$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

אפל, כמה גיגה-בייט יש באמת באייפון 32 גיגה?

התשובה היא 24 גיגה, בשל נפח האחסון שתופסת מערכת ההפעלה - מה שהוביל לתביעה ייצוגית, נציבות הסחר בארה"ב מגלה חולשה מול הונאה שביצעה סנאפצ'ט, סקוטלנד תפתח פסטיבל סרטוני חתולים ומי משגע את קים ג'ונג' און

יוסי גורביץ 14:2101.01.15
איזה צירוף מקרים

 

כידוע, אי אפשר להגדיל את מרחב האחסון של מכשירי האייפון בכרטיסי זיכרון. אפל, כך טוענת תביעה יצוגית חדשה נגד תאגיד הענק, מנצלת את העובדה הזו כדי לעשות על המשתמשים שלה עוד כמה זלוטס.

 

על פי התביעה, כשאתם קונים אייפון בנפח זיכרון מסוים, אתה מקבלים הרבה פחות - כי אפל לא אומרת כמה מקום תופסת מערכת ההפעלה שלה. iOS8 משתלטת על 23.8% מכלל הנפח של המכשיר שקניתם, כך שאם שילמתם על דגם 32 הגיגה-בייט, קיבלתם בעצם 24 גיגה.

 

מכשירי אייפון. מרחב האחסון מצומצם משמצוין מכשירי אייפון. מרחב האחסון מצומצם משמצוין

 

לרוב משתמשי אנדרואיד יש פתרון לבעיה הזו. קוראים לו כרטיס SD וגם מערכת ההפעלה עצמה תופסת פחות מקום. למה לרובם ולא לכולם? משום שגם חלק מיצרניות האנדרואיד לא כללו כרטיס SD בחלק מהדגמים שלהן.

 

הפתרון של אפל אחר וכצפוי - גם נכלולי יותר: היא מוכרת למשתמשים מקום באייקלאוד. אין לך מקום לכל האפליקציות שלך? איזה קטע! יש לנו שירותי ענן בשבילך. רק זרוק לנו כמה דולרים והכל יהיה בסדר. זה קצת מזכיר את התרגיל מימי האנטנה-גייט של האייפון 4: משתמשים רבים בארה"ב התלוננו שהם לא מצליחים לקבל רשת במכשיר שלהם. אפל מסרה שהפתרון הוא כיסוי למכשיר, ולגמרי במקרה - זו היתה הפעם הראשונה שאפל החלה למכור כיסויים כאלה בעצמה.

  

אציין שאפל כבר נאלצה להתמודד עם תביעה בנושא הנפח של מערכת ההפעלה שלה בעבר, בקנדה - והדפה אותה. נראה לאן זה יילך פה, אבל אל תעצרו את נשימתכם - לאפל יש סוללת עורכי דין שצפויה להבטיח שהמקרה הזה לא יגיע לבית המשפט בעתיד הנראה.

 

נו-נו-נו!

 

חברת סנאפצ'ט הונתה את המשתמשים שלה במשך שנים, כאשר מכרה להם צ'יזבט לפיו המסר שהם שולחים נעלם לחלוטין כעבור מספר שניות. בפועל, הוא נשמר על שרתי החברה ועל שרתים אחרים, ואפשר להוציא אותו משם.

 

זה היה סוד גלוי למדי: כבר בתחילת דרכה של סנאפצ'ט, היא הודיעה - לא בקול רם מדי, כמובן - שהיא שומרת עותקים מכל הודעה שעוברת דרך השרתים שלה כי היא צריכה לעשות את זה עבור רשויות החוק. ועכשיו קובעת נציבות הסחר הפדרלית, ה-FTC, שסנאפצ'ט הוליכה שולל את המשתמשים שלה ולא הבהירה להם שמה שהם חשבו שהוא זמני נשמר למעשה הרבה זמן.

