אפליקציות

בדיקת כלכליסט

אורנג' Friendly: ממשק מובייל מיוחד לסבא וסבתא

החברה פיתחה ממשק ידידותי ופשוט במיוחד עבור משתמשים מאותגרים-טכנולוגית, שבניגוד לפיתוחים דומים מצליח להישאר אינטואיטיבי ונעים לשימוש. חבל שבשלב זה הוא זמין רק בסמארטפון אחד

עומר כביר 16:0211.02.14
משתמשים מבוגרים נחשבים ככאלו שמתקשים להתמודד עם טכנולוגיה מודרנית, על מורכבויותה ויכולותיה הרבות והמבלבלות. היום מנסה ספקית הסלולר אורנג' לפתור את הקשיים שלהם באמצעות הצגת ממשק מיוחד לסמארטפונים, שמיועד לאוכלוסייה המבוגרת ואמור להפוך את חוויית השימוש במכשיר לפשוטה ונעימה במיוחד.
הממשק, שפותח בשיתוף עם הסטארט-אפ הישראלי UIU, הוא למעשה שילוב של לאנצ'ר ויישומים ייעודיים שמתלבשים על מערכת ההפעלה אנדרואיד על מנת ליצור חוויית משתמש חדשה. האם הצליחו החברות ליצור ממשק שבאמת יקל על מבוגרים להשתמש במכשירי מובייל? “כלכליסט" בדק.

 

הפעלת הממשק מתבצעת באמצעות בחירת Orange Frinedly מרשימת האפליקציות. אחרי כמה מסכי הסבר קצרים צריך להגדיר את השימוש בממשק כקבוע, ואפשר לצאת לדרך.

 

 

העיצוב של הממשק המיוחד מתחיל כבר במסך הנעילה, שמציג ברקע תמונה מספריית התמונות, תאריך ושעה והוראה ברורה מה יש לעשות. מסך הפתיחה שעולה מיד לאחר מכן מציג את הפעולות הבסיסיות והחשובות ביותר: חייגן, אנשי קשר, מצלמה, הודעות וכו'. כפתור האפליקציות יפתח רשימה של כל האפליקציות המותקנות על המכשיר.

 

 

היישומים בעמוד זה זכו גם הם לעיצוב מיוחד. בכניסה לאפליקציית ההודעות נראה מסך עם כפתורי פעולה גדולים וברורים ומתחתם הודעות שכבר התקבלו. הקלקה על הודעה חדשה מציגה אפשרות בחירה בין חיפוש איש קשר או פשוט הזנת מספר.

 

 

בלחיצה על אנשי קשר תעלה רשימה שלהם, בה אפשר לדפדף או ללחוץ על חיפוש ולהזין את שם הנמען. לאחר מכן ניתנת אפשרות להוסיף עוד נמען או לגשת לכתיבת ההודעה. מסך כתיבת ההודעה גדול וברור, עם הוראות בהירות.

 

 

גם יישומי החייגן ואנשי הקשר זכו לעיצוב מיוחד, שגם בו הממשק נקי, מועט אופציות וכולל כפתורים עם כתב גדול וברור.

 

 

לחיצה על כפתור הבית תמיד מחזירה למסך הפתיחה. הדפדוף בין המסכים השונים מתבצע באמצעות סווייפ או הקלקה על החצים בתחתית המסך. מה עוד יש לנו? עמוד התראות שמרכז מסרונים, שיחות שלא נענו ותמונות שהועברו ולאחריו רשימה של אנשי קשר מועדפים.

 

 

לחיצה על מקום ריק מאפשרת להוסיף אנשי קשר, לחיצה על כפתור גלגל השיניים למחוק אותם. לאורך השימוש, מופיעות מדי פעם על המסך הוראות שימוש ברורות ונוחות. אחרי אנשי קשר - מסך של אפליקציות נבחרות שניתן להתאמה באותו אופן.

 

עמוד הקישורים המהירים מספק גישה כמה אתרים נבחרים. כדי להוסיף אתר חדש לוחצים על אחד מהקומות הריקים, ומופיע מסך הזנת כתובת.

