$
המדריך

בדיקת "כלכליסט": אייפון 5 - מכשיר מהשורה הראשונה, גם ללא הקסם

הוא שבר שיאי מכירות, הדיר שינה מעיני הגדולות שביצרניות הסלולר ואנליסטים סבורים שאף ישפיע לטובה על כלכלת ארה"ב: לקחנו את האייפון 5 לבדיקה ומצאנו אותו קל ונוח אף יותר מקודמו - ומתמודד מוביל לתואר "הסמארטפון הטוב ביותר"

עומר כביר ורפאל קאהאן 17:4323.09.12

בימים אלו אין גאדג'ט נחשק יותר מהאייפון 5: כ-2 מיליון יחידות נמכרו ב-24 השעות הראשונות להשקתו - והזרוע עוד נטויה. יש אנליסטים שטוענים שמכירות האייפון 5 יוכלו אף להגדיל בחצי אחוז את הצמיחה הכלכלית של ארצות הברית כולה.

 

צוות "כלכליסט" קיבל לבדיקה את אחד המכשירים הראשונים שעלו ארצה, באדיבות חנות iStore. האם הוא מצדיק את ההיסטריה ואפשר לזרוק לפח את הסמארטפון שקניתם לפני חצי שנה? 

 


 

עיצוב ומבנה: אייפון Air

 

הדבר הבולט ביותר כשאוחזים באייפון 5 הוא משקלו, או חוסר משקלו ליתר דיוק; האייפון קליל ביותר, בוודאי בהשוואה לאייפון 4S שנוטה להכביד על היד בשימוש ממושך. לא במקרה משתמשים רבים במכשיר אמרו שהוא יוצר תחושה של דגם תצוגה - הקלילות של המכשיר גורמת להרגשה שהוא כמעט ריק מרכיבים פנימיים.

 

אייפון 5 אייפון 5

 

גב האלומיניום של המכשיר - עיצוב שהחליף את גב הזכוכית של הדגמים הקודמים -  תחום בחלקו העליון והתחתון על ידי פסי זכוכית. כפתורי הקול וההשתקה בצד המכשיר דקים ושטוחים יותר. כפתור ההשתקה הרגיש לטעמנו עדין ושברירי למדי אף שהוא עשוי מתכת.

 

החידוש המרכזי באייפון 5 הוא המסך הגדול יותר, 4 אינץ' לעומת 3.5 אינץ' בכל הדגמים שקדמו לו. המסך אמנם ארוך יותר אך שומר על נוחות שימוש. אפל נמנעת במכוון מהצטרפות לטרנד של מסכים גדולים במיוחד, 4.5 אינץ' ויותר, מתוך תפיסה שהמשתמש צריך להיות מסוגל לתפעל את המכשיר ביד אחת. ואכן, האגודל מגיע לכל פינות המכשיר, וגם נסיינית בעלת ידיים קטנות לא התקשתה להגיע לשולי המסך בכל אורכו.

 

דק מאוד, ונוח לאחיזה. אייפון 5 לצד אייפון 4S דק מאוד, ונוח לאחיזה. אייפון 5 לצד אייפון 4S צילום: אוראל כהן

 

תוספת השטח למסך מאפשרת להגדיל את מספר האלמנטים שמוצגים מבלי לפגוע בתפעול. בנוסף, יחס התצוגה במסך הוא כעת 16:9, מה שמאפשרת לצפות בסדרות טלוויזיה ללא פסים שחורים בראש ובתחתית התצוגה, ובסרטי קולנוע במסך רחב עם פסים דקים משמעותית.

 

אייפון 5 מבפנים אייפון 5 מבפנים

 

פועל יוצא של גודל המסך, בנוסף לשיפור באיכות הרכיבים, הוא שגוף המכשיר עצמו דק משעותית מהאייפון 4S, שנודע בשמנמנותו. הוא קל ונעים מאוד לאחיזה, גם אחיזה ממושכת, ואין ספק שהגוף הקל יותר מקל על תפעול המסך הגדול יותר.

