$
אינטרנט

חדש בביטורנט: שיתוף קבצים בתשלום או בהזדהות בלבד

פורמט חדש שהשיקה החברה, Torrent Bundle, יאפשר לחייב משתמשים לשלם או להזדהות במייל לפני הורדת קבצים. הכלי נועד ליצור לגיטימציה לשירותי ההורדות של החברה, על אף שניתן לעקוף אותו בנקל

עומר כביר 17:2508.05.13

חברת ביטורנט, שיצרה את פרוטוקול שיתוף הקבצים הפופולרי ושמפתחת את uTorrent, התוכנה הפופולרית ביותר שעושה שימוש בפרוטוקול זה, פתחה במהלך חדש במאמציה להפוך את הפרוטוקול למודל עסקי לגיטימי: מערכת מקוונת שתאפשר ליוצרים לדרוש מהמשתמש תשלום לפני הורדת קובץ.

פרוטוקול ביטורנט הינו אחת הדרכים הפופולריות ברשת להוריד קבצים, והאופי הביזורי שלו הפך אותו לאהוב במיוחד על מורידי שירים, סדרות וסרטים פיראטיים. ואולם, החברה שמאחורי הפרוטוקול פועלת זה זמן רב על מנת להתנתק מעננת הפיראטיות ולהפוך את ביטורנט לאמצעי לגיטימי להפצת תכנים חוקיים שמאפשר ליוצרים גם לייצר הכנסות.

 

רוצה להוריד? רגע, איך קוראים לך?

 

המהלך האחרון, שפורסם בבלוג הרשמי של החברה, הוא הצעד הבולט ביותר עד כה בתחום זה. במרכזו עומד מה שהוגדר על ידי החברה כסוג חדש של קובץ טורנט (קובץ קטן שמוריד המשתמש ושמאפשר לתוכנה להתחבר למשתמשים אחרים על מנת להוריד את הקובץ שהוא באמת רוצה) המכונה Torrent Bundle. לפי ביטורנט, קובץ זה מאפשר ליוצרו לדרוש מהשתמש לבצע פעולה כלשהי - העברת תשלום, הרשמה עם מייל וכו' - לפני שהוא יכול להתחיל בהורדת התוכן המבוקש.

 

שיתוף קבצים עם מלכוד שיתוף קבצים עם מלכוד צילום: שאטרסטוק

 

לטענת החברה, כל הפעולות המבוקשות, בין אם תשלום ובין אם הרשמה במייל, מתבצעות בתוך הטורנט עצמו. ואולם מבדיקה קצרה שערכתי עם ה-Torrent Bundel היחיד שמוצע כרגע להורדה נראה שהאימות מתבצע דווקא באתר החברה, ולאחריו יורד למחשב המשתמש קובץ טורנט רגיל.

 

את קובץ זה ניתן לפתוח עם כל תוכנה שתומכת בפרוטוקול ביטורנט ולהוריד מכל מחשב ללא כל מגבלות. לכאורה, יכול משתמש אחד להוריד את הטורנט דרך אתר החברה ואז לשוב ולהפיצו באתרי שיתוף קבצים דוגמת PirateBay, שם יוכלים משתמשים אחרים להוריד את הקובץ ללא תשלום.

 

חנות טורנטים או עלה תאנה?

 

ה-Bundle שבשם מתייחס לאפשרות לכלול בתוכן המורד כמה קבצים מסוגים שונים, ואולם לא מדובר ביכולת חדשה וכאמור, עושה רושם שקובץ הטורנט שמקבל המשתמש בסוף התהליך הינו קובץ טורנט רגיל לכל דבר. נראה שאין במהלך שום חידוש טכנולוגי ברמת פרוטוקול ביטורנט ומה שהחברה חשפה למעשה הוא חנות מקוונת שתאפשר למשתמשים למצוא תכנים להורדה, ולקבל גישה אליהם אחרי תשלום או הרשמה.

 

מדובר אמנם במהלך חשוב בניסיון להקנות שימוש חוקי לפרוטוקול שעיקר תעבורתו היא קבצים פיראטיים, אך לא בכזה שיביא לכניסתם למערכת של טורנטים "סגורים" אותם ניתן להוריד רק לאחר ביצוע פעולה כלשהי. לכל היותר, מדובר באתר המציב חסם בדרך לגישה אל אותם טורנטים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x