$
חדשות טכנולוגיה

עידן המזל"טים: החבילה שהזמנת מאמזון תגיע אליך תוך חצי שעה

מנכ"ל אמזון חשף בתוכנית "60 דקות" את הפרויקט החדש של אמזון, "פריים-אייר" - מזל"ט יקח את המוצר שקנית מהמחסן המקומי של אמזון ויביא אותו לדלת ביתך בתוך חצי שעה או פחות

עומר כביר 10:4302.12.13

לא רק לריגול: אמזון מפתחת מזל"טים (Drones) שיוכלו לבצע משלוחים בתוך חצי שעה - כך חשף הלילה מנכ"ל ומייסד החברה, ג'ף בזוס, בראיון לתוכנית "60 דקות" ששודר אמש (א'). למרות החשיפה הדרמטית, בזוס הבהיר שמדובר בשירות שנמצא במרחק שנים לפני שיהיה פעיל.

אמזון מכנה את שירות משלוחי האוויר "אמזון פריים אייר" (Amazon Prime Air).

 

 

“אין סיבה שהם לא ישמשו ככלי רכב למשלוח חפצים. אני יודע שזה נראה כמו מדע בדיוני, אבל זה לא", אמר מנכ"ל אמזון. "משלוח בתוך חצי שעה ואנחנו יכולים לשאת חפצים במשקל של עד 2.3 קילוגרם, כלומר 86% מהפריטים שאנחנו מספקים. הדור הזה יכול להגיע לרדיוס של 16 קילומטר ממרכז האספקה. באזורים אורבניים אפשר יהיה להגיע לחלק ניכר מהאוכלוסייה”.

 

לא לפני 2015

 

בזוס הוסיף כי המל"טים עתידיים להיות אוטונומיים לחלוטין, ולהשתמש ב-GPS על מנת להגיע לנקודת המשלוח. "זה לא יעבוד לכל דבר. לא נוכל לשלוח ככה קייאקים או מסורים", הוא הוסיף. “החלק הקשה הוא ליצור את כל מגנוני הבטיחות, המערכות שיימנעו מהדבר הזה לנחות על מישהו שמטייל בשכונה שלו”.

 

המזל"ט של אמזון המזל"ט של אמזון צילום: בלומברג

 

מנכ"ל אמזון הזהיר עם זאת שצפויות לא מעט שנים לפני שהחזון הזה יהפוך למציאות: “אני יודע שזה לא יכול לקרות לפני 2015, כי זה המועד המוקדם ביותר שבו ה-FAA יפרסם תקנות בנושא. הניחוש שלי הוא שזה כנראה קצת אופטימי. אבל האם זה יכול לקרות בתוך ארבע, חמש שנים? אני חושב שכן. זה יעבוד, וזה יקרה, וזה יהיה הרבה כיף".

 

“אני מגדיר את אמזון לפי הרעיונות הגדולים שלנו, שהינם הצבת הלקוח במרכז כל מה שאנחנו עושים, חדשנות", הוסיף בזוס. “אנחנו אוהבים לחדש, אנחנו אוהבים לחקור, אנחנו אוהבים להיכנס לסמטאות אפלות ולגלות מה יש בצד השני".

 

בראיון חשף בזוס גם עובדה מפתיעה – בין הלקוחות של שירותי הענן של אמזון נמנית גם סוכנות הביון של ארה"ב, ה-CIA. בתשובה לשאלת המראיין, צ'ארלי רוז, האם הדבר מהווה קונפליקט בעבור החברה השיב: “אנו בונים בשבילם מה שמכונה 'ענן פרטי', כי הם לא רוצים להיות בענן הציבורי".
 

קפיצה טכנולוגית או מתקפת יח"צ?

 

בזוס התראיין לתוכנית המוערכת בתקופה בה אמזון סובלת מביקורת חריפה על תנאי העבודה הקשים במחסני האספקה שלה. אלו עלו לכותרות בעקבות תחקיר נרחב של תוכנית התחקירים של ה-BBC, פנורמה שהעלה טענות כי תנאי העבודה במרכזי האספקה של החברה בבריטניה הם הגרועים במדינה.

 

בתגובה יצאה אמזון למתקפת יח"צ נרחבת שהכתבה בתוכנית היוקרתית נראית כשיאה. לאורך 14 דקות זוכה החברה לטיפול עדין ומלטף, שלא רק שאינו מאמת את בזוס ואת אמזון עם הטענות הקשות שעלו, אלא אף אינו מזכיר אותן ולו בקצרה. אמזון מוצגת כחברה חדשנית שחושבת רק על טובת הלקוח, מרכז ההאספקה בו ביקרו הכתבים מוצג כשיא הטכנולוגיה המודרנית, בלי שמץ של רמז לניצול עובדים, ואף מתואר כ”סדנה של סנטה”, לא פחות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x