שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מכשירים

יש לך איידס או עגבת? הסמארטפון יגלה

התקן פשוט שפיתחה אוניברסיטת קולומביה הופך טלפונים חכמים למעבדת בדיקות דם ניידת. ההתקן, שעולה רק 34 דולר, יוכל לחולל מהפכה במאבק במחלות אלה באפריקה ובאזורים אחרים בעולם בהם שיעור ההידבקות גבוה

נמרוד צוק 11:4808.02.15
השימוש בסמארטפונים כפלטפורמה ליישומי בריאות הפך לטרנד לוהט בחודשים האחרונים, אבל הפרויקט הבא של חוקרים באוניברסיטת קולומביה לוקח אותו לרמה חדשה: תוסף שמתחבר למכשיר האייפון או האנדרואיד והופך אותו לערכה ניידת לבדיקת איידס ועגבת.

המתקן דורש טיפת דם אחת של הנבדק ו-15 דקות בלבד כדי לאתר את נוגדני שתי המחלות. בעוד המכונות הקיימות כיום לביצוע סריקת ELISA שמשמשת לגילוי נוגדני האיידס עולות כ-18 אלף דולר ליחידה, הערכה החדשה עולה 34 דולר בלבד, דבר שיכול לחולל מהפכה במאבק במגיפה באפריקה ואיזורים אחרים שסובלים משיעורי הידבקות גבוהים.

 


 

המכשיר אף אינו זקוק לסוללות כדי לפעול - הוא מקבל את המתח שהוא צריך מהסמארפון או הטאבלט אליו הוא מתחבר, בנוסף למנגנון מכני שמופעל בלחיצה על כרית גומי ועושה את רוב העבודה.

 

מאחורי ההתקן עומד צוות חוקרים בהובלת סמואל ק' סיה, פרופ' להנדסה ביו-רפואית במחלקה להנדסה באוניברסיטה. הצוות מתמודד מזה שנים עם אתגר הפיתוח של פתרונות ניידים לבדיקות מסוג זה, והוא פיתח בעבר מערכת בשם mChip בגודל כרטיס אשראי ובמחיר דולר אחד שסיפקה יכולות דומות, אבל דרשה התחברות לערכה גדולה ויקרה יותר, במחיר 100 דולר, כדי להשלים את תהליך הבדיקה.

 

התקן הבדיקה, מחובר לסמארטפון התקן הבדיקה, מחובר לסמארטפון

 

התוסף נבחן לאחרונה בקרב קבוצת מבחן של 96 נבדקים ברואנדה, שהגיעו ממרפאות לבדיקת איידס יזומה וממרפאות למניעת הדבקה במחלה בין אמהות לילדיהם, והתנדבו להשתתף במחקר. אחוזי התוצאות החיוביות השגויות, שהראו הדבקה אצל נבדקים בריאים היו עדיין גבוהים (בבדיקות הסטנדרטיות הם נעים לרוב בין 4%-6%), אבל כעת פועל הצוות להרחיב את היקף הניסויים במטרה להוריד את שיעור הטעויות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x