שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

רדיט פתחה את עונת ציד הטרולים

מנהלת אתר הפורומים הפופולרי עורכת ניקוי אורוות כדי לצמצם את הפצת תכני המין והשנאה שבו, למה איביי רוצה להטריד אתכם בטלפון, ממשלת סין מסבכת את חואווי עם כלי התקשורת ואפל ממציאה את גוגל סטריט וויו

יוסי גורביץ 17:2011.06.15

מתרבתים את הרשת

 

רדיט הוא אתר פורומים כה פופולרי עד שבמהלך הבחירות של 2012, הנשיא אובמה התארח שם לענות לשאלות המשתמשים. האתר ידוע לשמצה בכך שהוא מערב פרוע דיגיטלי, שמאפשר כמעט כל דבר. הוא הסתבך לפני כשלוש שנים כשהסתבר שהוא מאפשר לפרסם צילומים חושפניים של נשים ללא הסכמתן, בפורום שזכה לשם המתבקש creepshot. ההנהלה לא כל כך ידעה איך להגיב לפרשה, ניסתה בהתחלה לטעון שמדובר בחופש ביטוי ולאחר מכן סגרה את הפורום.

 

ההנהלה התחלפה. עכשיו המנהלת של רדיט היא אלן פאו, שהתפרסמה בתביעה שלה כנגד קליינר פרקינס על אפליה מינית. אתמול נקטה פאו בצעד שנוי במחלוקת בקרב משתמשי האתר: היא הודיעה שמעתה, רדיט יסגור תתי-אתרים שלו שעוסקים בהטרדה של אנשים אחרים. כמה פורומים כאלה נסגרו כבר אתמול. רדיט ציינה רק את שמו של אחד מהם, fatpeoplehate, שמטרתו היא לעג לאנשים שמנים; בהערה שפורסמה מאוחר יותר צוינו שמותיהם של האחרים, שמוקדשים לשנאת שחורים, שנאת הומוסקסואלים ועוד. 

 

יש שריף חדש בעיר. אלן פאו יש שריף חדש בעיר. אלן פאו צילום: בלומברג

 

ההחלטה גררה, כצפוי, ים של יללות ונהי מצד אוכלוסיית הטרולים הגדולה של רדיט, שבכתה בדמעות שליש שסותמים לה את הפה. תזכורת: אף אחד לא חייב לכם כלום. אתם לגמרי יכולים לפתוח לעצמכם פורום משלכם. תוך זמן קצר עלו טענות על כך ש"זו תחילת הסוף של רדיט". אם אתר הפורומים היה נשען על מיזוגניה ושנאה, היה עדיף לו היה מת. אבל מדובר באתר עם הרבה פורומים יצירתיים שמקדמים שיתוף פעולה ויצירתיות בין אנשים במגוון תחומים, שהשקיעו רבות באתר ובקהילות שצמחו בו. לכן, כנראה שמה שיקרה הוא שהטרולים ינדדו לאתר אחר.

 

להציב את העגלות במעגל!

 

עוד אתר שמתקשה להתמודד עם טרולים הוא טוויטר, אבל הוא עושה מאמצים ניכרים בזמן האחרון. כלי חדש שעליו הודיע השירות אמש (ד') הוא היכולת ליצור רשימת חסומים ולחלוק אותה עם אנשים אחרים.

 

העקרון פשוט למדי: טרולים תוקפים לעתים קרובות מטרות שפועלות במשותף, כלומר שאם הם תוקפים אותך יש סיכוי סביר למדי שהם יתקפו גם את החברים שלך. הכלי החדש, אומרים בטוויטר, מיועד לאנשים שסופגים "כמויות גבוהות של אינטראקציות בלתי רצויות בטוויטר" - במילים עדינות פחות, מהווים מטרה לטרולים.

 

עוזרת לגולשים להתמודד עם תוקפיהם. טוויטר עוזרת לגולשים להתמודד עם תוקפיהם. טוויטר

 

כבר יש לך רשימת חשבונות חסומים; עכשיו אתה יכול לייצא אותה ולהעמיד אותה לרשות משתמשים אחרים, כמו גם לייבא את הרשימה שלהם ולהשתמש בה. ופתאום, כל מיני צווחנים עם אפס עוקבים שנוצרו שלשום פשוט נעלמים. 

 

הבעיה כאן, כמובן, היא שלטרולים האלה יש יכולת ליצור חשבונות חדשים בכל רגע נתון. אולי מה שטוויטר צריכה לעשות הוא לבקש מהמשתמשים את רשימות החסומים שלהם, להצליב אותן, להעיף לאלף עזאזל את כל המשתמשים האלה מהשירות - ולעדכן את הרשימות כל 24 שעות. החברה אומרת שהיא פועלת למציאת עוד כלים לפתרון. המשך יבוא.

