$
אפליקציות

גם אפל מנווטת עם וייז

החברה הישראלית נמצאת בין הגופים שתורמים מידע ניווט ומפות ליישום המפות החדש של אפל, שייכלל בגרסה 6 של iOS, מערכת ההפעלה לאייפונים ולאייפדים

עומר כביר 08:1613.06.12

חברת וייז (Waze) הישראלית שעומדת מאחורי אפליקציית הניווט הפופולרית נמצאת בין הגופים שתורמים מידע ניווט ומפות ליישום המפות החדש של אפל, שייכלל בגרסה 6 של iOS, מערכת ההפעלה לאייפונים ולאייפדים.

 

המידע ביישום הניווט המדובר מגיע ממגוון חברות, כאשר העיקרית שבהן הינה חברת המיפוי והניווט TomTom. ואולם, ביישום משתמשת אפל במידע שמספקות חברות רבות נוספות, ולפי דף זכויות היוצרים של האפליקציה, וייז הישראלית הינה אחת מהן, וזוכה להכרה תחת הכיתוב "Map Data © 2012 Waze".

 

מפות הניווט של waze מפות הניווט של waze

 

עם זאת, אף שלוייז מפות מצוינות של ישראל, בשלב זה, בגרסה הביטא של iOS 6, הצגת רחובות וכבישי המדינה ביישום של אפל לוקה בחסר: מספר גדול של רחובות פשוט אינו קיים, אחרים מוצגים בצורה חלקית, ושמות רבים כתובים בצורה משובשת. ואולם אפשר להניח שלקראת ההשקה הרשמית של iOS 6 בסתיו הקרוב יעודכנו המפות בישראל.

 

שיתוף הפעולה עם אפל אינו מפתיע, שכן כבר לפני שנה פורסם כי וייז צפויה לספק נתוני מפה ליצרנית האייפון והאייפד. מדובר בהישג חשוב מבחינת החברה הישראלית. מאז חשפה אפל את יישום הניווט שלה שלשום הועלו חששות לגבי המשך דרכה והצלחתה העתידית של וייז. כעת, כשאפל נעזרת בחברה ביישום שלה, אפשר להניח שזו מתוגמלת בצורה הולמת שתאפשר לה להשקיע בפיתוח החוויה שלה באייפון ובמכשירים אחרים.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אתמול בערב סירב מנכ"ל וייז, נעם ברדין, להתייחס לסוגיית שיתוף הפעולה עם אפל, אך הביע ביטחון רב שכניסת אפל לתחום המיפוי והניווט לא תפגע בהמשך הפעילות של החברה. "אנשים ישתמשו ביישום של אפל לחיפוש, כשהם נוסעים למקומות שהם לא מכירים", הוא אמר. "אבל כשקמים בבוקר ונוסעים לעבודה אנשים ימשיכו להשתמש בוייז. אנחנו נותנים חוויה אחרת, חוויה נעימה שאנשים מתחברים אליה. החוויה החברתית היא חלק מהחוויה של הנסיעה היומיומית. אתה פותח את וייז, רואה את האנשים שאתה מכיר, מקבל דיווחים. ברור שאפל לא הולכים בכיוון החברתי. אלו שתי חוויות שונות, וזה יהיה הבידול של וייז. אנחנו מכוונים לנסיעה היומיות לעבודה או הביתה, ולא כשאתה במקום לא מוכר ומנסה למצוא חנות".

 

ברדין הוסיף שוייז מתכוונת להדגיש את יכולותיה בגרסה חדשה של האפליקציה שתושק בשבוע הבא. "הגרסה תהיה מעניינת מאוד. הכיוון הוא להעצים את החוויה היומיומית, לספק שירותים שמתאימים לנהיגה היומיומית", אמר.

 

לגבי יישום הניווט של אפל, הזכיר ברדין כי העימות האמיתי של החברה בתחום הוא לא עם וייז אלא עם גוגל: "זה הקרב האמיתי, הגדול. אף אחד מהם לא נלחם על החוויה היומיומית, אלא על החיפוש".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x