$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

הנשיא אובמה יוצא לשחוט את הטרול

לממשלת ארה"ב נמאס מחברות הפטנטים שלא מייצרות שום דבר ורק תובעות ארגונים ומשתמשים, מנכ"ל זינגה קובע שיא חדש של אכזריות כלפי עובדיו האומללים ואתר למציאת משרות הייטק טוען שאנשים מכוערים פחות טובים בעבודתם

יוסי גורביץ 13:2705.06.13

מורידים את הכפפות

 

אחת התופעות המאוסות בתחום הטכנולוגיה היא טרול הפטנטים: חברה שלא מייצרת כלום אבל קנתה כמה פטנטים ומאיימת בתביעה על כל העולם ואשתו אם לא תקבל תמלוגים. מדובר, בסופו של דבר, בנסיון סחיטה שלבוש במחלצות משפטיות מכובדות. טרולי פטנטים נחשבים לאחת הסיבות המובילות לכך שמוצרי טכנולוגיה עולים יותר, וחלק נכבד מתביעות הפטנטים בעולם מגיעות מטרולים שכאלה. בשנים האחרונות הם החלו לשלוח את מכתבי הסחיטה שלהם לא רק לחברות טכנולוגיה קטנות, אלא גם לעסקים מן השורה ואפילו למשתמשים.

 

אפילו לנשיא נמאס. אובמה אפילו לנשיא נמאס. אובמה צילום: בלומברג

 

אתמול (ג') פרסמה ממשלת ארה"ב מזכר שמציג את תוכניתה למלחמה בתופעה. המזכר רוצה שהקונגרס ינקוט שורה של פעולות חקיקה בנושא, בין השאר כדי לאלץ את הטרולים לשקיפות, במטרה להפוך את התביעה לכלי פחות אטרקטיבי עבורם. במקרים רבים, התביעה מוגשת לא על ידי המחזיקים האמיתיים בפטנט, אלא על ידי חברת קש כלשהי שהתאגיד שמחזיק בו יצר כדי להרחיק מעצמו את היח"צ השלילי. בנוסף, רוצה הממשלה להגן על המשתמשים מפני תביעות ולקדם חוק שיחייב טרולי פטנטים שתביעתם כשלה לשלם לשלם הוצאות משפט בעצמם.

 

הסיכוי שחקיקה כזו תעבור בקונגרס שנשלט על ידי הרפובליקנים, שעוד לא פגשו תאגיד אופל מרושע שבו הם לא התאהבו, הוא נמוך למדי. אבל ממשל אובמה הבהיר איפה הוא עומד, אפילו מבחינת השפה שבה תואר המצב: אובמה בשתמש ללא היסוס בביטוי "טרול פטנטים". לאחרונה השתמש הנשיא גם בביטוי המפורש "סחיטה" כלפי הטרולים, ונראה שהוא, לפחות, יעשה את חלקו.

 

"מלך עכברוש" מכה שנית

 

מארק פינקוס הוא מתחרה קבוע על תואר המנכ"ל הבזוי ביותר בעמק הסיליקון, כשלארי אליסון נותן לו פייט יפה. פינקוס התפרסם כשאמר שהוא הורה לעובדי החברה שלו, זינגה, "לעשות כל דבר תועבה שבספר", וכשתהה בקול מדוע יש בעצם קורסים על אתיקה עסקית, נושא שלא מובן לו. הוא גם ניסה לשלול אופציות שכבר הוענקו לעובדי זינגה. כשיצאה החברה להנפקה לפני כשנה ומשהו, הוא הקפיד שרק הוא ובכירי החברה יוכלו למכור מניות בסיבוב הראשון - ושאר העובדים נתקעו עם מניות שאיבדו את הרוב המוחלט של ערכן. פשוט נשמה טובה.

 

אתמול (ג') אישש "מלך עכברוש" את מעמדו כחלאה מובילה כשפיטר מאות עובדים, בלי שידעו שמשרתם בסכנה - למעשה, חלק לא מבוטל מהמסכנים למדו על פיטוריהם מסטטוס בפייסבוק. קלאסה.

