$
הסטארטאפים המבטיחים 2011

5. Objet - המכונה שמדפיסה מאות מיליונים

החברה שמייצרת מדפסת להדפסת דגמים תלת־ממדיים משרתת לקוחות ארגוניים עם כיסים עמוקים. בין לקוחותיה: סטיב ג'ובס וג'יימס קמרון

אסף גלעד 09:3509.05.11

Objet

מוצר: מדפסת להדפסת דגמים תלת־ממדיים

שנת הקמה: 1998

מספר עובדים: 280

מייסדים: רמי בונן, גרשון מילר וחנן גוטהייט

מנכ"ל: דוד רייס

הכנסות ב־2010: 120 מיליון דולר (הערכה)

גיוסים עד כה: 28 מיליון דולר

משקיעים בולטים: גלנרוק ו־TDA

לקוחות: אדידס, אפל, ג'נרל מוטורס, לוקהיד מרטין, דיסני ובואינג

 

לא הרבה חברות יכולות להתהדר בכך שהן מייצרות יש מאין. במקרה של אובג'ט הדבר קורה באופן הכי מילולי שיש. המדפסת של החברה, המזכירה מדפסת דיו גדולה במיוחד, מורחת שכבות של פולימר פלסטי או מתכתי על מגש, ולאחר שעות ספורות נולד לו מודל תלת־ממדי, גמיש ומדויק, העתק של מודל שנשלח מהמחשב.

 

זה לא סיפור זול: מחירה של מדפסת תלת־ממדית טובה מתחיל בעשרת אלפים דולר ובמקרים קיצוניים יכול להגיע ל־400 אלף דולר. בהתאם, אובג'ט משרתת לקוחות ארגוניים עם כיסים עמוקים. אדידס, אפל וג'נרל מוטורס משתמשות במדפסת כדי ליצור במהירות אבות־טיפוס של דגמים וחלפים לפני ייצור, כדי להימנע מטעויות תוך כדי הייצור או לאחריו, שגוררות מחיר כבד אף יותר מזה של מדפסת הפלא.

 

כשמנכ"ל אפל סטיב ג'ובס התלבט בנוגע לעיצוב האייפון הוא נעזר בכמה אבות־טיפוס שהודפסו במדפסות של אובג'ט. כך עשה גם ג'יימס קמרון עם הדמויות ב"אווטאר".

 

סמנכ"ל אובג'ט עם מודל שהודפס במדפסת של החברה סמנכ"ל אובג'ט עם מודל שהודפס במדפסת של החברה צילום: צפריר אביוב

 

שוק המדפסות התלת־ממדיות נחשב לקטן וצפוף, ולפי מחקר שפרסמה NextGen, היקפו לא עלה על 250 מיליון דולר. עם זאת, החברה צופה כי עד 2013 הוא עתיד לצמוח להיקף של 780 מיליון דולר. נוסף על אובג'ט פעילות בו עוד 11 חברות, ובהן שחקניות ענק שנכנסו אליו לאחרונה, כמו HP וגוגל. למרות הצפיפות, אובג'ט מכניסה לפי הערכות 120 מיליון דולר בשנה ונחשבת לרווחית. "כלכליסט" חשף לאחרונה שהחברה מתכוונת לצאת להנפקה בנאסד"ק ולגייס 100 מיליון דולר לפי שווי של כ־400 מיליון עוד השנה, תחת חיתום של ג'יי.פי מורגן.

 

אלא שהצמיחה האמיתית תגיע מהמעבר למדפסות הביתיות. החברה האמריקאית Desktop Factory כבר הכריזה על כוונתה להשיק בקרוב מדפסת תלת־ממדית במחיר הנמוך מ־5,000 דולר, ואילו Makerbot הגדילה להכריז על השקה עתידית של מדפסת שתעלה לצרכן רק 1,300 דולר. אובג'ט יודעת שהיא צריכה להיות גם שם אם היא חפצה חיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x