• תפריט
חדשות טכנולוגיה

גוגל ממשיכה לרכוש פטנטים: עסקת ענק בינה ובין IBM

ענקית החיפוש רכשה 1,024 פטנטים נוספים מחברת IBM. מתחילת השנה, הגדילה את כמות הפטנטים שלה באלפי אחוזים

הראל עילם 14:4915.09.11

גוגל רכשה 1,023 פטנטים נוספים מחברת IBM, בנוסף ל-1,030 פטנטים שקנתה כבר מ-IBM בסוף יולי האחרון. כך עולה מדיווח של משרד הפטנטים האמריקאי. אלפיים הפטנטים נועדו להגן על ענקית החיפוש ושותפותיה ממגוון רחב של תביעות, בעיקר בתחום הסלולר וסביב מערכת ההפעלה אנדרואיד. 

 

סכום

העסקה לא ידוע, אבל העסקאות האחרונות בשוק משקפות תגית מחיר של 750 אלף דולר לפטנט. דובר גוגל אישר את קיום העסקה אבל לא מסר פרטים נוספים. דובר IBM - החברה עם מאגר הפטנטים הגדול ביותר בעולם - סירב להגיב לידיעה.

 

הפטנטים עוסקים, בין השאר בתקשורת סלולר, שירותי מיקום, חומרת מחשבים אישיים, אבטחת מידע, מסדי נתונים, עיבוד פרללי, כרטיסי אשראי וניהול זהויות גולשים. רוב הפטנטים הם מארבעה השנים האחרונות, וחלקם הקטן נרכשו במקור על ידי IBM מחברת קוגנוס. בנוסף, ישנם מספר פטנטים בתחום הג'אווה, מה שיעזור לגוגל במאבק המשפטי שלה מול אורקל.

 

גוגל נמצאת כעת בלב של מאבק משפטי סבוך ומרובה צדדים ואינטרסים, המנסה לשבור את הדומיננטיות שיש לאנדרואיד בשוק הסלולר. רוב התביעות לא מכוונות כלפי גוגל עצמה אלא דווקא מול יצרניות הסלולר שעובדות איתה - ביניהן סמסונג ו-HTC. במספר מקרים, התביעות הללו כבר נחלו הצלחה - HTC הטאיוואנית התחייבה שתשלם למיקרוסופט סכום מסוים על כל מכשיר אנדרואיד שתמכור ואילו סמסונג נאלצה לדחות את השקת הטאבלטים שלה במספר מדינות ברחבי העולם.

 

גוגל מצידה כבר הודיעה לפני כשבוע שהיא תעביר תשעה מהפטנטים שרכשה מ-IBM לטובת HTC וכן תעמיד את הפטנטים שתקבל מהשלמת עסקת מוטורולה עבור סמסונג.

 

על מנת להתמודד עם האיום המשפטי, גוגל גם ניסתה בעבר לרכוש את מאגר 6,000 הפטנטים של נורטל אבל לא זכתה במכרז. במקום זאת היא קנתה את חברת התקשורת הותיקה מוטורולה מוביליטי תמורת 12.5 מיליארד דולר - בעיקר עבור מאגר הפטנטים שלה. החברה טוענת שהיא תשתמש בפטנטים שלה בצורה "הגנתית" בלבד. בעקבות הרכישות, לגוגל יש כעת למעלה מ-21 אלף פטנטים - כאשר בתחילת 2011 היו ברשותה רק 809 פטנטים. 

 

סמנכ"ל והיועץ המשפטי של גוגל, קנט ווקר, אמר: "איך שהדברים עומדים היום, ההגנה הטובה ביותר של חברות היא, באופן אירוני, להחזיק במאגר פטנטים נרחב, כי זה מאפשר לך לפעול בחופשיות על מנת לפתח יישומים ושירותים". ווקר התייחס לעובדה שפטנטים נועדו במקור להגן על שירותים קיימים, ולא על היכולת של חברה לפתח שירותים חדשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x