$
אינטרנט

הנהלת פייסבוק מכריזה מלחמה על "לייקים זומבים"

לאחר דיווחים חוזרים ונשנים על כך שמספר גדול מהלייקים בפייסבוק מזויפים - ומבוצעים בידי בוטים ופרופילים פיקטיביים, יוצאת הנהלת הרשת החברתית למאבק נגדם. לטענתה, רק אחוז אחד מהעמודים ייפגע

יוסי גורביץ 10:3802.09.12

פייסבוק הודיעה בסוף השבוע כי היא מתכוונת לצאת למלחמה בתופעה המכונה "לייקים זומבים": משתמשים מזויפים שמקליקים לייק בעמודי פייסבוק, כתוצאה מאינטרס עסקי. כך דיווח AllThingsD.

 

לחברות רבות חשוב להציג עמוד פייסבוק פופולרי לשירותים ולמוצרים שלהן, כחלק מהמיתוג שלהן. היות והמשתמשים לאו דווקא מוצאים את העמוד מעניין או רלוונטי עבורן - צמחה לה תעשיה של זיוף לייקים.

 

פייסבוק רוצה רק לייקים אמיתיים. מטה החברה פייסבוק רוצה רק לייקים אמיתיים. מטה החברה צילום: בלומברג

 

לפני כחודש וחצי הציג ה-BBC תחקיר, במסגרתו נבנה עמוד למוצר שלא קיים - ובכל זאת זכה לאלפי לייקים תוך זמן קצר. ניתוח של ה-BBC גילה שרוב הלייקים הגיעו ממשתמשים מזויפים. כשבועיים לאחר מכן, פרשה חברת Limited Run מפייסבוק, לאחר שהגיעה למסקנה שכ-80% מהקליקים על המודעות שלה הגיעו מבוטים ולא ממשתמשים אמיתיים.

 

בפייסבוק טענו בסוף השבוע כי מצאו את הדרך לצמצם את הלייקים המזויפים וכי בקרוב תפעיל "כלים אוטומטיים" לטיפול בבעיה. נושא הלייקים המזויפים פוגע מאוד בהנהלת פייסבוק עצמה, שכן חלק מהאסטרטגיה העסקית שלה היא לשכנע ארגונים ומפרסמים שכדי להגיע ללקוחות, עליהם להחזיק בעמוד פייסבוק עם מספר לייקים גדול ככל שניתן.

 

לטענת פייסבוק, המשתמשים לא יבחינו בשינוי, משום שמספר הלייקים המזויפים "נמוך מאחוז אחד". כאמור, ממצאים אחרים (ומשוחדים פחות) העלו תמונה שונה משמעותית מזו שמציירת פייסבוק.

 

AllThingsD העריך כי אף שמשתמשים מן השורה כמעט שלא יבחינו בהבדלים, מותגים פופולריים צפויים לאבד מספר ניכר של "לייקים" - אולי אף במיליונים. פייסבוק, שהודתה בעבר שלפחות חמישה אחוז מהמשתמשים שלה הם פיקטיביים, טענה עוד כי היא מפעילה כבר זמן רב כלים שונים נגד לייקים מזויפים, אך ההגנות החדשות יהיו אפקטיביות יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x