• תפריט
מכשירים

נעים להכיר, גוגל Glass: הגאדג'ט החם של השנה יוצא לחופשי

היחידות הראשונות של גוגל גלאס עזבו בשבוע שעבר את הקמפוסים של חברת הענק, ואלפי מפתחים החלו לבחון את היכולות שלהן בעולם האמיתי. "כלכליסט" מציג את היתרונות והסכנות שטמונות במוצר המסקרן שיגיע אל החנויות לקראת סוף השנה

עומר כביר 14:1122.04.13
גוגל גלאס, אחד הפרויקטים השאפתניים והמסקרנים ביותר בתחום החומרה בשנים האחרונות, הגיע בשבוע שעבר לשלב התכל'ס, עם כניסת המכשיר לייצור המוני והתחלת ההפצה של הדגמים הראשונים למפתחים. גוגל גלאס ‭(Glass)‬ הוא ניסיון להכניס את הסמארטפון למשקפיים, השייכים לזן חדש של מוצרים שמכונה בינתיים "משקפיים חכמים‭."‬

המשקפיים של גוגל כוללים מסך קטן, אוזניות ומיקרופון והם מאפשרים למשתמש לבצע אותן פעולות שהוא מבצע בסמארטפון באמצעות מחוות קוליות בדומה לסירי של אפל, ומחוות יד בדומה לקינקט של מיקרוסופט. למה זה טוב, מהן הסכנות ומתי יהיה לנו אחד כזה ביד? "כלכליסט" מביא את התשובות.

 

מיהם המאושרים שכבר קיבלו מכשיר?

 

מייסד גוגל סרגיי ברין, שהוביל את פיתוח המשקפיים, כבר נצפה מסתובב איתם מספר פעמים רב בחודשים האחרונים, ולדברי שמידט הם כבר מראה נפוץ בקמפוס של גוגל. בימים האחרונים החלה גוגל להפיץ אותם גם מחוץ לחברה: המשקפיים נכנסו לשלבי ייצור ‭8,000-ו‬ דגמים ראשונים מופצים כעת למפתחים, סלבריטאים ובני מזל נוספים שזכו בתחרות שערכה גוגל. הזכייה, אגב, אפשרה לרכוש את המשקפיים במחיר לא זעיר של 1,500‬ דולר.

 

משקפי גוגל. בקרוב, לא לדוגמניות ומנכ"לים בלבד משקפי גוגל. בקרוב, לא לדוגמניות ומנכ"לים בלבד

 

אני יכול להשיג לי גוגל Glass כבר עכשיו?

 

גוגל אסרה על הרוכשים במסגרת תקופת הניסוי למכור את המכשירים לגורמים אחרים, להשאיל, להעביר או אפילו לתת לאדם אחר להשתמש בהם ללא אישורה. זה כשלעצמו לא ימנע את מכירת המשקפיים ‭eBay-ב‬ ובמקומות אחרים, אבל גוגל גם מזהירה כי היא שומרת לעצמה את הזכות להשבית את המכשיר ללא מתן החזר כספי במקרה של מהלך כזה.

 

במקרה מוזר אחד, קבוצת מעריצי גוגל העלתה באופן מלאכותי את מחיר המכירה הפומבית של זוג כזה שכן הגיע ‭,eBay-ל‬ כדי שיגיע לסכום גבוה ולא יימכר.

 

 

מהו המפרט של המשקפיים?

 

החומרה, שלא במפתיע, דומה לזו של סמארטפון, אם כי מדור ישן מעט: מסך ברזולוציית 640 על 360 שיהיה שקול למסך בגודל 25 אינץ' שנמצא במרחק ‭2.5‬ מטר מהמשתמש; מצלמת חמישה מגה-פיקסל בעלת יכולת צילום וידאו באיכות ‭;720p‬ שטח אחסון בגודל 16 גיגה-בייט; אוזניות Bone Conduction - טכנולוגיה שמרעידה את עצמות האוזן; וחיבור WiFi בתקן בסיסי.