 

אוון שפיגל, מנכ"ל סנאפצ'ט אוון שפיגל, מנכ"ל סנאפצ'ט

 

נו, אז מה עכשיו, אתם שואלים? האם בכירי סנאפצ'ט מאחורי סורג ובריח? האם החברה חטפה קנס כה גדול, עד שהיא למדה את הלקח מהתרגיל הזה והבינה שפשוט לא כדאי לה לחזור על תרגיל דומה? האם אנשי הון סיכון הבינו שמדובר בחברה לא מוסרית, שלא הכי חכם להשקיע בה בשל סיכוי סביר להסתבכויות בעתיד? מה פתאום. ה-FTC פשוט נזפה בסנאפצ'ט. שום הליכים פליליים, שום קנס. והמשקיעים? סנאפצ'ט השלימה אתמול גיוס של כמעט חצי מיליארד דולר.

 

הנציבות אמרה שהיא תעקוב אחרי סנאפצ'ט במשך 20 שנה. שזה נחמד, עד שנזכרים שזה מה שהיא הבטיחה לעשות גם במקרה של פייסבוק. כן, אותה מעצמת מדיה חברתית שלועסת את הפרטיות שלכם ועושה עם המידע שלכם מה שבא לה. ב-2011 ננזפה פייסבוק בידי ה-FTC והושמה תחת מעקב. הרשת החברתית המשיכה לפעול באין מפריע ואף לצמוח, להתחזק ולהשיק דרכים חדשות ויצירתיות לפגיעה בפרטיות שלכם.   

 

זה עוד לא נגמר

 

ההאקרים שאחראים לתקיפת סוני, ה-Guardians of Peace או GOP, לא מתכוונים לעצור. ה-FBI הזהיר שבכוונת הקבוצה לתקוף בקרוב אתר של ארגון חדשות חשוב. מי הארגון? הבולשת לא פירטה. האזהרה של הבולשת הגיעה במבזק פנימי שלה, ששותף עם המחלקה להגנת המולדת. בארגון סירבו לענות על שאלות נוספות, וכל מה שאנחנו יודעים הוא שהמבזק יצא ב-24 בדצמבר, ערב חג המולד.

 

ארה"ב בכוננות ספיגה ארה"ב בכוננות ספיגה

 

אם ה-GOP אכן יתקוף ארגון חדשות, אפשר לצאת מנקודת הנחה שלא מדובר בארגון האקרים שפועל רק לשם מטרת רווח. ארגוני חדשות עניים כמו עכברי כנסיה. המטרה תהיה ככל הנראה לתקוף ארגון תקשורת שהביא את הסעיף לדיקטטור הצפון קוריאני, קים ג'ונג און - דבר שלא קשה מאוד להשיג.

 

ההתייחסות של הבולשת להתקפת האקרים אפשרית על מטרה אזרחית במובהק כאילו היתה התקפת טרור היא מעניינת מאוד; כעקרון התפקיד של הבולשת הוא להגיב, אבל כאן היא נערכת מראש ומוציאה אזהרה לקראת התקפה אפשרית. ושוב, אנחנו רואים את התמזגות דמות הטרוריסט בדמות ההאקר. לפעמים יכול קוד לעשות הרבה יותר נזק מפצצה. 

 

הבלונים יביאו את "ראיון סוף" לצפון קוריאה

 

ואם בצפון קוריאה עסקינן, בואו נדבר קצת על "ראיון סוף" - הסרט שבשל הפצתו הותקפו ונפרצו שרתי סוני, רק משום שעסק במזימה לרציחת קים ג'ונג און. אני חושב שאפשר להסכים שמעולם לא נרעשו כל כך הרבה אנשים בגלל יצירת אמנות גרועה כל כך. ההתקפה שהניעה צפון קוריאה סיפקה לקומדיה הירודה הזו את אפקט הסטרייסנד שבלעדיו אנשים לא היו שומעים עליה.

