שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אפליקציות

קליפורניה: אסור להשתמש ב-Waze ודומותיה בשעת הנהיגה

פסק דין מפתיע במדינה האמריקאית קובע כי כל התעסקות של נהגים עם סמארטפונים אסורה בהחלט - לרבות תפעול אפליקציות ניווט. לפי בית המשפט, גם צפייה במפה היא הסחת דעת מסוכנת

עומר כביר 13:5508.04.13
לא רק SMS: בית משפט בקליפורניה קבע שבדיקת אפליקציית ניווט כווייז ואחרות בשעת הנהיגה הינה עבירה על החוק, שכן מדובר בשימוש בטלפון סלולרי באופן שמפריע לנהיגה בטוחה.
הפסיקה, שניתנה על ידי בית המשפט העליון של קליפורניה, הגיעה אחרי קרבות משפטיים בני יותר משנה, שהחלו בינואר 2012. בתחילת אותו חדש נקנס אזרח בשם סטיבן ריגס אחרי ששוטר תנועה ראה אותו אוחז בטלפון הסלולרי על מנת להביט במפה. ריגס נקנס בהתאם לחוק שאוסר לעשות שימוש בטלפון סלולרי "אלא אם הטלפון עוצב או הותאם לשימוש שמאפשר האזנה ודיבור ללא שימוש בידיים תוך כדי נהיגה".

 

מדובר בהגדרה בעייתית, שכן על אף ההתקדמות שנעשתה בשנים האחרונות בטכנולוגיות ההפעלה הקולית, לא קיים כיום אף סמרטפון שניתן להפעיל אך ורק באמצעות דיבור.

 

גם הפעלה קולית זה לא מספיק גם הפעלה קולית זה לא מספיק צילום: בלומברג

 

הטלפון כהסחת-דעת בעייתית

 

במשפטו ובערעור שהגיש טען ריגס כי החוק לא חל על שימוש באפליקציית מפות, אלא רק על פעולות האזנה ודיבור, בהתאם ללשון החוק. ואולם, בית המשפט שדן בעתירתו בחר להחיל פרשנות מרחיבה על החוק וקבע כי הרעה העיקרית שמבקש החוק למנוע היא הסחות דעת שנגמרות כאשר נעשה שימוש בטלפון. “הסחת דעת זו קיימת בין אם בטלפון הסלולרי נעשה שימוש כטלפון, כמכשיר ניווט, כשעון או כמכשיר לשליחת הודעות טקסט ומיילים", קבעו השופטים.

 

לפי בית המשפט, על סמך הדיונים לאישור החוק בסנאט של קליפורניה, ברור כי המחוקק לא כיוון רק להסחות דעת שמקורן בשיחה אלא לכל הסחת דעת שקשורה לתפעול הטלפון: מהרמת המכשיר ועד הקשה על כפתורים וירטואליים. לפיכך, נקבע בהכרעת הדין, ריגס אכן הפר את החוק ומחוייב בתשלום הקנס.

 

להחלטה צפויות להיות משמעויות ניכרות על נהגים בקליפורניה, שכן עולה ממנה שכל התעסקות בטלפון בזמן הנהיגה יכולה להיחשב לעבירה על החוק, ולא מן הנמנע שהפרשנות המרחיבה תחול גם על מקרים שבהם מונח הטלפון בתושבת והנהג לא צריך להרימו על מנת לתפעלו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x