$
חדשות טכנולוגיה

טוויטר גינתה את ארדואן על חסימת הרשת בטורקיה

"אנחנו עומדים יחד עם המשתמשים. אנחנו מקווים כי גישה מלאה תחזור בקרוב", נאמר בהודעת טוויטר; ארדואן: "אכחיד את טוויטר"

הראל עילם 21:2021.03.14
טוויטר פרסמה הודעה רשמית המגנה את החלטת ראש ממשלת טורקיה ארדואן לחסום את הרשת החברתית במדינה, לקראת הבחירות המקומיות הקרובות. "אנחנו עומדים יחד עם המשתמשים. אנחנו מקווים כי גישה מלאה תחזור בקרוב".

 

אמש (ה'), סוכנויות הידיעות המקומיות במדינה הודיעו כי ממשלת טורקיה החלה לחסום את הגישה לרשת החברתית, לאחר שהיא סירבה להסיר מספר קישורים למאמרים, בלוגים ואתרים שפרסמו משתמשים. הקישורים הובילו למקורות שהאשימו את ארדואן במעורבות בפרשת שחיתות מקומית.

 

רג'פ טאיפ ארדואן, ראש ממשלה טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ראש ממשלה טורקיה צילום: בלומברג

 

ארדואן אמר כי הוא "יכחיד את טוויטר" והוסיף כי "טוויטר שמיטר. לא אכפת לי מה העולם יגיד. כולם יראו מה כוחה של הרפובליקה הטורקית". הוא גם אמר כי יש לו צו בית משפט לסגור את הרשת. 12 שעות לאחר מכן, הגישה אכן נחסמה. בעבר, בזמן המהומות במדינה, הוא גם התבטא בנושא והתייחס לרשתות חברתיות כ"איום הגדול ביותר". הוא גם אמר כי הוא "שוקל" לחסום את הגישה לטוויטר ופייסבוק.

 

עם זאת, רגולטור התקשורת הטורקית (BTK) אמר כי צו בית המשפט התייחס דווקא ל"תלונות הציבור על הפרת פרטיות" מצד טוויטר.

 

לאחר שהגישה לרשת נחסמה, טוויטר הגיבה ופרסמה פתרון המאפשר למשתמשים לעקוף את המגבלה על ידי שימוש בשליחת הודעות SMS. ללא ספק, החלטתו של ארדואן גרמה לתגובת נגד חריפה: היקף השימוש ברשת זינק ב-138% ביממה האחרונה, טורקיה הפכה להיות נושא דיון סוער ברשת.

 

לא מעט טורקים עברו להשתמש בטכנולוגיית VPN, הגדרות רשת המאפשרות לעקוף חסימות מקומיות של אתרי אינטרנט. סינים רבים גם משתמשים בפתרון דומה על מנת לעקוף את הצנזורה המקומית. גוגל מציעה כלי VPN פתוח וחינמי, וגרפיטי המפרסם את השירות ואת כתובת ה-DNS הפתוחה החלו להופיע על בניינים ברחבי איסטנבול.

 

נשיא טורקיה, עבדוללה גול, התבטא בחריפות נגד ארדואן ואמר: "לא ניתן להסכים עם חסימה של רשתות חברתיות". הוא המשיך להפעיל את חשבון הטוויטר שלו, ואף צייץ את הדברים. נילי קראוס, סגן נשיא הנציבות האירופית, גינתה את החלטתו של ארדואן וקראה לה "פחדנית וחסרת תועלת". דוברת משרד קצנלרית גרמניה אמרה: "מה שאנחנו שומעים לא מתאים לאיך אנחנו חושבים על חופש הדיבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x