$
אינטרנט

"לא ראוי שגוגל תארח את המשרד שאמור לפקח עליה"

כך אמר עו"ד גיא אופיר, שמתנגד להסכם בין גוגל וממשלת ישראל. לטענתו, הוא שמכשיר את גוגל להמשיך ולהעלים מיסים, לשתף פעולה עם משרד האוצר ללא כל מכרז ואף להגיע למאגרי מידע רגישים ופרטיים של אזרחי ישראל

אסף גלעד 13:5909.02.14
עו"ד גיא אופיר, המוביל מחאה ציבורית מול רשות המיסים ומשרד האוצר על אי המיסוי של גוגל ופייסבוק על הכנסותיהם בישראל, שלח הבוקר (א') מכתב לשר האוצר יאיר לפיד ובו הוא מכנה את מזכר ההבנות בין הממשלה לגוגל כ"מתווה שנחתם ללא מכרז, בניגוד לחוק". אופיר אף איים כי במידה ומשרד האוצר לא ישעה בתוך כשבועיים את המתווה, הוא יעתור לבג"צ נגד יישומו.

 

במשרד האוצר הבהירו בתגובה: "מדובר במזכר הבנות בלבד שעוסק בקידום ממשל זמין וחדשנות טכנולוגית במגזר הציבורי. לא מדובר בהתקשרות ואין למזכר ההבנות כל היבט מיסויי או מסחרי כזה או אחר. כזכור, משרד האוצר חתם בתחילת 2013 על מזכר דומה עם חברת מיקרוסופט. כפי שמסרנו בעבר, אגף התקשוב מזמין חברות גלובליות נוספות למסד שיתופי פעולה דומים ברוח זו. המזכר נמצא באתר משרד האוצר והציבור יכול לעיין בו בכל עת. פנייתו של עו"ד אופיר לא הגיעה ללשכתו של שר האוצר וכשתגיע נשמח לטפל בה".

 

עו"ד גיא אופיר עו"ד גיא אופיר

 

 מקורות המקורבים להסכם אמרו ל"כלכליסט" כי המדינה אינה מספקת לגוגל גישה למאגרי המידע הסגורים שלה, וכי הנתונים שגוגל חשופה אליהם הם אלה המצויים במאגרי המידע הפתוחים של data.gov.il, אליהם כבר חשופים גופים נוספים כמו הסדנה לידע ציבורי.

 

בין שיתוף פעולה והעלמת מס

 

על פי המזכר, הממשלה וגוגל ישתפו פעולה במספר תחומים. הן יזמו בצוותא מפגשים בין נציגי הממשל ומפתחים מקומיים, שיהוו פלטפורמה עבור חברות סטארט-אפ ישראליות להכרת מדיניות הממשלה ותוכניות העבודה שלה במגוון תחומים. המפגשים יהיו מקור ידע חשוב עבור חברות ופיתוחים עתידיים, ויעודדו הטמעה של שירותים ציבוריים חדשניים. הם יתארחו  בקמפוס גוגל במגדל אלקטרה בתל אביב.

 

הממשלה מתכוונת להסתייע בניסיון הנרחב של גוגל בהקמת מאגרי מידע כדי לשדרג את מאגרי המידע הקיימים באתר data.gov.il, המרכז מספר מאגרי מידע ממשלתיים לטובת הציבור. בנוסף, גוגל תסייע בעריכת מחקרים חדשניים בתחום ממשל זמין, ותבחון כיצד ממשלות אחרות מתמודדות עם אתגרי העידן הדיגיטלי והצורך בהנגשת שירותי הממשלה.

 

קמפוס גוגל ישראל במגדל אלקטרה, תל אביב קמפוס גוגל ישראל במגדל אלקטרה, תל אביב צילום: הראל עילם

 

בחודשים האחרונים מנהל עו"ד אופיר קמפיין שמטרתו להסדיר את את נושא המיסוי על חברות טכנולוגיה בינלאומיות כגון גוגל ופייסבוק, המוכרות שטחי פרסום עבור מפרסמים ישראלים ללא שהן משלמות על כך מע"מ לרשויות המס. הוא אף הגיש עתירה לבג"צ בנושא.

 

מזכר ההבנות בין גוגל לאוצר מציין את העובדה כי אין בו בכדי להיות הסכם משפטי מחייב, אך אופיר טוען כי הדבר אינו אלא מס שפתיים: "שר האוצר אינו חותם על מסמכים שאינם בעלי משמעות משפטית ואופרטיבית, וכל תכלית סעיף זה לחפות על אי קיום מכרז. עובדי המדינה רואים בו הנחיה מחייבת לשתף פעולה עם גוגל".

 

מעבר לטענה שגוגל נבחרה למתווה ללא מכרז, טוען אופיר כי המתווה יפגע באופן קשה בפרטיות של אזרחי המדינה: "מדובר בשיתוף פעולה שבמסגרתו תהיה לגוגל זכות ראשונים ונגישות למידע רב האצור במערכות המדינה". במכתב ששלח לשר האוצר, הוא הוסיף: "ערכו הכספי, המסחרי, השיווקי והעסקי של מידע זה לא יסולא בפז. רבות מבין חברות האינטרנט בישראל היו שמחות לקבל מעמד דומה, ואף היו מוכנות בתמורה לשלם על כך".

 

מדובר בפגיעה קשה בפרטיות אזרחי ישראל, לפי אופיר: "מידעים ברשות המדינה ייחשפו לסריקתה של גוגל ללא דיון ציבורי". הוא ציין כי בהתאם לחוק הגנת הפרטיות, גוגל נדרשת להחזיק ברישיון מאגר מידע, אך זה אינו קיים ברשותה. בימים אלו מתנהלים הליכים משפטיים בנושא. אופיר טוען כי הסכם המתווה עם האוצר הוא למעשה מתן הכשר להתנהלותה הפוגענית של גוגל.

 

אופיר יצא גם נגד החלטת משרד האוצר לערוך את המפגשים בין נציגי הממשל והתעשייה במתחם של גוגל: "אין זה ראוי שעובדי המדינה יתארחו במשרדיה של חברת ענק מסחרית, אשר מתחמקת מתשלומי מס, ומנוהלים נגדה חקירות והליכים משפטיים", כותב אופיר. "אין זה ראוי, בלשון המעטה, כי המשרד שאמור לפקח ולהביא את גוגל לתשלום מיסים, מארח את עובדיו ועובדי מדינה אחרים לסעודה במשרדיה המפוארים והמפנקים של גוגל בת"א".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x