אינטרנט

גוגל מכירה בפלסטין

החברה שינתה את הגדרת מנוע החיפוש שלה ברשות מ"השטחים הפלסטיניים" ל"פלסטין". על אף השינוי המינורי, מדובר בנקיטת עמדה אשר לא מאפיינת חברות בינלאומיות

ניצן סדן 13:4603.05.13

ענקית החיפוש גוגל החליפה את הגדרת מנוע החיפוש שלה בכתובת www.google.ps מ"השטחים הפלסטיניים" (Palestinian Territories במקור) ל"פלסטין". כך, לפי דיווח של ההאפינגטון פוסט.

השינוי נראה מינורי מאוד, אולם מהווה נקיטת עמדה משמעותית מצד החברה. בנובמבר שעבר הכיר האו"ם בפלסטין כמדינה משקיפה בארגון, לאחר קמפיין ממושך של גורמים פלסטיניים להשגת הכרה מצד חברות וארגונים בינלאומיים שונים. לא מן הנמנע שחברות נוספות יצעדו בעקבות גוגל וישנו את ההגדרה.

 

ניית'ן טיילר, דובר גוגל העולמית, הסביר את המהלך: "אנחנו משנים את השם "טריטוריות פלסטיניות" ל"פלסטין" במוצרים שלנו. אנחנו מתייעצים עם מספר מקורות וגורמים כאשר אנו נותנים שמות למדינות. במקרה הזה, עקבנו אחר האו"ם, ISO (ארגון התקינה הבינלאומי), ICANN (ארגון האינטרנט העולמי) וארגונים בינלאומים נוספים".

 

עבור ההנהגה הפלסטינית, שינוי שכזה הינו הישג מכובד וראוי, בהיותו סמל. זאת, משום שגוגל, בדומה לחברות גדולות רבות אחרות, מנסה להתרחק מסכסוכים בינלאומיים ומהמשמעויות הטעונות שלהם. עם זאת, ענקית החיפוש השפיעה בעבר על סכסוכי גבולות.

 

חגיגות ההכרה בפלסטין כמדינה משקיפה באו"ם חגיגות ההכרה בפלסטין כמדינה משקיפה באו"ם צילום: אי פי איי

 

ב-2010 ארעה תקרית גבול בין ניקרגואה וקוסטה ריקה, אשר הושפעה משרטוט הגבול בין שתי המדינות בגוגל Maps. שתי המדינות תובעות חזקה על אזור נהר סן חואן שביניהן. כוח צבאי ניקרגואי כבש שטח באזור והממשלה נימקה את המהלך בהגדרת הגבול בשירות המפות של גוגל. בתחילה, הודתה הממשלה שככל הנראה מדובר בטעות, אולם מאוחר יותר דווח כי שר החוץ של ניקרגואה הפציר בגוגל שלא לשנות את שרטוט הגבול ב-Maps.


הדרך בה חברות טכנולוגיה מגדירות אזורים ומדינות בשירותיהן מעוררת מפעם לפעם תרעומת, לעיתים בשל באגים וליקויים ולא בשל נקיטת עמדה מוצהרת. אפל, למשל, ספגה ביקורת לאחר ששירות המפות שלה הציג את ישראל כמדינה ללא עיר בירה; ירושלים הוצגה בו ללא סימון הכוכב שמאפיין את ערי הבירה האחרות בשירות.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x