$
חדשות טכנולוגיה

מכרז התדרים: המחיר לרצועה קפץ ל-35 מיליון שקל

במכרז למכירת תדרים להקמת רשתות דור רביעי מתמודדים 6 שחקנים על רכישת 8 רצועות. המכרז החל ב-10:00 במחיר מינימום של 10 מיליון שקל לרצועה

אופיר דור 18:0912.01.15

המכרז למכירת תדרים להקמת רשתות דור רביעי צפוי להכניס למדינה כסף גדול. במכרז הנמשך החל מ-10:00 בבוקר מוצעים למכירה שמונה רצועות תדרים עליהן מתמודדים שישה שחקנים - חמש חברות הסלולר הקיימות - פלאפון, סלקום, פרטנר, HOT mobile וגולן טלקום - ושחקן אחד חדש המבקש להיכנס לשוק, חזי בצלאל, בעלי ספקית האינטרנט 018 אקספון. 

מחיר המינימום עבור כל רצועת תדרים עמד על 10 מיליון שקל, אך כבר טיפס לקרוב ל-35 מיליון שקל עד עכשיו. לפי חישוב זה המדינה צפויה להכניס לכאורה כ-280 מיליון שקל. אולם במשרד התקשורת החליטו להעניק לשחקנים הצעירים יותר- גולן טלקום, HOT mobile ו-018 אקספון – הנחה של עד 50% מהמחיר שישלמו על התדרים.

 

משרד התקשורת תכנן בתחילה לעצור את המכרז בשעה 16:00 אחרי הצהריים ולהמשיך אותו מחר, אולם ברגע האחרון הוחלט להמשיך עד לשעה 22:30 בלילה. אם המכרז לא יסתיים עד אז הוא יתחדש מחר ב-10:00 בבוקר.

 

המכרז נערך בצורה אלקטרונית בסבבים של עשר דקות במהלכם יוכלו המתמודדים שלא זכו במספר הרצועות שביקשו, לשפר את הצעותיהן. המכרז יושלם רק לאחר שבמשך שני סיבובים לא יגיעו הצעות כספיות משופרות מאף אחד מהמתחרים.

 

בניגוד לחברות הוותיקות, השחקנים החדשים ישלמו רק מחצית מהסכום שיציעו עבור התדרים ועבור המחצית השנייה יציגו ערבות בנקאית. עבור כל 1% נתח שוק שישיגו השחקנים החדשים, הם יקבלו הנחה של 10% מהסכום שיציעו עבור התדרים.

 

מדובר במנגנון כמעט זהה לזה שבו השתמש המשרד במכרז התדרים הקודם ב-2011, אז זכו גולן ו-HOT בתדרים ונדרשו להפקיד ערבות בנקאית בלבד, שהוחזרה אליהן בתוך שנתיים. במשרד התקשורת הסבירו את השימוש החוזר במנגנון ברצון לשמר את התחרות בשוק הסלולר.

 

המכרז נערך בצורה אלקטרונית בסבבים של עשר דקות במהלכם יוכלו המתמודדים שלא זכו במספר הרצועות שביקשו, לשפר את הצעותיהן. המכרז יושלם רק לאחר שבמשך שני סיבובים לא יגיעו הצעות כספיות משופרות מאף אחד מהמתחרים.

 

חזי בצלצאל חזי בצלצאל

 

המשרד הציב מגבלות מורכבות על מספר הרצועות שיכולה לקנות כל חברה סלולרית. כך למשל פרטנר וסלקום שכבר מחזיקות תדרים המתאימים להקמת רשת דור רביעי, יוכלו לרכוש מקסימום שתי רצועות תדרים, בעוד פלאפון, שאין ברשותה תדרים מתאימים, תוכל לרכוש עד ארבע רצועות.

 

עם זאת, הערכה שמלבד פלאפון ששואפת לרכוש את כל ארבע הרצועות להם היא זכאית - שאר החברות מעוניינות לרכוש רק רצועה אחת. אלא שגם לפי חישוב זה, נדרשות תשע רצועות ולכן המכרז לא יסתיים עד שאחד השחקנים ייסוג ויוותר.

 

בסופו של דבר יפעלו בישראל שלוש רשתות דור רביעי, שאחת תופעל על ידי HOT mobile ופרטנר, השנייה על ידי סלקום וגולן והשלישית על ידי פלאפון. אם תזכה אקספון ברצועת תדרים, היא לא תצטרך להקים רשת סלולרית עצמאית אלא תוכל לשתף פעולה עם אחת משלושת הקבוצות שנוצרו בשוק.

 

המועמד המוביל לפרוש הוא כמובן בצלאל שאין לו מה להפסיד במכרז. אולם אם בסופו של דבר HOT או גולן טלקום יהיו אלו שיפרשו, הם יאלצו להקים רשתות דור שלישי בפריסה מלאה לבדן ללא שיתוף פעולה עם פרטנר או סלקום. עבור חברות אלו מדובר בהוצאה נוספת של מאות מיליוני שקלים נוספים ולכן הן אינן ששות לוותר על תדרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x