$
הייטק והון סיכון

המדען הראשי מתכנן להקל על קבלת מענקי פיתוח

לאור הקיצוץ המשמעותי בתקציב משרד המדען, צפויה להשתנות מדיניות המענקים: יהיה קל יותר לקבלם, אך יצומצם מספר התקנים לסטארט-אפים הזכאים. "אנחנו נאלצים לסרב להרבה פרויקטים טובים בעלי פוטנציאל אמיתי", אמר המדען הראשי

מאיר אורבך 14:1903.09.14
המדען הראשי מנסה להקל את רוע גזירת הקיצוץ בתקציו, עם שורה של הקלות לחברות שמקבלות מענקים. כמו כן, נודע ל"כלכליסט" שבעקבות הקיצוץ יעדיפו במשרד המדען לתת מענקים גדולים יותר למספר מועט של חברות ולא מענקים קטנים יחסית למספר רב של חברות.

השינוי המשמעותי ביותר שיבצע המשרד הוא עדכון תקרות שכר לעובדי מו"פ. מרבית הוצאות המו"פ של חברות הייטק הן על מו"פ ושינוי זה יאפשר לארגונים לקבל עובדים בשכר גבוה יותר.

 

אבי חסון, המדען הראשי אבי חסון, המדען הראשי צילום: עמית שעל

 

החל ינואר 2015 תקרת השכר לעובדי מו"פ תעמוד על עלות כוללת של 30 אלף שקל למעביד, בהשוואה ל-25 אלף שקלים עד היום. הקלות נוספות כוללות הגדלת המקדמה המשולמת חברות מייד עם החתימה והקלות ביורוקרטיות שונות בהגשת הבקשות למענקים.

 

לדברי אבי חסון, המדען הראשי: "חובתנו, כגוף האמון על החדשנות במשק הישראלי, לבצע מהלכים של איזון ותמיכה בתעשייה המקומית נוכח סימני ההאטה המאפיינים את התקופה האחרונה. לאחרונה התבשרנו על קיצוץ כואב של עשרות מיליוני שקלים בתקציב המדען הראשי - כיום קיימת הבנה חוצת גבולות ומשותפת לכל הממשלות בעולם המתפתח והמפותח שחדשנות ומחקר ופיתוח הינם בעלי השפעה מכרעת על הכלכלה והחברה".

 

"חדשנות ומו"פ הם מנוע צמיחה שמייצר מקומות תעסוקה, מסייע לפתור אתגרים חברתיים, תורם לחוסן לאומי, מעודד תחרותיות ומסייע במגוון תחומים. שורת הצעדים אותם בחרנו ליישם תאפשר לחברות בישראל לבצע את התאמות שיסייעו להן בטווח המיידי - אבל אנחנו מתמודדים מול מציאות תקציבית לא פשוטה: התקציב רחוק מלהתאים לביקושים ואנחנו נאלצים לסרב להרבה פרויקטים טובים בעלי פוטנציאל אמיתי. באמצעות גמישות רגולטיבית ויצירת כלים ייחודיים לתמיכה בצמיחה אנו מנסים להתגבר על השחיקה בתקציב המדען הראשי אל מול הגידול בהיקף פעילות המו"פ בתעשייה – אולם ברור כי תהיה פגיעה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x