$
הייטק והון סיכון

חשיפת כלכליסט

מיקרוסופט קונה את N-trig מכפר סבא

סכום העסקה עשוי להגיע לכ-200 מיליון דולר. החברה הישראלית, שגייסה 160 מיליון דולר, היא מובילה עולמית בתחום מסכי המגע והעטים היעודיים לטאבלטים ופיתחה מסכים עבור לנובו, אסוס, HTC, סוני ואחרות. רוב 190 עובדיה ייקלטו במיקרוסופט ויחנכו מרכז מו"פ חדש

הראל עילם 10:0512.02.15

חברת N-trig הישראלית נמכרה למיקרוסופט. כך נודע ל"כלכליסט" הבוקר (ה'). סכום העסקה לא נמסר; החברות דנות כעת במספר תצורות שבהן העסקה יכולה לקרות, כולל האפשרות של רכש הון אנושי או רכש טכנולוגי. שווי העסקה יכול להגיע עד לכ-200 מיליון דולר.

החברה גייסה עד כה כ-160 מיליון דולר לפי נתוני מאגר Crunchbase, כאשר המשקיעות העיקריות היו קרנות הון הסיכון אורום, קינן, אוורגרין, מרינר וגם מיקרוסופט עצמה. החברה ידועה בזכות טכנולוגיית המגע שלה ועט הסטיילוס שפיתחה עבור מספר מוצרים מסחריים מוכרים, ביניהם גם טאבלט הסרפס פרו 3 מבית מיקרוסופט. ענקית התוכנה סירבה להגיב לדיווח. 

 

הסטיילוס של החברה על טאבלט סרפס פרו 3. משמאל: מנכ"ל החברה, דן ענבר הסטיילוס של החברה על טאבלט סרפס פרו 3. משמאל: מנכ"ל החברה, דן ענבר

 

מרכז מו"פ חדש

 

ל"כלכליסט" נודע כי הרוב המוחלט של 190 העובדים בחברה ייקלטו במיקרוסופט ישראל ויהיו חלק ממרכז פיתוח ומחקר חדש שיעסוק בטכנולוגיות מגע ועטים דיגיטליים. מתוך 190 העובדים, כ-160 נמצאים במשרדי החברה בכפר סבא ויותר ממאה עוסקים ישירות במחקר ובפיתוח. לא ידוע כעת על כל כוונה מצד מיקרוסופט לפטר חלק מהעובדים.

 

הטכנולוגיה של החברה מאפשרת לעט הדיגיטלי לספק את כל המידע וכולל את כל החיישנים הנדרשים, כך שאין צורך בשכבת חיישנים במסך המכשיר עצמו לקבלת קריאה מדויקת. בראיון שהתפרסם לפני מספר ימים ב"וול סטריט ג'ורנל", התייחס פאנוס פאני, ראש חטיבת הסרפס במיקרוסופט, לעט שפיתחה N-Trig. הבכיר הסביר כי העט מהווה חלק אינטגרלי מהאסטרטגיה של מיקרוסופט עבור הטאבלט שלה.

 

הטכנולוגיה של אנטריג על מחשב לנובו הטכנולוגיה של אנטריג על מחשב לנובו

 

הוא גם אמר שהחברה רואה עליה משמעותית בהיקף השימוש בעט, במיוחד באפליקציית OneNote, וכי החברה גם מעוניינת לשלב את הטכנולוגיה באופן עמוק יותר במערכת ההפעלה העתידית ווינדוס 10. הטכנולוגיה כבר תומכת היום בווינדוס 8, וכן באנדרואיד. "אנחנו רוצים לשנות את חווית השימוש, אנחנו מאה אחוז מחויבים שהשימוש בעט לא ירגיש כאילו אתם כותבים על מסך" אמר. מיקרוסופט ביצעה לאחרונה רכישה נוספת בישראל - Equivio, שנרכשה ב-50-100 מיליון דולר ומפתחת אלגוריתם לזיהוי טקסט.

 

טכנולוגיית הסטיילוס של N-Trig עשויה להגיע גם אל מכשירי המובייל של מיקרוסופט, המפותחים על ידי חטיבת הסלולר שלה (לשעבר נוקיה). יתכן שהפאבלטים הבאים של החברה יימכרו ביחד עם עט חכם - מה שיציב אותו בתחרות ישירה מול סדרת גלקסי נוט של סמסונג.

 

מיקרוסופט מהמרת על העט החכם מיקרוסופט מהמרת על העט החכם

דרך קשה, סוף טוב

 

הדרך של N-Trig מאז הקמתה ב-1999 היתה קשה ומורכבת: החברה נתקלה באתגרים רבים, התקשתה להגיע לרווחיות ואיבדה את אמון המשקיעים לאחר ניסיון כושל בהנפקה. ב-2014, החברה ניסתה לצאת להנפקה תמורת שווי שוק נמוך משמעותית מהסכום שגייסה עד כה מהמשקיעים ותחת אזהרת עסק חי. בסופו של דבר, באוקטובר האחרון, החברה ויתרה על ההנפקה וגייסה במקומה כ-4.4 מיליון דולר מהמשקיעות הקיימות, הקרנות קינן ואוורגרין.

 

עם זאת, החברה זכתה גם לשורת הצלחות מרשימה: טכנולוגיית המסכים והעטים החכמים שלה שולבו במכשירי חברות רבות, בנוסף על מיקרוסופט - אייסר, Dell, טושיבה, HP, סוני, אינטל, לנובו, אייסר, HTC, פוג'יטסו היפנית ועוד. בשיאה היא הגיעה להכנסות של עשרות מיליוני דולרים בשנה, אם כי לא לרווחיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x