 

איביי, הטרדות טלפונית בע"מ

 

איביי היא רעיון מצליח כמעט בכל קנה מידה פרט לזה של וול סטריט. החברה רווחית, ויש לה עשרות מיליוני לקוחות מרוצים - עבדכם הנאמן השתמש הרבה באיביי, עד שדואר ישראל הפסיק לתפקד - אבל לא מספיק רווחית עבור סוחרי המניות. שנה אחרי שנה, החלק הרווחי ביותר של איביי הוא פייפאל. ובקרוב, פייפאל לא תהיה חלק מאיביי. אז מה תעשה החברה?

 

מישהו שם החליט שהדבר הנכון לעשות הוא להתקשר ללקוחות ולשאול אם הם צריכים משהו. כלומר, האדם הנורמלי פוסע במשעול יומו המעיק גם כך, כשלפתע על הקו נציג של איביי, שנוספה גם היא על שונאינו. אדוני צריך טוסטר משולשים? לא? מפית עם חתימה של הרברט מרקוזה? עדשה טלסקופית? קופסת טבק מהודרת מהמאה ה-18 בסגנון הרוזן מה-שמו? לא? אבל יש לי את זה ב-18 תשלומים ובמשלוח שמגיע אליך מחר! 

 

טוסטר משולשים? לא, אני לא צריך טוסטר משולשים! טוסטר משולשים? לא, אני לא צריך טוסטר משולשים! צילום: שאטרסטוק

 

אני לא יודע מי חשב על הרעיון המבריק של הפיכת הלקוחות של החברה לאנשים ששונאים אותה, אבל אני מקווה שבהנהלה יקבלו שכל וישגרו אותו משם בתותח. הרשויות בחלק מהמדינות בארה"ב, שם לוקחים הרבה יותר ברצינות את הפרטיות של אנשים מאשר ברפובליקות מזרח תיכוניות, כבר הודיעו לאיביי שאם היא מנסה את התרגיל הזה, היא תזכה לקבל מבצע על כמה תביעות משפטיות במחיר של פעולה אחת, המשלוח על חשבון משלם המסים.

 

קצרצרים

 

1. רגע מביך לחואווי: ממשלת סין ערכה לשורה של עיתונאי טכנולוגיה זרים סיור בשנגחאי, בין השאר במתקנים של חואווי, אבל בסוף היום הודיעה להם שהם לא יכולים להזכיר את שם החברה. מה שהעיתונאים עשו מיד, כמובן, בתוספת הערה על צנזורה. חואווי מיהרה להודיע שההכרזות של צוות היח"צ הזה לא נעשו בשמה ושהיא מאמינה בשקיפות, אבל זה היה מאוחר מדי והפך לאסון יח"צ. חואווי כיכבה לפני כמה שנים בדו"חות של המודיעין האמריקאי, שם נטען שהיא בעצם זרוע של המודיעין הסיני או על כל פנים משת"פית שלו. באופן משונה, הטענות הללו לא כל כך נשמעות מאז ההדלפות של סנודן.

 

פאבלט חואווי פאבלט חואווי

 

2. עוד תבוסה משפטית לאובר: שופט בעט מכל המדרגות את הניסיון של החברה לגרור את עובדיה לבוררות בשאלה האם מותר לה לערוך להם בדיקת רקע ללא ידיעתם, וקבע שהדיון יימשך בבתי המשפט. השופט מצא שתנאי הבוררות שדחפה אובר לחוזה שלה היו כה "מנוגדים למצפון" עד שאסור לאכוף אותם; הוא מצא עוד שטענת אובר שהיא הקפידה לשמור על זכות העובד שלא לפנות לבוררות היא "אשליה" כי החברה קברה את סעיף הבוררות עמוק-עמוק בחוזה. אובר הודיעה שהיא תערער, כמובן, אבל שפה תקיפה כל כך מצד השופט צפויה לעורר בעיות.   

 

3. כלי רכב של אפל משוטטים בימים האחרונים באיים הבריטיים ומצלמים אותם. המטרה, לפי הערכות, היא ליצור פרויקט מיפוי שיאפשר למשתמש לטייל בגרסה וירטואלית תלת ממדית של המפה. אני ממתין בקוצר רוח למסיבת העיתונאים של אפל בה יושק השירות ויוצג כעתיד הזוהר של עולם הניווט. העתיד הזוהר הזה, אגב, נקרא גוגל סטריט וויו והוא קיים כבר כמה שנים טובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x