 

 

האתרים שפותחים דרך מסך זה מוצגים בממשק מיוחד, שלא מאפשר להזין כתובת של אתר אחר, קצת פספוס לדעתי. המסך הבא בתור: תמונות אהובות.

 

 

ולסיום: הגדרות נפוצות ויישומים של אורנג', שלזכותה של החברה ייאמר שאינם נדחפים חזק מדי בממשק זה. מסך ההגדרות כולל גישה מהירה להפעלה/כיבוי של וויי-פיי, בלוטות' ו-GPS, כיוון עוצמת קול ובהירות והגדרות חשובות נוספות במסך בעיצוב מיוחד.

 

 

ליציאה מהממשק המיוחד וחזרה לממשק הרגיל בוחרים מעמוד ההגדורת בהגדרות טלפון. במסך שנפתח בוחרים שוב בהגדרות טלפון, ואז ב"צא מ-Oragne friendly”.

 

הממשק זמין בשלב זה רק בסמארטפוני המותג הפרטי של אורנג' Infinity X. לקוחות שירכשו מכשיר זה החל מהיום ימצאו את הממשק כבר מותקן עליהם (כמובן שיש להפעיל אותו קודם). ללקוחות שכבר יש בידם מכשיר זה יוצע בימים הקרובים עדכון גרסה שיכלול את הממשק החדש. בעתיד מקווה אורנג' להרחיב את הממשק לדגמים נוספים.

 

השורה התחתונה

 

לרוב, אני מאוד מוצא ממשקים יעודיים (כמו לקשישים וילדים) סגורים ואף מתנשאים במידה מסוימת. לא זה המצב כאן: הממשק שיצרו אורנג' מרשים מאוד, הן בעיצוב הענייני ונטול השטיקים שלו והן בהצלחתו לשלב בין פשטות לגמישות.

 

העיצוב של הממשק ברור ונוח מאוד לתפעול. תפקיד המסכים השונים נהיר, המעבר ביניהם קל ואף שניתן לבצע פעולות רבות אין עומס של כפתורים שיוצרים בלבול. זהו באמת ממשק שגם אנשים שמתקשים בטכנולוגיה לא יתקשו לתפעל אחרי למידה קצרה מאוד.

 

מרשימה יותר היא ההצלחה ליצור ממשק שהינו מצד אחד פשוט, אך מצד שני אינו מוגבל וסגור. אמנם מספר המסכים ופעולותיהם אינו רב, אבל יכולות ההתאמה המובנות בהן מעניקות יכולות התאמה אישית מגוונות. במסך האפליקציות הנבחרות ניתן להזין עד שש אפליקציות שונות מכלל אלו המותקנות על המכשיר, שייענו על מרבית צרכי המשתמשים השונים, וממסך הבית עצמו ניתן לגשת לכל האפליקציות בקלות ואף לחנות גוגל פליי, כך שבשום שלב המשתמש לא מוגבל רק לאופציות המובנות של הממשק.

 

משתמשים שמתקשים מאוד אולי יזדקקו לסיוע בהפעלה הראשונית ובהגדרת האפשרויות השונות, כמו אנשי קשר, אפליקציות ואתרים מועדפים, אבל מאותו הרגע גם הם יוכלו לעשות שימוש בסמארטפון עם מעט מאוד קשיים.

 

אורנג' משווקת את הממשק החדש כמיועד לאוכלוסיה מבוגרת. כמי שבדק כבר כמה מכשירי מובייל שמיועדים לילדים, אני סבור שאין לחברה סיבה לעצור שם: עם מספר לא רב של התאמות (בעיקר שינויים קלים בצבעים השקטים והוספת אפליקציות מתאימות) מדובר בממשק שיכול לשמש בצורה מצוינת גם לילדים קטנים.

 

יצירת ממשק משתמש היא משימה לא פשוטה, שדורשת יצירתיות והבנה מעמיקה. במקרה זה, נראה שאורנג' ו-UIU זכו להצלחה ראויה לשבח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x