 

עוד שני שינויים בולטים בעיצוב: פתח האוזניות עבר לתחתית המכשיר, לצד פתח הטעינה שקטן משמעותית. המיקום החדש של האוזניות נוח יותר בעת ששומעים מוזיקה במשרד או בבית, שכן הוא מאפשר להניח את המכשיר עם הפנים כשחלקו העליון אכן מופנה כלפי מעלה. ואולם בעת הליכה, המיקום של פתח האוזניות מאלץ את המשתמש להחזיק את המכשיר כשהוא הפוך, והדבר מקשה על תפעולו בעת תנועה. פתח הטעינה קטן ודק יותר, ואת החיבור החדש ניתן להכניס ללא תלות בזווית. 

 

ממשק וביצועים: אייפון 4S קילר

 

אפל שיפרה את משוב המגע במכשיר והוא מגיב מהר יותר מקודמו. המסך מציג תמונה איכותית וחדה במיוחד, שמביישת אפילו את זו של האייפון 4S: הצבעים חדים וחיים משמעותית. בעת השוואת בין טריילרים של סרטונים עתירי אפקטים, הפרטים באייפון 5 היו עשירים יותר ובעלי עומק, חדות וניגודיות בולטים.

 

הדבר נובע, בין השאר, מכך שבתצוגת המכשיר ממשק המגע והזכוכית המסך עשויים מקשה אחת (במקום שתי שכבות), מה שיוצר זכוכית מסך דקה יותר.

 

גם הקרביים של המכשיר עברו שדרוג משמעותי, ובראשם מעבד A6 מהיר ביותר וזיכרון פנימי כפול. במבדקים שנערכו, ניצח האייפון 5 את כל המסארטפונים החזקים בשוק. בבדיקה שביצענו לו מול האייפון 4S, מכשיר מתקדם וחזק כשלעצמו, הפגין הדגם החדש מהירות פעולה מרשימה: משחקים שהורדנו נטענו מהר בהרבה - ובצורה בולטת מאוד.

 

גדול יותר - וגם מהיר בצורה משמעותית. אייפון 5 לצד אייפון 4S (מימין) גדול יותר - וגם מהיר בצורה משמעותית. אייפון 5 לצד אייפון 4S (מימין) צילום: אוראל כהן

 

לא מדובר על הבדל של חצי שנייה או שנייה, אלא על הבדל מורגש של כמה שניות טובות - בזמן שמשתמשי אייפון 4S בוהים בעיגול טעינה מסתובב, בעליי האייפון 5 כבר יוכלו להיות בעיצומו של המשחק. יישום הניווט הפופולרי ווייז עלה באייפון 5 כמעט מידית, לעומת המתנה בת מספר שניות באייפון 4S.

 

האייפון 5 מגיע עם כרטיס נאנו-סים, ואלו עדיין אינם נפוצים בישראל. לפיכך, לא היה באפשרותנו לבדוק את איכות הקליטה או השיחה במכשיר.

 

אוזניות EarPod: שיפור שבולט לאוזן

 

האייפון 5 מגיע גם עם אוזניות EarPod החדשות של אפל. חשנו בהבדל מהותי בינן ובין האוזניות הסטנדרטיות של מכשירי אייפון (הבדיקה בוצעה באדיבות השיר Wish you were here של פינק פלויד).

 

אוזניות EarPod החדשות אוזניות EarPod החדשות צילום: אוראל כהן

 

הצליל באוזניות החדשות עשיר, חד, צלול ובעל באסים מורגשים ובולטים - בהשוואה לאוזניות הישנות שבאמצעותן השיר נשמע כאילו נוגן מתוך קופסת קרטון. אוזניות EarPod  הן ללא ספק שיפור ניכר ולא נופלות באיכותן מאלו של יצרניות אודיו מובילות. מדובר, לדעתנו, בקנייה מומלצת גם למי שלא משדרג את המכשיר (אפל מוכרת את האוזניות בנפרד). הרמקולים החיצוניים של האייפון 5, לעומת זאת, חלשים ומוצלחים פחות מאשר ה-4S, דבר הנובע ככל הנראה מהעובדה שהם דקים וקטנים יותר.

