$
מכשירים ומדריכים

פלנטת האנדרואיד: מערכת ההפעלה של גוגל שולטת על 80% מהשוק

חברת מחקר אמריקאית ניתחה את מצב שוק המובייל העולמי וגילתה שאפל מחזיקה רק ב-13.6 ממנו על אף פופולריות האייפון. בנוסף, זוהה זינוק משמעותי בתפוצת ווינדוס פון 8

הראל עילם 14:1304.08.13

אנדרואיד של גוגל היא מערכת ההפעלה הנפוצה בשוק המובייל, בפער עצום על כל מתחריה: לפי הדו"ח הרבעוני של חברת המחקר Strategy Analytics, היא שולטת ב-80% משוק הסמארטפונים.

החברה עוקפת את אפל בכל קנה מידה אפשרי, לרבות קצב הצמיחה בתפוצת המכשירים. גוגל מראה כי למרות שכמעט והשתלטה על השוק, היא יכולה לצמוח מהר יותר מכל המתחרות, וזינקה ב-68% במהלך השנה להיקף המכירות של 182.6 מיליון מכשירים, לעומת 108.7 מיליון לפני כשנה.

 

השוק מורכב ברובו ממכשירי אנדרואיד השוק מורכב ברובו ממכשירי אנדרואיד

 

חשוב מכך, נתח השוק של אנדרואיד קפץ ברבעון האחרון ב-10%, מה שיכול להעלות חששות מפני צמיחת מונופול דמוי-ווינדוס לשוק הסלולר. עם זאת, גוגל כנראה לא צריכה לדאוג מחקירה בנושא, עם מגוון המכשירים המריצים גרסאות לא רשמיות של אנדרואיד, כגון קינדל Fire.

 

בסך הכל, שוק הטלפונים החכמים צמח ב-47% במהלך השנה האחרונה, ל-230 מיליון מכשירים. למרות דאגות של מספר אנליסטים כי תעשיית הטלפונים החכמים מאטה, זהו עדיין קצב צמיחה מהיר יותר משנרשם ב-2012, עת צמח השוק ב-42%.

 

זינוק בצמיחת מכשירי WP8

 

ווינדוס פון 8, מערכת ההפעלה הסלולרית מבית מיקרוסופט, הצליחה למצב את עצמה סוף סוף במקום השלישי בנתח שוק, אחרי אנדרואיד ו-iOS. למרות תקציבי הענק, ההכרה הבינלאומית והחיבור עם מחשבים אישיים מבוססי ווינדוס 8, עד כה ווינדוס פון 8 התקשתה אפילו לעקוף את המתחרות הקטנות ביותר בשוק כבלקברי BB10, באדה של סמסונג ואפילו סימביאן של נוקיה שפיתוחה הופסק

 

ווינדוס פון 8 צומחת. Lumia 620 של נוקיה ווינדוס פון 8 צומחת. Lumia 620 של נוקיה צילום: ניצן סדן

 

לפי חברת המחקר, לווינדוס פון יש כעת 3.9% מהשוק, בעוד מתחרותיה הקטנות מחזיקות ביחד ב-3%. זהו שינוי חד מהנתונים ברבעון השני של 2012, בו החזיקה ווינדוס פון 8 החזיקה ב-3.6% מהשוק - וכל המתחרות הקטנות החזיקו ביחד ב-10.40%. באדה למשל החזיקה ביותר מ-4% ועקפה את מיקרוסופט.

 

לפי Strategy Analytics, מיקרוסופט מכרה ברבעון האחרון כ-8.9 מיליון מכשירים שמבוססים על מערכת ההפעלה שלה - זינוק של 58% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. העליה באה כמעט לחלוטין על חשבון מערכות ההפעלה הקטנות, שהיקף המכירות הכולל שלהן ירד מ-16.2 מיליון מכשירים ל-6.9 מיליון.

 

ההתחזקות של ווינדוס פון היא בין השאר בגלל ההתרוממות של סדרת מכשירי לומיה מבית נוקיה, שכעת שולטת ביותר מ-70% משוק הנישה שלה. סיבה אחרת היא הפרסים וההטבות שמיקרוסופט מחלקת למפתחי אפליקציות במטרה לשכנע אותם לפתח עבור מערכת ההפעלה שלה. לפי סקרים בקרב קהילת המפתחים, השיטה עובדת: מפתחים שאיתם דיברה חברת המחקר ציינו את ווינדוס פון כמערכת הפעלה שהם רוצים לפתח עבורה בעתיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x