שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המדריך

אף פעם לא מוקדם מדי לסטארט-אפ

חלומה של כל אם על אקזיט מהיר לילדיה מתחיל בלימוד של שפות תכנות שונות. "כלכליסט" מציג את הכלים הטובים והמהנים ביותר שיאפשרו לילדים ליצור פרויקטים וללמוד את המבוא לתכנות

עומר כביר 12:0413.05.13
בשני העשורים האחרונים חלומה של כל אם הוא שילדיה יעשו אקזיט שיביא הביתה כמה עשרות מיליוני דולרים. הצעד הראשון, והאפור לרוב, בדרך אל האקזיט מתחיל בלימוד שפות תכנות, אבל מתברר שהיום כבר אין צורך לשבת מול שורות קוד ארוכות וניתן ללמוד את הצעדים הראשונים בקלות ואפילו בהנאה.

 

ברשת ניתן למצוא מגוון סביבות פיתוח ופלטפורמות, חלק גדול מהן חינמיות, שיאפשרו אפילו לילדים בבית הספר היסודי ללמוד עקרונות תכנות בסיסיים ולהתחיל ליצור משחקים ופרויקטי תלת־ממד פשוטים. "כלכליסט" אסף כמה מהכלים המוצלחים ביותר שבאמצעותם הילדים שלכם יוכלו לעשות את המהלכים הראשונים בדרך להקמת סטארט־אפ.

 

הערה על רמות הקושי: תכנות ופיתוח הן פעולות שדורשות השקעה, זמן ועקומת למידה ניכרת. אין פתרונות קסם ליצירות קלות. רמות הקושי יחסיות וגם הסביבות הבסיסיות ביותר דורשות מהמשתמשים בהן סבלנות, מחויבות והרבה רצון טוב.

Alice || לברוא דמויות בתלת־ממד

 

גוף מפתח: אוניברסיטת קרנגי מלון

מה הילדים יכולים ליצור: משחקים ואנימציות בתלת־ממד

למי מיועד: לילדים מגיל 8

מחיר: חינם

זמינות: ווינדוס, מק ולינוקס

להורדה: alice.org

 

Alice, מבית אוניברסיטת קרנגי מלון Alice, מבית אוניברסיטת קרנגי מלון

 

מה התוכנה מאפשרת: זו פלטפורמה שנבנתה במיוחד כדי ללמד עקרונות תכנות מונחה עצמים. היא מאפשרת ליצור סרטונים ומשחקים פשוטים בסביבת תלת־ממד, ומבוססת על בחירת אובייקטים, על הצמדתם לעצמים ועל בחירת פקודות מתאימות. זאת באמצעות ממשק גרור וזרוק ובחירה מתפריטי הגדרות. מגוון של סרטונים ובעיקר מסמכים יסייעו להורים ולמורים בהדרכת המתכנתים הצעירים.

 

Arduino || לבנות רובוטים שנעים

 

גוף מפתח: Arduino

מה הילדים יכולים ליצור: רובוטים, חיישנים וחפצים אלקטרוניים אחרים

למי מיועד: לילדים סבלניים מגיל 10

מחיר: משתנה בהתאם לסוג הערכה — ערכת מתחילים עולה 79 יורו וערכת מחשוב לביש 59 יורו; ניתן לקנות רכיבים בנפרד בכמה עשרות סנטים עד דולרים בודדים, בהתאם לסוג הרכיב

זמינות: ווינדוס, מק ולינוקס

להורדה: arduino.cc/en

 

רובוט מבית חברת Arduino רובוט מבית חברת Arduino

 

מה התוכנה מאפשרת: סביבת פיתוח לא רק לתוכנות מחשב, אלא גם לחפצים אלקטרוניים שיכולים לנוע ולהשמיע צלילים. היא דורשת השקעה גדולה, גם של כסף, אבל התוצאה הסופית כוללת חפץ ממשי שאפשר להחזיק ביד. שפת התכנות מבוססת על Scratch, כך שאפשר להתנסות בפלטפורמה זו עוד לפני הרכישה.