 

מארק פינקוס, מנכ"ל זינגה מארק פינקוס, מנכ"ל זינגה צילום: MCT

 

עובדים אחרים דיווחו על כך שנערכה להם ישיבת פיטורים של חמש דקות, באמצע יום העבודה - אבל שהם נאלצו להמתין לפגישה הזו במשך זמן רב, לעתים שלוש שעות. במגע הקסם הייחודי של החברה, היא שללה מהם את טלפוני העבודה שלהם עם פיטוריהם, כך שהם לא יכלו לעדכן את קרוביהם וחבריהם על כך שפוטרו, או חלילה - את כלי התקשורת.

 

סמנכ"ל אסטרטגיית המובייל של זינגה, טימותי פרייס, הצליח לרשום שיא של חוסר טעם - למרות כל מה שתואר לעיל: הוא מיהר להודיע בפייסבוק בשמחה ובששון שדווקא אותו לא פיטרו. זה זמני, טים, זה זמני. אחרי שהכל נגמר, העובדים לשעבר התכנסו למסיבת זעם, כשהם משמידים חולצות זינגה ושאר זבל ממותג שהחברה המטירה עליהם. עובדי OMGPOP, מצד שני, לא הרגישו יותר מדי צער - הם אף פעם לא השתלבו בזינגה. רכישת אומגפופ ב-200 מיליון היתה כנראה הרכישה הגרועה ביותר בחמש השנים האחרונות - ההערכות הן שזינגה הפסידה עליה כחצי מיליון דולר מדי יום.

 

אני הייטקיסט מצליח, אני אעשה מה שבא לי

 

אם כבר הזכרנו חוסר טעם משווע, בואו נדבר קצת על שון פארקר. הלז התפרסם כשיצר את נאפסטר, נעלם למרבה השמחה מהתודעה הציבורית במשך יותר מעשור, ואז צץ שוב כדמות שאומרת ש"מיליארד דולר זה הקול החדש" בסרט "הרשת החברתית". לאחרונה, הוא יצר מיזם בשם איירטיים, תחליף צ'טרולט כושל.

 

לפני מספר שבועות מצא פארקר לנכון להתחתן עם בחירת ליבו. זה לא היה צריך לעניין אף אחד אלמלא חתונת המיליונים הזו גרמה נזק סביבתי. פארקר שפך עשרה מיליון דולרים על החתונה, ואפילו הקים חברה שתנהל אותה - וזה לגמרי עניינו האישי. על הדרך, גרם נזק בלתי הפיך ליער עתיק.

 

לחתונה, שנערכה בתמת "משחקי הכס" (מאליה עולה השאיפה שהיא היתה מאורגנת על ידי וואלדר פריי) קדמה הבאת בולדוזרים. פארקר דרש וקיבל בריכה מלאכותית, מעליה וטירה - וקיבל. כל זה ללא קבלת רשיונות ופגיעה בשטח ששייך לציבור.

 

אני המלך, ואני אעשה מה שאני רוצה! אני המלך, ואני אעשה מה שאני רוצה!

 

בקיצור, החתונה של פארקר המחישה את האתוס של עמק הסיליקון: חלום בגדול, הפרט את רכוש הציבור, התעלם מהחוקים, בנה ללא מחשבה, תהנה ללא בושה, תדבר על קסם, ואחר כך תשלם. במקרה של פארקר, הוא שילם קנס של 2.5 מיליון דולר, והוא לא מתחרט על כלום.

 

מכוער? לא בבית ספרנו

 

שירות הדייטים הידוע לשמצה Beautiful People התפרסם בכך שהוא לא מוכן לקבל לשורותיו אנשים שלא נראים טוב, על כל פנים - לפי הגדרת היופי שקבעו בעלי האתר. הפרסום השלילי, כמובן, היה בדיוק מה שהשירות רצה: זה פרסום חינמי, אחרי הכל.

 

עכשיו מרחיבים שם את הרעיון לעוד מיזם דוחה: חברת השמה לבני 50 ומעלה, שמתמחה באנשים יפים. בני 50 ומעלה שמוגדרים כ"מאותגרים אסתטית" יכולים ללכת לחפש את החברים שלהם או להרשם לקבלת דמי אבטלה, ויש לחברה אפילו תירוץ: היא טוענת שאנשים יפים טובים יותר בעבודה מאשר כאלה שאינם, והיא אומרת שהמעבידים יודעים את זה, אבל לא מוכנים לומר זאת.

