$
אפליקציות

אין אינטרנט, יש אתר שופינג: סחר מקוון, גרסת צפון קוריאה

המדינה הסגפנית השיקה שירות קניות ברשת האינטרה-נט שלה, שנמצאת תחת ניטור ממשלתי כבד. שירות הקניות נקרא Okryu וניתן למצוא בו ביגוד, קוסמטיקה, רהיטים ומזון - כולם מתוצרת מקומית

עומר כביר 20:3407.05.15
למרבית תושביה אין חיבור לרשת, או אפילו גישה לתשתיות ומוצרים בסיסיים יותר - אבל עכשיו לצפון קוריאה יש סוף סוף אתר קניות מקוון. כמו מרבית השירותים במדינה, הוא מבודד לחלוטין מהעולם החיצון.

לפי דיווח של סוכנות הידיעות אי-פי, האתר, Okryu, הושק לפני כחודש ומיועד בעיקר למעט משתמשי הסמארטפונים במדינה. הוא מציע מוצרים של חברות מקומיות בלבד, דוגמת בגדי נשים, נעליים, תיקים, מוצרי קוסמטיקה, תרופות, רהיטים ומזון. כל המחירים הינם במטבע מקומי והתשלום מתבצע באמצעות מערכת כרטיסי הדביט הפנימית והסגורה של המדינה.

 

קים ג'ונג און בהדגמת אתר הסחר החדש קים ג'ונג און בהדגמת אתר הסחר החדש

 

את האתר מפעילה הסוכנות הממשלתית שמפקחת על חנויות, מסעדות ויצרנים של מוצרי צריכה. במהלך הדגמה של האתר לצוות אי-פי נכנס נציג הסוכנות לעמוד של מפעל המזון המקומי Kumsong ומצא בו חבילה של לחמניות ממולאות בקרם שמחירה: 78 וון צפון קוריאני, פחות מדולר אמריקאי.

 

השלב הבא בתהליך הרכישה הוא בחירת מספר מספר החבילות המבוקש ואישור הקנייה. הנציג הממשלתי לא השיב לשאלות כיצד מסופקים הטובין ובתוך כמה זמן, ובכל מקרה אין דרך לאמוד את הפופולריות של האתר או אפילו האם תושבי המדינה בכלל מודעים לקיומו.

 

לא קוריאני? לא מוכר

 

לאזרחים זרים אסור להשתמש באתר גם אם הם שוהים בקוריאה הצפונית. בכל מקרה אין לכם טעם לנסות ולחפש את האתר הזה בגוגל, כי הוא זמין רק ברשת האינטרה-נט של המדינה. רשת זו פעילה כבר כמה שנים, אך השימוש בה מועט מאוד שכן רק למיעוט זניח מקרב תושבי המדינה הטוטליטרית יש מחשבים, ועל אחת כמה וכמה מחשבים בעלי יכולת להתחבר לרשתות מקוונות.

 

חרף זאת, בשנים האחרונות גדל השימוש בסמארטפונים, שלפי אי-פי לא נתפסים על ידי השלטון כאיום על הסדר החברתי הנוקשה של המדינה. לפי הדיווח, אף שבאזורים הכפריים טלפון סלולרי הוא עדיין מחזה נדיר, ברחובות עיר הבירה פיונגיאנג מקובל יותר לראות אנשים עושים בהם שימוש. צפון קוריאה התירה לתושביה להשתמש בטלפונים סלולריים בצורה גורפת ב-2008 וב-2013 הגיע הקף השימוש בסמארטפונים במדינה ל-2 מיליון מכשירים, כמעט 10% מהאוכלוסייה. החל משנה שעברה יכולים משתמשי המכשירים גם לגלוש למספר מוגבל של אתרים מקומיים ובהם העיתון של מפלגת השלטון, אתר חדשות בניהול המדינה, אתר להורדת תוכניות טלוויזיה, אתר של אוניברסיטה מקומית ואתר בנושאי מדע וטכנולוגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x