 

ועכשיו יש סיכוי שהסרט הדלוח יגיע גם לצפון קוריאה עצמה. עריק ידוע מצפון קוריאה, פארק סנג-הק, מנסה כבר מספר שנים לשלוח חומר תעמולה עוין למשטר מדרום קוריאה לצפון קוריאה באמצעות בלונים. הוא מעמיס ספרים ודיסקים שמתארים את החיים בעולם החופשי על בלונים פורחים ונותן לרוח לעשות את השאר.

 

 

איך מעצבנים אותו? לא צריך, מתעצבן לבד. קים ג'ונג און איך מעצבנים אותו? לא צריך, מתעצבן לבד. קים ג'ונג און

 

פארק הודיע שבמשלוח הבלונים הבא שלו, יהיו גם עותקים של "ראיון סוף" על DVD ושהם יהיו עם כתוביות בקוריאנית. הרציונל שלו לשליחת הסרטים צפונה זהה לרציונל של המשטר בבואו לאסור על הסרט: הוא מאמין שסרט שילעיג את פולחן האישיות סביב המנהיג היקר יכול למוטט את המשטר.

 

נאמר זאת כך: לא הייתי רוצה להיות האזרח ביש המזל של צפון קוריאה שבלון נחת בחצר שלו ושהוא החזיק את הדיסק כדי לראות מה זה, בדיוק כשהמשטרה החשאית הגיעה. הם רוצחים שם משפחות בתאי גזים. מה הוא יחשוב על הסרט? כנראה שלא תהיה לו דעה חיובית מדי על התרבות שיצרה אותו. פארק אומר שהמטרה שלו היא להגביר את הפראנויה של ג'ונג-און. מה, באמת? להגביר פרנויה אצל שליט אבסולוטי מופרע? גם במקרה הזה הוא יכל לתת לרוח לעשות עבורו את העבודה.  

 

קצרצרים

 

1. בגלזגו שבסקוטלנד עלו על רעיון מבריק למשיכת אנשים לעיר: באביב הקרוב, תציג העיר פסטיבל סרטוני חתולים. יהיה זה פסטיבל בינלאומי שיציג סרטונים מכל העולם על החיה הקדושה של הרשת. ההיענות עד כה, כמובן, היתה פנומנלית. פסטיבל כזה כבר נערך במיניאפוליס שבארה"ב, ובסופו קיבל הזוכה את פרס חתול הזהב.

 

שולטים ברשת, מושכים תיירים לגלזגו שולטים ברשת, מושכים תיירים לגלזגו צילום: יוסי גורביץ

 

2. זה היה מהיר: משטרת בריטניה הודיעה שהיא עצרה אדם, שלטענתה הוא אחד מחברי כנופיית ההאקרים Lizard Squad, האנשים שהרסו את חג המולד למיליוני גיימרים. האקרים לא בדיוק ידועים ביכולת שלהם לסתום את הפה בחקירה – לאנשים שמוטיב מרכזי בפשיעה שלהם הוא הצורך שישימו אליהם לב אין את זה;  במקום שאר חברי הכנופיה, הייתי מזמין בזריזות כרטיס טיסה למדינה נידחת ללא הסכמי הסגרה. שמעתי שצפון קוריאה מהממת בעונה הזאת של השנה.

 

3. המנהיג היקר של פייסבוק, מארק צוקרברג, מבקש את עזרת הגולשים בבחירת החלטה לשנה החדשה. בהתחשב בכך שצוקרברג לא חזק ברעיונות מקוריים, אין כאן הפתעה גדולה. הנה כמה הצעות למר צוקרברג לשנת 2015: להצטרף למנזר שתקנים; לצאת למסע התנצלות אישי בפני כל משתמשי פייסבוק שהפרטיות שלהם נפגעה; להתחיל לחשוב קצת על הגולשים שלו ועל מה שהם מבקשים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x