$
אינטרנט

RET: השוואת מחירים, לא על הזאפ לבדו

אלעד מרגלית הקים בעצמו אתר השוואת מחירים שמתחרה בזאפ - האתר הפופולרי בישראל מסוגו - ואפילו מציג פערים קיצוניים במחירי מוצרים ארגוניים. הוא הצליח לבנות קטלוג מרשים של 1.5 מיליון מוצרים מ-2,500 חנויות

אסף גלעד 16:0417.05.14
קל מאוד לשגות באשליה לפיה כניסה לאתר של השוואת מחירים נותן את כל טווח המחירים ומציג את המוצר הזול ביותר. ועם זאת, בכדי לקנות ברשת בחכמה יש להשוות בין אתרי ההשוואות השונים.
כמו בענף לוחות, ממנו יצא האקזיט המדהים של יד2 בשבוע שעבר, גם בענף השוואות המחירים של היד הראשונה קיים מונופול ברור לאתר Zap.co.il שהפך לגרסה הישראלית של איביי. ההצלחה של זאפ היתה כה גדולה עד כי דפי זהב שינתה את שמה למותג האינטרנטי שממשיך לשלוט עם מעל 90% ממנו לפי ההערכה. ובכל זאת, שווה גם לשים לב למתחרים.

 

האתר Ret.co.il, למשל מציג מבחר דומה לזה של זאפ, למרות שהוא נחשב לאתר מחתרתי שמופעל על ידי איש הייטק עצמאי כעבודה מהצד. אלעד מרגלית, איש תוכנה העובד ביום במשרה מלאה בחברת הייטק, רואה בו יותר כשליחות, או כמעין ניסוי תוכנה בשבירת מונופולים. הוא הצליח להעמיד כמעט לבדו אתר השוואות מחירים המציג קטלוג בן 1.5 מיליון מוצרים, 2,500 חנויות ומרכז כ-200 אלף גולשים ייחודיים.  

  

בחינה של מוצרים נחשקים כמו למשל מכשיר הגלקסי S4 של סמסונג מראה מחיר מינימלי דומה: החנות נט-מובייל מציעה אותו בזאפ במחיר של 1,930 שקל, ואילו החנות מובייל4מי מציעה אותו ב- RET במחיר של 1,935 שקל. אוזניות Beats של ד"ר דרה נמכרות באתר זאפ החל במחיר של 799 שקל, ואילו ב-RET הן נמכרות בהחל מ-800 שקל.

 

ועם זאת, קיימים גם הבדלים משמעותיים במחירים של כמה מהמוצרים. מחשב נייד של דל מדגם Vostro 3360 ניתן למצוא בזאפ במחיר של החל מ- 3,145 שקל, וב-RET ניתן לקנות אותו במחיר מינימלי של 2,899 שקל, הפרש של 246 שקל. טרמפולינה לחצר של חברת VO2 תעלה בזאפ החל מ- 1,998 שקל ובאתר RET תשלמו עליה 1,648 שקל, הפרש של 350 שקל.

 

פער של 18 אלף שקל

 

בשוק המוצרים לארגונים וחברות נמצא הפרשי מחירים משמעותיים יותר: באתר זאפ תמצאו מדפסת לייזר לחברות וארגונים של HP החל מ- 39,958 שקל, בעוד שבאתר RET מחירו המנימילי מתחיל ב- 22,250 שקל, הפרש של קרוב ל- 18 אלף שקל. מקרן של היטאצ'י מדגם CPX705 עולה באתר זאפ 22,580 שקל ובאתר RET ניתן למצוא אותו גם ב- 14,819.

 

בנוסף, מרגלית מנסה להציע אלטרנטיבה אחרת לעסקים כשהם באים לפרסם את המוצר שלהם באתר ההשוואות. "רוב המשתמשים לא מודעים לכך שכשהם מגיעים לאתרי השוואות מחירים ההופעה של המוצרים כרוכה בתשלום, לכן אין מדובר בהשוואת מחירים אמיתית אלא בעלון פרסומי", אמר.

 

 

המוצרים מוצגים ללא קידום ממומן. אילוסטרציה המוצרים מוצגים ללא קידום ממומן. אילוסטרציה צילום: אימג'בנק, thinkstock

 

"באתר RET ההופעה לא כרוכה בתשלום, לכן יש מגוון רחב של חנויות". עם זאת, יש לציין שמרגלית מאפשר קידום של מספר מצומצם של מוצרים באתר בחלק נפרד, באופן שמזכיר את הקישורים הממומנים של גוגל. "משום שאין עלות הקלקות לעסק, החנויות רוצות להציג כמה שיותר מוצרים. הדבר מביא לכך שמבחר המוצרים גדול יותר, כולל מוצרים שנחשבים רווחיים פחות עבור אתרים מתחרים", הסביר.

 

תגובת זאפ השוואת מחירים

 

"ZAP אינה מגיבה דרך אמצעי התקשורת לאמירות מצד גורמים כאלה או אחרים המונעים מאינטרס עסקי. ZAP תמשיך לשרת נאמנה את הגולש ולשמש כפלטפורמה צרכנית אוביקטיבית אשר שמה את הגולש בראש מעייניה. ZAP הובילה וממשיכה להוביל מהפכה צרכנית של ממש בעבור הגולשים ובזכותם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x