$
הייטק והון סיכון

"בלתי אפשרי לגייס כסף לחברה בתחום השבבים"

כך טוען יזם השבבים הסדרתי אביגדור וילנץ. הוא מספר על קשיי הסטארט-אפים החדשים בתחום: "את גלילאו הקמנו עם גיוס של 300 אלף דולר. היום יזם צריך מיליוני דולרים כדי להקים חברה"

אסף גלעד 08:3911.12.13

"בלתי אפשרי כיום לגייס כסף לחברה בתחום המוליכים למחצה ושתתמקד בתחום הזה", כך אמר היזם הסדרתי אביגדור וילנץ, מייסד הסטארט־אפ המסקרן אנפורנה לאבס, שמכר את חברת השבבים גלילאו לענקית האמריקאית מארוול תמורת 1.7 מיליארד דולר בתחילת העשור הקודם.

"קשה גם להביא צוות שצבר נסיון רב עם יכולת להרים חברה שכזו מאפס", את הדברים אמר וילנץ במפגש של מועדון השבבים הישראלי לפני מספר שבועות בשיחה עם שלמה גרדמן, יו"ר המועדון. גלילאו הוקמה ב־1993 עם צוות של יזמים חסרי נסיון בראשות וילנץ, שגייסו כסף בטרם החליטו על המוצר הסופי עליו יעבדו.

 

אביגדור וילנץ, מייסד גלילאו אביגדור וילנץ, מייסד גלילאו צילום: אריאל בשור

 

"את גלילאו הקמנו עם גיוס של 300 אלף דולר. היום יזם צריך מיליוני דולרים כדי להקים חברה, כי פעילות השיווק צורכת כסף רב יותר והלקוחות תובעניים יותר. גם פרופיל הלקוחות השתנה: פעם היו אלה שחקניות כמו HP, קודאק או סוני. היום אלה הגוגלים והאמזונים של העולם. אמליץ ליזמים לבוא עם מודל עסקי מוכח, טכנולוגיה מצוינת וצוות טוב, כי היום זה לא 'משחק ילדים' כפי שהיה כשגלילאו הוקמה. בגלילאו חיינו ב'תעלות' עם מימון קטן אבל עם תזרים הכנסות מצומצם שהגיע מפרויקט ראשוני שעשינו עבור איי.די.טי האמריקאית. כשגייסנו, המשקיעים נתנו לנו מרווח נשימה כזה שאפשר לנו לנסות מוצרים שונים ולהתנסות בטכונלגיות שונות. היום אתה לא יכול להקים חברת 'גראז' כזו ללא מימון".

 

קרנות הון סיכון? לא, תודה

 

לפני כשנתיים הקים וילנץ את אנפרונה לאבס, אף היא חברת שבבים, שגייסה עד כה 20 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים בלבד, מרביתם חבריו הטובים של וילנץ כפרופ' יאיר טאומן וזוהר גילון. "לא גייסנו מקרנות אלא רק מכסף שלי ושל חבריי כי רצינו שליטה גדולה בחברה. ידענו שנשקיע בה ורצינו לקחת אותה מבלי להבטיח לקרנות שנלך לדרך מסוימת כמו הנפקה, אלא לשמור על מרחב גמישות. כיוון שהיה לנו כסף ולא היינו צריכים את הקרנות החלטנו לוותר עליהם אבל אין כאן תשובה חד משמעית אם צריך לגייס מאנג'לים ולא מקרנות. יהיו אנג'לים שיעשו לך את המוות ויש קרנות מצוינות".

 

אנפורנה פועלת תחת מעטה חשאיות ועוסקת בפיתוח שבבים המיועדים לשמש כבקרי תקשורת ככל הנראה לתעשיית הטלקום ובעיקר בתעשית הסלולר. בתחום זה מתכוונת החברה להביא פתרונות תשתיתיים שיאפשרו תעבורת נתונים מהירה על קווי הסולר בדור הרביעי (LTE) וכן שבבים שישמשו כמיקרו־בקרים המותקנים בתוך הטלפונים הסלולרים ומנהלים את תעבורת הנתונים מהטלפון ואיליו כולל תקשורת עם הרשת, תקשורת GPS, עיבוד אותות דיגיטלים (אודיו ווידאו) ועוד. בנוסף לתעבורה מהירה האתגר הוא לבצע את כל מטלות של הטלפון תוך צריכת אנרגיה נמוכה וניצול אופטימלי של הסוללה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x