$
הסטארטאפים המבטיחים 2011

3. Conduit - הסרגל שגוגל ובינג רבים עליו

החברה, שהכנסותיה בשנה שחלפה הגיעו ל־100 מיליון דולר, ביצעה השנה כמה מהלכים עסקיים לא שגרתיים

אסף גלעד 09:3709.05.11

Conduit

מוצר: שירותים ליצירת סרגלי כלים לדפדפן ואפליקציות סלולריות

שנת הקמה: 2005

מייסדים: רונן שילה (מנכ"ל), דרור ארז וגבי בילצ'יק

מספר עובדים: 240

השקעות: 10 מיליון דולר מהקרנות בנצ'מרק ויוזמה ומהמייסדים

לקוחות: NBA, לופטהנזה, זינגה ובעלי אתרים קטנים ובינוניים

הכנסות ב־2010: 100 מיליון דולר (הערכה)

 

כשסטארט־אפ ישראלי נאלץ להכחיש שמועות על משא ומתן למכירתו במאות מיליוני דולרים, לרוב זה סימן טוב. אצל קונדואיט - שב־2009 הוערכו הכנסותיה ב־65 מיליון דולר וב־2010 ב־100 מיליון דולר, ושהחודש הכחישה רשמית שמועות שלפיהן היא נמכרת לגוגל או למיקרוסופט ובמקביל נודע כי היא רוכשת בכ־50 מיליון דולר את הסטארט־אפ הישראלי וויביה - זהו סימן מצוין.

 

קונדואיט מאפשרת לכל בעל אתר ליצור אצלו סרגל כלים לדפדפן בעל תוכן וכפתורים מותאמים אישית, ולהציעו לגולשים להורדה. משהו בסרגלים שלה נוח ונקי. הם זוכים להצלחה, כמה מהם, ובהם סרגל תחנות רדיו אינטרנט, נהפכו ללהיטים ברשת, וההכנסות הגבוהות של החברה הפכו אותה למתמודד במשקל בינוני בשוק סטארט־אפי האינטרנט העולמי.

 

שאול אולמרט (מימין), סמנכ"ל השיווק של קונדואיט, עם עובדי החברה שאול אולמרט (מימין), סמנכ"ל השיווק של קונדואיט, עם עובדי החברה צילום: תומי הרפז

 

השנה ביצעה החברה כמה מהלכים עסקיים לא שגרתיים. עד כה היא התפרנסה משיתוף פעולה עם גוגל, שהעניקה לסרגל את מנוע החיפוש שלה. קונדואיט קיבלה כ־6 דולר מכל הקלקה על פרסומת שהתבצעה בפועל בעקבות שימוש בחלונית החיפוש. באחרונה החליטה קונדואיט לא לחדש את ההסכם עם גוגל ופנתה למתחרה - בינג של מיקרוסופט. המעבר התבטא בתחילה בפגיעה בהכנסותיה, אך לפי מקורות בחברה מעניק לה תנאים טובים בהרבה, שיסייעו לשמר את קצב הצמיחה שהפגינה בשנים האחרונות: 50% בשנה. במקביל, מלבד המגעים לרכישת המתחרה וויביה, קונדואיט מינתה את שאול אולמרט, בעבר סמנכ"ל האונליין של MTV, לסמנכ"ל השיווק שלה.

 

ובכל זאת, לפניה כמה אתגרים לא קטנים: למרות הצמיחה המשמעותית במספר הורדות הסרגלים ובהכנסות, סרגלי כלים לדפדפן הם בכל זאת פאסה. גולש שמתקין סרגל שנוצר על ידי קונדואיט מחזיק בו כיום כחודש בממוצע לפני שהוא מסיר אותו, ומשך הזמן הזה נמצא בירידה מתמדת. קונדואיט מתכננת להתמודד עם הבעיה באמצעות וויביה, שמציעה שירותים דמויי סרגל שפועלים מהרשת ואינם מותקנים בדפדפן.

 

אבל כדי לשרוד קונדואיט תצטרך להתבסס גם בעולם הסלולר, שבו סרגלי הדפדפנים מעולם לא קנו אחיזה. לשם כך היא הקימה מערכת שמשתמשיה יוכלו לפתח אפליקציות סלולריות ולהפיצן ללקוחותיהם. הצלחת המערכת הזאת וההימור על בינג יקבעו אם הצמיחה האדירה שקונדואיט חוותה תמשיך גם בשנים הקרובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x