$
בשולי הרשת

בשולי הרשת

אתה עצור בשם החוק! יש לך זכות לחיפוש אחד בגוגל

בית דין בקנדה קבע שעצורים יורשו לקבל גישה לאינטרנט - כדי לאתר להם עורך דין ברשת. "יש לך שיחת טלפון אחת" זה כל כך 2012

עומר כביר 16:2920.02.13

לעצורים יש את הזכות לבצע חיפוש בגוגל על מנת לאתר פרקליט שייצג אותם - כך קבע לאחרונה בית משפט בקנדה. לפי דיווח של העיתון המקומי The Star, ההחלטה התקבלה בעקבות מעצרו של בן 19 בחשד לנהיגה בשיכרות.

לאחר שנעצר הצעיר, כריסטופר מק'קיי, ביקש מהשוטרים לממש את זכותו לייצוג משפטי. אלו סיפקו לא מספר חינמי של משרד עורכי דין והפנו אותו לטלפון ציבורי לביצוע השיחה. במספר אליו חייג מק'קיי לא היה מענה והוא סבר בטעות שניצל את בכך את זכותו לשיחת טלפון אחת.

 

בפועל, אין בקנדה הגבלה על מספר שיחות הטלפון; מק'קיי לא חשב להשתמש בשירות המודיעין הטלפוני, כיוון שלא ראה אותו כ"מנוע חיפוש שמיש".

 

תפסנו אותם! עכשיו, שמישהו יתן להם אייפון תפסנו אותם! עכשיו, שמישהו יתן להם אייפון צילום: אם סי טי

 

למה להתקשר כשאפשר לחפש ברשת?

 

בדיון שהתקיים בבית המשפט שקל השופט את הסוגיה האם המשטרה מחויבת לספק לעצורים גישה לרשת כדי שיוכלו לממש את זכותם החוקית לייצוג משפטי. אחרי שהכיר בכך שצעירים רבים רואים את מכשירי המובייל שלהם כחלק חיוני מחייהם, ציין השופט שגוגל מהווה מקור עיקרי לחיפוש מידע בנושאים שונים. הוא אף חיפש עורכי דין בגוגל, ומצא בתוך שניות רשימה ארוכה של פרקליטים מקומיים.

 

בתום הדיון קבע השופט כי מניעת גישה לרשת מהווה פגיעה בזכויות עצירים. “יש לצייד את כל תחנות המשטרה בגישה לאינטרנט ולעצורים חייבת להיות אותה גישה לרשת לצורך מציאת עורך דין, כמו שיש להם לספר טלפונים", הוא פסק.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x