 

רמקולים קטנים ודחוסים יותר רמקולים קטנים ודחוסים יותר צילום: אוראל כהן

 

מצלמה: לצילומים קבוצתיים

 

המצלמה במכשיר (מתוצרת סוני) היא מהירה מאוד ומגיבה ללחיצה באופן מיידי, לעומת המתנה של כחצי שנייה באייפון 4S. ההבדל אולי לא משמעותי על פניו, אבל ברגע האמת כשרוצים לתפוס שוט מוצלח, כל עשירית שנייה יכולה לעשות הבדל (במיוחד בצילום אובייקט בתנועה). התמונות עצמן איכותיות, אך לא באופן משמעותי יותר מאלו של מצלמת האייפון 4S. התמונות חמות יותר ונוטות פחות לגוון כחלחל.

 

ממשק הפנורמה מנחה אתכם כיצד לצלם ממשק הפנורמה מנחה אתכם כיצד לצלם צילום: אוראל כהן

 

תכונת הצילום הפנורמי, החידוש המשמעותי במצלמה, היא נוחה מאוד. אחרי בחירה באפשרות זו יש להציב את המכשיר בתחילת נקדות הצילום, ללחוץ על כפתור הצילום ולהתחיל להניע את המכשיר לימין - כאשר על המסך יופיעו הוראות לגבי מהירות התזוזה או מיקום המכשיר (גבוה מדי/נמוך מדי). עם ההגעה לנקות הסיום תחולל התמונה אוטומטית. התוצאות מספקות מאוד, ומדובר בתוספת מוצלחת ופשוטה לתפעול.

 

סיכום: האם לזרוק את ה-4S לפח?

 

האייפון 5 הוא אחד המכשירים הטובים ביותר שיצא לנו לבחון; הוא משתווה למתחריו ואף עולה עליהם בכל ההיבטים החשובים - מהירות, תצוגה, מצלמה, איכות שמע ומערכת הפעלה. הדבר נכון גם לגבי מכשירים כמו הגלקסי S3, שהוא בעל מפרט חזק משמעותית.

 

משפחת האייפון, תמונה חלקית. משמאל: אייפון 3GS, אייפון 4 ואייפון 5 משפחת האייפון, תמונה חלקית. משמאל: אייפון 3GS, אייפון 4 ואייפון 5 צילום: אוראל כהן

 

האם לשדרג או לא? המסך הגדול הוא הסיבה העיקרית לשדרג מה-4S, והכול תלוי בשאלה עד כמה חושק המשתמש בחצי אינץ' נוסף. שאר השיפורים אמנם משמעותיים, אבל האייפון 4S הינו עדיין סמארטפון איכותי ואפשר בהחלט להתמודד עם עוד כמה שניות טעינה. לעומת זאת, בעלי אייפון 3GS ומטה, ואולי אף אייפון 4, היתרונות והשיפורים בהחלט הופכים את האייפון 5 לשדרוג מוצלח.

 

ומה עם בעלי אנדרואיד דוגמת הגלקסי S3 של סמסונג או HTC one X? מדובר בסמאטרפונים איכותיים ביותר, שמפגרים במעט בלבד אחרי האייפון 5 במספר תכונות ואנו לא רואים סיבה להמיר אותם במכשיר החדש של אפל. ואולם, אם אתם בכל מקרה שוקלים לרכוש סמארטפון חדש האייפון 5 הוא בחירה מוצלחת. בסופו של דבר הגורם המכריע הינו מערכת ההפעלה - אנדרואיד, iOS או ווינדוס פון - וכאן מה שקובע הם הרגלים והעדפות אישיות.

 

האייפון 5 יושק בישראל רשמית רק בעוד כמה שבועות. עם זאת, ניתן לרכוש אותו כבר כיום אצל משווקים עצמאיים דוגמת חנות iStore בתל אביב, במחיר התחלתי של 4,800 שקל לגרסת ה-16 גיגה-בייט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x