 

Scratch || לשתף פרויקטים עם אחרים

 

גוף מפתח: MIT

מה הילדים יכולים ליצור: סיפורים, משחקים ואנימציות

למי מיועד: לילדים מגיל 6

מחיר: חינם

זמינות: ווינדוס, מק ולינוקס

להורדה: scratch.mit.edu

 

Scratch, מאת אוניברסיטת MIT Scratch, מאת אוניברסיטת MIT

 

מה התוכנה מאפשרת: זו שפת תכנות ויזואלית שכבר משכה מאות אלפי משתמשים ואלה יצרו יותר מ־3 מיליון פרויקטים. הממשק מבוסס על מגוון פקודות בסיסיות וכולל שימוש בגרירה וזריקה להוספת אלמנטים היישר מתוך ספרייה קיימת. בגרסה החדשה, שמושקת בימים אלה, אפשר יהיה גם לצפות ולשתף בפרויקטים שיצרו משתמשים אחרים.

 

Pygame || לתכנן משחקים מכל הסוגים

 

גוף מפתח: קהילת Pygame

מה הילדים יכולים ליצור: משחקי ארקייד, פאזלים, אקשן ועוד

למי מיועד: לילדים מגיל 10

מחיר: חינם

זמינות: ווינדוס, מק ולינוקס

להורדה: pygame.org

 

מה התוכנה מאפשרת: ילדים ששולטים בסביבות פשוטות יותר יכולים לנסות את Pygame. בסביבת פיתוח זו, שמבוססת על שפת התכנות Python, כבר מתנסים בכתיבת הקוד עצמו, אם כי בפשטות ובנוחות בהשוואה לתוכנות פיתוח מלאות. המורכבות מביאה איתה גם גמישות בסוג המשחקים שניתן ליצור, וקהילת המפתחים שלה כבר יצרה אלפי משחקים בז'אנרים מגוונים.

 

GameMaker || ליצור משחקים לאייפון

 

גוף מפתח: YoYo Games

מה הילדים יכולים ליצור: משחקים

למי מיועד: לילדים מגיל 10

זמינות: ווינדוס ומק

מחיר: יש כמה רמות מחיר, והן מותאמות ליכולות ולפלטפורמות שאליהן רוצים לייצא — מחינם לגרסה בסיסית מוגבלת ועד ל־500 דולר לגרסה המלאה

להורדה: yoyogames.com/gamemaker

 

GameMaker, מבית YoYoGames GameMaker, מבית YoYoGames

 

מה התוכנה מאפשרת: זו סביבת פיתוח פשוטה לתפעול ולהבנה, ולכן מוצלחת במיוחד בעבור ילדים וכוללת מגוון רחב של אפשרויות ליצירת משחקים מרהיבים הן ביכולותיהם והן בעיצובם. הממשק מבוסס על זריקה וגרירה של עצמים, וניתן לשלוט בתכונותיהם באמצעות תפריטים ותיבות הגדרה. יתרונה הגדול של הפלטפורמה הוא האפשרות ליצור ולייצא משחקים גם לפלטפורמות מובייל ולהעלות אותם לאפסטור ולגוגל פליי (בגרסה בתשלום).

 

מאמא || לתכנת בעברית

 

גוף מפתח: עיטם רובוטיקה

מה הילדים יכולים ליצור: משחקים ואנימציות בתלת־ממד

למי מיועד: לילדים מגיל 8

מחיר: חינם לתוכנה הבסיסית, 234 שקל לתלת־ממד

זמינות: ווינדוס

להורדה: he.eytam.com/downloads

 

מאמא, מבית עיטם רובוטיקה מאמא, מבית עיטם רובוטיקה

 

מה התוכנה מאפשרת: סביבת הפיתוח הזאת מבוססת על Alice ומאפשרת ליצור את אותן היצירות באמצעות אותם הכלים. הבידול העיקרי שלה הוא התאמתה המלאה לעברית, מה שהופך אותה למתאימה במיוחד לילדים צעירים שיודעים רק מעט אנגלית. החסרונות: זמינות רק בווינדוס ותג מחיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x