 

סרגיי ברין מרכיב את משקפי גלאס ברכבת תחתית סרגיי ברין מרכיב את משקפי גלאס ברכבת תחתית

 

לפי הערכות, המעבד הוא כפול ליבה במהירות ‭1.2‬ גיגה-הרץ. המשקפיים יושבים בתוך מסגרת קשיחה ובעתיד צפויה החברה להוציא דגמים שכוללים משקפי ראייה ושמש. מה אין שם? חיבור סלולר. במקום זאת, חיבור בלוטות' אל מכשיר האנדרואיד של המשתמש יאפשר ביצוע שיחות ושליחת הודעות.

אילו פעולות אפשר לבצע בעזרת המשקפיים החכמים?

 

לטענת גוגל ניתן לבצע בקלות ובמהירות פעולות כמו שיחות קול ושיחות וידאו, שליחה וקריאה של הודעות, איתור חברים באמצעות שירותי מיקום וכן קבלת הוראות נסיעה. המשקפיים גם מספקים גישה למידע כמו תחזיות מזג אוויר, יצירה וקבלה של התרעות, צילום סרטונים ותמונות, האזנה למוזיקה או פרסום פוסטים ברשתות חברתיות.

 

 

למרות הצהרות החברה, המשתמשים הראשונים טרם העבירו דיווחים מספקים שמאפשרים לדעת עד כמה כל הביצועים האלה אכן עומדים במבחן המציאות.

 

אילו איומים על פרטיות ובטיחות ייצרו המשקפיים?

 

הפופולריות של טלפונים שמצוידים במצלמה יצרה אינספור בעיות פרטיות בכל הנוגע למעקב סמוי אחר אנשים. משקפיים חכמים צפויים להחמיר את הבעיה פי כמה.

 

את פעולת הצילום בסמארטפון עוד ניתן לזהות בתנאים מסוימים, אבל משתמש שמצלם במכשיר כמו גוגל גלאס לא יבצע שום פעולה יוצאת דופן, ולצד השני אין כמעט אפשרות לדעת שהאדם שאיתו הוא מדבר, או זה שעומד בצד השני של הרחוב, מצלם ומקליט את פעולותיו.

 

מעבר לכך, מכיוון שמקובל להרכיב משקפיים גם במקומות אינטימיים כמו חדרי רחצה ושירותים, היכולת לקלוט ולצלם אנשים במצבים מביכים (למשל, עירומים בדרך למקלחת בחדר הכושר) הופכת לקלה במיוחד. בנוסף, המשקפיים יוצרים בעיות בטיחות מסוגים נוספים. נהיגה עם המשקפיים היא הדבר הראשון שעולה לראש, אבל גם הליכה ברחוב יכולה להפוך לעסק מסוכן עבור המשתמש השקוע יותר מדי במה שהמשקפיים מציגים.

 

 

מישהו עושה משהו בקשר לאיומים?

 

כשהמשקפיים יגיעו לצרכנים, יש להניח שגופי הרגולציה השונים יתחילו לבדוק את ההשלכות שיש לשימוש בהם. בינתיים, כמה עסקים בארה"ב - ובראשם מועדוני חשפנות ובתי קזינו - כבר הספיקו להכריז חרם על המשקפיים ולהודיע שימנעו מלקוחות להיכנס איתם לבתי העסק שלהם. במקביל, מחוקקים בבית הנבחרים של וירג'יניה המערבית הספיקו בסוף מרץ להגיש הצעת חוק שתאסור על שימוש במשקפיים בזמן נהיגה. יש להניח שהם לא יהיו האחרונים.

 

אז מתי אוכל לקנות לעצמי זוג?

 

העובדה שגוגל כבר מפיצה את המשקפיים לנסיינים מעידה על כך שהם נמצאים בשלב פיתוח מתקדם. שלב זה יאפשר לה לפתור באגים שונים, ולמפתחים לפתח יישומים עבור המשקפיים. ההערכה שהשמיע ברין ולפיה המשקפיים יגיעו לצרכנים עד סוף השנה נראית מציאותית, אך בשלב זה אין עוד מידע מדויק על מתי תתחיל המכירה ומי יוכל לקנות. גם המחיר לצרכן לא פורסם, ואולם אין זה בלתי סביר שהוא יהיה נמוך משמעותית ‭1,500-מ‬ הדולר שבהם נמכרו ‭8,000‬ הדגמים הראשונים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x