$
אינטרנט

מחקר: הפיראטים מוציאים פי 3 על תוכן ממשתמשים לגיטימיים

רגולטור בריטי בדק ומצא כי משתמשים שמרבים בשיתוף קבצים פיראטי קונים הרבה יותר תוכן ממורידים אקראיים. לפיכך, המלחמה המשפטית של תאגידי התוכן בהורדות פוגעת בהכנסות שמגיעות מהלקוחות הכי גדולים שלהם

עומר כביר 10:5812.05.13
מורידי הקבצים הפיראטיים הכבדים ביותר מוציאים על קניית תוכן פי שלושה יותר מאשר לקוחות שמעולם לא מורידים קבצים שמוגנים בזכויות יוצרים. כך עולה ממחקר שערך Ofcom, הגוף שאחראי על רגולציית תעשיית התקשורת בבריטניה.
נתוני המחקר, שהתמקד במשתמשי אינטרנט בבריטניה מגיל 12 ומעלה, פורסמו בסוף השבוע על ידי אתר חדשות שיתוף הקבצים TorrentFreak.

 

שיתוף הקבצים תורם לתאגידי התוכן שיתוף הקבצים תורם לתאגידי התוכן צילום: שאטרסטוק

 

לפי המחקר, 20% ממורידי הקבצים המוגנים בזכויות יוצרים אחראים ל-88% מהורדות התכנים הפיראטיים ברשת. ואולם, קבוצה זו גם קונה יותר תכנים מכל קבוצה אחרת. בששת החודשים שנבדקו במחקר הוציאו המשתמשים שנמנים על 20% המורידים הכבדים ביותר 168 פאונד (258 דולר) בממוצע על קניית תכנים חוקיים. בסך הכול, קבוצה זו שמהווה רק 3.2 מכלל משתמשים האינטרנט מעל גיל 12 אחראית ל-11% מכלל רכישות התכנים החוקיים.

 

מי שמוריד פיראטית פחות, גם משלם פחות

 

לשם השוואה, 80% המורידים הנותרים רכשו בממוצע תכנים חוקיים בשווי 105 פאונד (161 דולר) ומשתמשי האינטרנט שאינם מורידים תכנים פיראטיים כלל (קבוצה גדולה בהרבה מאשר קבוצת המשתמשים שמורידים קבצים) רכשו בממוצע תכנים חוקיים בשווי 54 פאונד (83 דולר) בלבד.

 

"הרוב הגדול (92%) מהתוכן שנצרך על ידי 20 האחוזים העליונים היה חינמי", כתבו עורכי המחקר, שכללו בנתון זה גם תוכן חוקי דוגמת סרטוני יוטיוב. “זאת, בהשוואה ל-76% מהתוכן של 80% התחתונים. ואולם, מכיוון שהם צרכו יותר תוכן בסך הכול, 20% העליונים רכשו יותר קבצים דיגיטליים".

 

מה יגרום לקבוצת המורידים הכבדים להוציא אפילו יותר כסף על רכישת תכנים? 46% מהם ציינו שיעשו זאת עם השירותים החוקיים יהיו זולים יותר, 34% אמרו שכל התוכן שהם רוצים צריך להיות זמין בצורת חוקית, 31% ביקשו שהשירות שבו הם מעוניינים יהיה זמין בעבורם ושיעורים דומים ציינו שעל השירות החוקי להיות נוח וגמיש ושכל התוכן החוקי ישוחרר בצורה מידית. מנגד, 25% ציינו חשש מתביעה כגורם שיגרום להם לעבור לרכישת תכנים חוקיים.

 

תבעת פיראטים? פגעת בעצמך

 

הנתונים המפורסמים מאשררים כמה הנחות יסוד שתומכי עולם שיתוף הקבצים משמיעים מזה שנים.

 

בין אלו, העובדה שהמורידים הכבדים הם גם הקונים הכבדים ביותר, בין אם רק מעצם העובדה שהם צורכים תוכן רב יותר ובין אם מכיוון שרבים מהם משתמשים בהורדות פיראטיות כדרך להתנסות בתכנים לפני שהם רוכשים אותם. לפיכך, כשבעלי הזכויות פותחים במהלכים משפטיים נגד אותם מורידים הם תוקפים למעשה את הלקוחות הגדולים ביותר שלהם.

 

ההורדות תורמות לבעלי הזכויות. מדוע נמשכת המלחמה בשיתוף הקבצים? ההורדות תורמות לבעלי הזכויות. מדוע נמשכת המלחמה בשיתוף הקבצים? צילום: shutterstock

 

בנוסף, המשתמשים עצמם מעידים כי על השירותים החוקיים להיות זולים, נגישים ולהחיל את התכנים העדכניים ביותר. לא פעם טענו פרשנים, אני ביניהם, כי הדרך הטובה ביותר להילחם בהורדות פיראטיות היא לא לתקוף את המורידים או את השירותים שמאפשרים הורדות אלו, אלא להציע חלופות חוקיות שיהיו קלות לשימוש ומתומחרות באופן סביר. גם המשתמשים הכבדים ביותר, מסתבר, מעדיפים את הנוחות והביטחון של שירות חוקי על פני ההתעסקות של זה הפיראטי, וזו היא אחריותם של בעלי התכנים לספק שירותים שכאלו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x