$
חדשות טכנולוגיה

חברה ישראלית מוכרת 200 אלף מספרי טלפון להפצת תעמולה סלולרית

חברת פתרונט הציעה לעוזרים פרלמנטריים את הרשימה, כדי לאפשר להם לשלוח הודעות לבוחרים פוטנציאליים - ועוררה סערה ברשת. נציג החברה הסביר כי המהלך חוקי ושאין בידיו מאגר טלפונים מוכן

עומר כביר 14:3115.03.15
יום המוכר: חברה שמתמתחה בשיווק מקוון מציעה לקראת למכור יום הבחירות מאגר של 200 אלף מספר סלולר, לכאורה כדי לאפשר לבעלי עניין לשלוח ספאם לבוחרים פוטנציאליים בהודעות SMS. דיווחים בפייסבוק על ההצעה של החברה כבר עוררו ביקורת רבה וטענות שפעילותה בלתי חוקית, ואולם בעלי החברה אמר ל"כלכליסט" שכל פעילותה נעשת בהתאם להוראות החוק.

החברה, פתרונט, שלחה הבוקר הודעות SMS לכל העוזרים הפרלמנטריים של חברי הכנסת, שבהן היא מציעה את מרכולתה. “שלום שמי אדם, אני מנהל פתרונט", נכתב בהודעה, שצילום מסך שלה הופץ בפייסבוק. “חברתנו מנהלת מגוון מאגרים. יש לנו מאגר של מעל 200,000 מספרי סלולר של ישראלים מעל גיל 18. לקראת יום הבחירות אשמח להציע את המאגר למכירה. למי אפשר לפנות בנושא?”

 

ההודעה שהפיצה פתרונט ההודעה שהפיצה פתרונט

 

הפרסום עורר תרעומת רבה בקרב גולשים. “מה לעזאזל? מוכרים את הנתונים האישיים שלנו בגאון. אפשר לתבוע אותם?”, זעמה גולשת שפרסמה את הודעת ה-SMS שקיבלה. גולש אחר כתב: “עבירה על חוק מאגרי מידע. כדאי ליידע את משטרת ישראל".

 

"הפקידה ניסחה את ההודעה"

 

בשיחה עם "כלכליסט" אישר אדם א. (השם שמור במערכת), אחד מבעלי פתרונט, שהחברה מוכרת מספרי טלפון, אך הוסיף שכיל פעילותה של החברה נעשית בהתאם להוראות החוק. לדבריו, בניגוד לכתוב בהודעת ה-SMS שנשלחה מטעמו, לחברה אין מאגר מידע אלא יכולת לשלוף ממאגרים פתוחים באינטנרט מספרי טלפון של גולשים שבחרו לפרסם אותם מרצונם.

 

"אני לא מציע מאגר למכירה", אמר ל"כלכליסט". “אנחנו מייצרים לאנשים לפי הזמנה את מה שהם צריכים. יש במקורות פתוחים ברשת, לפי הערכה שלנו, למעלה מ-200 אלף מספרי סלולר. אין לנו משהו ביד. בן אדם רוצה כמות מסוימת, הוא אומר כמה הוא רוצה, אנחנו בודקים כמה זמן זה לוקח את זה לפי מה שאנשים פרסמו, ואז מייצרים עבורו".

 

כלי עזר למערכות הפצה אוטומטיות - ולא רשימת טלפונים אמיתית כלי עזר למערכות הפצה אוטומטיות - ולא רשימת טלפונים אמיתית

 

על העובדה שב-SMS שנשלח מטעמו נכתב שלחברה יש כבר מאגר ברשותה אמר אדם: “כששולחים SMS יש מגבלה של כמות תווים. משתדלים לקצר כמה שיותר וכנראה שהפקידה בחרה להשתמש בניסוח הזה. כרגע, מבחינת מה שיש לנו ביד זה את הידע איך לייצר את זה. מה שהוא לא מקור פתוח אין לי גישה אליו, אני בודק רק אתרים שמאגדים דברים שפתוחים לכל צרכן".

 

שיווק בוטה, אך חוקי

 

פתרונט אינה יוצאת דופן בעצם פעילותה, ובשוק יש חברות רבות שמאפשרות לקנות מהן מאגרים של מספרי טלפון לפי פילוחים שונים. חברות אלו, שאת פעילותן סקרנו ב"כלכליסט" לעומק כחלק מהסרט "הלוואה ברגע", בונות את מאגרי המידע שלהן בשלל אמצעים - החל מאיסוף נתונים שזמינים בפייסבוק ומאגרים פתוחים אחרים, ועד שימוש במקורות בעיתיים או לא חוקיים דוגמת מאגר מרשם האוכלוסין שדלף לרשת לפני כמה שנים, או נתונים של מועדוני לקוחות שונים שמועברים לחברות אלו לצרכי אחזקה וטיוב נתונים.

 

אדם טען בשיחה עם "כלכליסט" שפתרונט עובדת באופן חוקי בלבד והבהיר שהם לא עושים שימוש במאגרים או במקורות לא חוקיים. ואולם הבוטות שבה החברה מציעה למכירה את המידע שלה יוצאת דופן, בתחום שבו מרבית הגורמים הפועלים מעדיפים לשמור על עמימות גדולה יותר בכל הנוגע לשימושים האפשריים במאגרי המידע שהם מוכרים.

 

עם זאת, לדברי אדם קמפיין הקידום הנוכחי לא זכה להצלחה רבה. “לצערי הנושא הזה לא היה כל כך מוצלח, כי אנחנו רק שלושה ימים לפני הבחירות", הוא התוודה. “אם היינו חושבים על זה לפני כמה חודשים או שבועות, אולי מישהו היה נעזר בנו. כל מי שפנינו אליו היום אמר לנו, 'תשמעו, איפה אתם? אנחנו כבר סיימנו את הכל'”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x