$
חדשות טכנולוגיה

אובמה שם גבולות חדשים לריגול הממשלתי אחר אזרחים

נשיא ארצות הברית הודיע כי המידע על חפים מפשע, אותו שלפו ה-NSA וה-CIA בדרך קבע מספקיות הסלולר, האינטרנט ומחברות הטכנולוגיה יימחק. בנוסף, יוקם גוף שיפקח על פעילות סוכנויות המודיעין, כדי למנוע ריגול משולח רסן

הראל עילם 19:2503.02.15
נשיא ארצות הברית ברק אובמה הציג תוכנית לרפורמה רחבה במערכת הביון האמריקאית, במסגרתה כל מידע אישי ופרטי על אזרחים אמריקאים שנאסף בכוונה או בשוגג ימחק, ומידע על אזרחים זרים ימחק בתוך חמישה ימים. התוכנית נחשפה במקור הערב (ג') על ידי "ניו יורק טיימס", ואחר כך אושרה על ידי משרד מנהל הביון האמריקאי (ODNI).

הרפורמה מגבילה במיוחד את חופש הפעילות של ה-NSA וה-CIA. זאת לאחר שאדוארד סנודן, עובד קבלן לשעבר בשתי הסוכנויות, חשף בשורה של הדלפות מתוקשרות היטב את היקף הריגול של ה-NSA אחרי אזרחי העולם. הריגול כלל איסוף כמויות אדירות של מידע מרשתות סלולר, רשתות חברתיות, רשתות מחשבים שנפרצו, שיתופי פעולה מסיביים עם סוכנויות ביון מסביב לעולם (ביניהן ישראליות), ציתות ישיר לסיבים אופטיים בינלאומיים, איום על חברות טכנולוגיה מערביות שנדרשו להתקין דלתות אחוריות בכל המוצרים שלהן ועוד.

 

קריקטורה שהתפרסמה ברשת ומותחת ביקורת על הריגול הממשלתי קריקטורה שהתפרסמה ברשת ומותחת ביקורת על הריגול הממשלתי

 

הסוכנויות חייבות למחוק כל מידע פרטי, כגון מיילים, שיחות טלפון מוקלטות, תכתובות ברשתות חברתיות ועוד, שנאסף על אזרחים אמריקאיים אלא אם הדבר נאסף בצורה מודעת ומכוונת על אזרח זה ולמידע יש חשיבות לבטחון הלאומי. מידע על אזרחים זרים, שנאסף דרך כל ערוצי הסוכנות, ימחקו בצורה קבועה לאחר כחמש שנים. ארכיונים ישנים יותר ימחקו באופן מיידי.

 

כמו כן, יוקם גוף חדש תחת ניהול הבית הלבן שיפקח וינטר אחרי כל המעקב של ה-NSA אחרי מנהיגים זרים. זאת לאחר שאובמה הורה על ביטול המעקב אחרי קצנלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התנצל על המקרה והודה כי לא היה מודע למעקב. פרסום הפרשה פגע בצורה משמעותית ביחסי ארצות הברית עם מספר רב של מדינות, ביניהן גם סין, רוסיה וברזיל.

 

ה-NSA תרדה פחות בחברות האינטרנט

 

היכולת של סוכנויות הביון לבצע בקשות מידע על אזרחים תחת מעטה סודיות – כפי שהן עושות לעיתים קרובות מחברות כגון גוגל, פייסבוק, טוויטר וכו' – תוגבל אף היא. עד כה, ה-FBI יכל לבצע את הבקשות על ידי שימוש בצווי בטחון שדה שמנעו מהחברות לדון או לחשוף את עצם הבקשה. לפי הרפורמה, מעטה החשאיות על צווי בטחון שדה תוסר לאחר שלוש שנים והחברות יוכלו לחשוף את הבקשות.

 

אובמה הודיע לפני כחודש שהוא עומד להציג בקרוב פתרון כולל כיצד הוא מתכוון לשמור על בטחון ארצות הברית אבל עדיין להגן על פרטיות האזרחים. לפני כשנה, הוא הורה ל-NSA להפסיק את כל התיעוד המסיבי של שיחות הטלפונים של אזרחים ארה"ב.

 

לפי לוחות הזמנים של הרפורמה החדשה, על ה-NSA לדווח בעוד כשנה על עמידה ביעדים והשלמת מחיקת מסדי הנתונים על אזרחים אמריקאיים – ובאופן ספציפי, מסדי הנתונים של שיחות טלפון מוקלטות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x