 

"כן, הניסיון שלך עשוי להתאים למחלקת השיווק שלנו. אתה יכול לקום ולעשות סיבוב?" "כן, הניסיון שלך עשוי להתאים למחלקת השיווק שלנו. אתה יכול לקום ולעשות סיבוב?" צילום: shutterstock

 

כמה טוב שיש מיזם עסקי שמוכן להעליב חלק ניכר מהאוכלוסיה. אם איזה ילד מחוצ'קן מחברי אנוניוס,שיודע יותר מדי על הזרקת SQL יפיל את האתר, זה יהיה לגמרי לא חוקי, אבל כנראה לא נורא במיוחד.

 

קצרצרים

 

1. מנכ"לי אפל לא התפרסמו בשל נטייתם להפריז באמירת האמת. נראה שלשם שינוי, טים קוק לא יזכה להנחות מהמדיה האמריקאית: בעדותו המפורסמת בפני הסנאט, טען קוק שאפל משלמת 30 ומשהו אחוזי מס; מס החברות בארה"ב עומד על 35%, כך שגם לפי עדותו של קוק עצמו, אפל לא משלמת את מלוא המס שהיא צריכה לשלם. אלא שבדיקה פשוטה מעלה ששיעור המס האמיתי של אפל קרוב יותר ל-8%. העובדה שהנושא עדיין בכותרות שבועיים אחרי העדות של קוק מעידה על כך שבקרב הציבור האמריקאי, זו הפכה לנקודה רגישה במיוחד.

 

טים קוק מעיד בפני הסנאט טים קוק מעיד בפני הסנאט

 

2. המהומות בטורקיה נמשכות - וכעת מגיעים דיווחים שלפחות בחלק מהמדינה הענקית חוסם המשטר את טוויטר ופייסבוק. המפגינים לא התייאשו והורידו תוכנות VPN כדי לעקוף את נסיון הצנזורה המגושם של המשטר. יש לקוות שבמצבים דומים, האתוס של "סיליקון ואדי" ימנע מממשלת ישראל מלעשות דבר מטופש כזה ככלי להתמודדות עם מחאה נרחבת.

 

3. גוגל גלאס גורם לגוגל בעיית תדמית קשה: הגרוטאה עוד לא הגיעה לקהל הרחב, ומחוקקים ברחבי העולם כבר מביעים חשש. לשם שינוי, נראה שהמחוקקים והאוכלוסיה הכללית מסונכרנים: כחמישית מתושבי בריטניה רוצים לאסור על מכירת גלאס בממלכה המאוחדת. 61% מהנשאלים האחרים - במדגם של כ-4,000 איש - סבורים שגלאס צריכה להיות תחת רגולציה הדוקה במיוחד. נראה שמבחינת חלק ניכר מהאוכלוסיה גוגל חצתה את "קו הקריפיות" של אריק שמידט, שאמר שהחברה בודקת כל צעד שהיא עושה כדי לוודא שאינו מוגזם מבחינת המשתמש.

 

4. חדשות חיוביות, לשם שינוי: נמצאו די לקוחות שהסכימו לשלם עבורו, וה-Fairphone, הטלפון שייוצר מבלי לפגוע בעובדים ובכל מי שקשור לשרשרת הייצור שלו - אכן יגיע לייצור. המיזם הוא למטרת רווח, אם כי המפעילים שלו אומרים שהמטרה היא להשקיע את הכסף במוצרים הוגנים עתידיים, ובכך בין השאר לאלץ את כל התעשיה להעלות את הסטנדרט שלה.

 

5. לפני 30 שנה בערך השיקה אטארי משחק וידאו שבוסס על הסרט המצליח ET. המשחק הצליח הרבה פחות ונחשב למעשה לאחד הגרועים בהיסטוריה. כל כך גרוע, שאטארי לקחה מיליוני קלטות של המשחק וקברה אותן במזבלה. עכשיו מנסה חברת משחקים לחפור במקום שבו היא מעריכה שאטארי קברה את הקלטות, למצוא משחק מתפקד ולהביא אותו לעידן המודרני, אלוהים יודעת למה.

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x