$
המדריך

מדריך כלכליסט

התפריט המרחף של iOS: השיטה הסינית לתפעול האייפון

בסין הופיע טרנד חדש בקרב משתמשי מכשירי iOS: להפעיל כלי שנועד במקור לשיפור הנגישות עבור נכים, כדי לשלוט בתכונות בסיסיות של הטלפון מכל מסך, באמצעות תפריט קיצורים מרחף. כיצד מפעילים אותו?

נמרוד צוק וניצן סדן 11:2817.05.15
בשעה שמכשירי האייפון הופכים יותר ויותר פופולריים בסין - ברבעון האחרון אפל הפכה ליצרנית הסמארטפונים המובילה בשוק הסיני, והיא מוכרת בו יותר מכשירים מאשר בארה"ב - צצה בקרב משתמשי המכשיר במדינה תופעה משונה: מספר גדל והולך מתוכם מעדיפים שלא להשתמש בכפתור הבית העגול שמתחת למסך, ובמקום זאת בוחרים לעשות שימוש בפיצ'ר איזוטרי בשם AssistiveTouch, שחבוי בתפריט הגישה לבעלי מוגבלויות.

 


 

הממשק החלופי יועד במקור לאנשים בעלי קושי ללחוץ על כפתורים פיזיים או להחליק את האצבע על גבי המסך, והוא כולל אייקון שצף מעל מסכי הבית והאפלקיציות ומאפשר לפתוח בכל זמן תפריט בצורת ריבוע עם אייקונים שמציעים גישה למסך הנוטיפיקציות, רשימת אנשי הקשר המועדפים, סירי, מסך הבית ולוח הבקרה.

 

על פי בדיקת הביזנס אינסיידר, מדובר בטרנד שמקיף אחוז גבוה מאוד של משתמשי המכשיר במדינה - כמעט שליש מהם. בחנויות רבות שמוכרות אייפונים המוכרים מפעילים את האופציה (הכבויה כברירת מחדל) ומסבירים ללקוחות כיצד להשתמש בה כדי להפוך את השימוש שלהם במכשיר לקל ומהיר יותר. אפל עצמה תכננה את הפיצ'ר מתוך מחשבה על בעלי לקויות בלבד, מתוך גישה שונה מאוד מתפיסת ממשק המשתמש הכללית שלה, והיא לא מקדמת אותו כמעט בשום צורה.

 

אייפון 6 אייפון 6 צילום: בלומברג

 

ההסברים להולדת התופעה מעורפלים - אחד הסיפורים הנפוצים מתייחס לרצון של משתמשים במדינה, בה האייפון והתיקון שלו יקרים מאוד ביחס להכנסה הממוצעת, לשמור על כפתור הבית מפני שחיקה, שעלולה להביא בשימוש תדיר וממושך להתפרקות הכפתור או לתקלות במגעים. הסברים אחרים מדברים על גילוי מקרי של הממשק החבוי כדרך לבצע פעולות מהר יותר על המכשיר שהתפשט בקרב המשתמשים מפה לאוזן, או על משחק אגבי בתפריטים שלו כדרך להעביר את הזמן כשאין חיבור לאינטרנט.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x