שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
IT בעולם

העשב של השכן ירוק יותר: יזמי IT פוזלים לשוק המריחואנה הרפואית

לדברי אחד היזמים, המערכות הסטנדרטיות בשוק לא מתאימות להפצה המורכבת של מריחואנה רפואית. "האנשים בתעשייה יודעים לגדל קנביס, אבל אינם בעלי כישורים עסקיים"

סוכנויות הידיעות 10:5703.05.11

תעשייה מגיעה לשלב של מסה קריטית ברגע שמתחילים לפתח תוכנות עבורה. עכשיו, מסתבר, זו תורה של המריחואנה הרפואית. בזמן האחרון מספר חברות החלו להציע יישומים המנהלים מלאי, נקודות מכירה ורשתות אספקה של מריחואנה. לטענת החברות, היישומים הללו יעזרו למפעילי המרפאות להסתדר במבוך התפעולי,

הלוגיסטי והמשפטי הכרוך במריחואנה רפואית.

 

"הבעייה בתעשייה הזו היא שרוב האנשים אינם בעלי כישורים עסקיים", מסביר קורבין פילדס, מייסד ומנכ"ל קלריטי סופטוור סלושיונס, סטארט-אפ מקולורדו שמפתח מערכת מקוונת בשם idWeeds. "הם עושים עבודה מעולה בגידול הקנביס, אבל רבים מהם מנהלים את העסק מפיסת נייר". הוא אומר.

 

אוסף דרישות ייחודיות

 

מארק גולדפוגל, מייסד MJ פריווי הממוקמת גם כן בקולורדו, מסביר שהאתגר בתחום הוא "המספר הלא ייאמן של הדרישות הייחודיות של המרפאות" - ולא רק בשל הרגולציות המשתנות לעיתים קרובות. "המריחאונה הרפואית עצמה היא מאוד מאוד ייחודית", הוא מרחיב. "אין עוד מוצר שנמכר במשקל שמתאדה, מתייבש והופך לתערובת, או לחלקיקים קטנים ומאובקים".

 

גולדפוגל משתמש בעצמו במריחואנה רפואית. "הבנתי שאין מנגנון שעוקב אחר הדברים הללו מהגידול ועד המכירה", הוא מספר. לדבריו, חלק מהלקוחות שלו לא נהגו להשתמש בכלל בתוכנות ניהול, ואילו אחרים השתמשו בכלים כמו אקסל. יש כאלה שרכשו מערכות סטנדרטיות של נקודות מכירה ומלאי שכביכול הותאמו למכירת מריחואנה רפואית, אך בפועל התגלו כלא מתאימות.

 

המריחואנה הרפואית חוקית ב-15 מדינות בארצות הברית, למרות שהחוקים המתייחסים לגידולה ושיווקה משתנים ממדינה למדינה. שאיפתם של MJ היא לפתח מערכות מותאמות למדינות השונות, כך אומר גולדפוגל.

 

"אנשים עוברים דלת-דלת. זה לא יעיל"

 

בעוד שהמערכת של MJ כבר פועלת, ואפילו מקושרת לרשת החברתית של המריחואנה הרפואית WeedMaps, קלריטי עדיין לא השיקה גרסה ראשונית של idWeeds. סמנכ"ל ההשקעות דיג'אי נוי מספר שרוב הפרויקט ייכתב בתוכנת קוד פתוח כדי לצמצם עלויות."בהתחלה נבנה את הכל מהיסוד, פרט למערכות נקודות המכירה. התוכנה תהיה מבוססת על  ג'אווה בתמיכת MySQL. היא תתארח ב- CentOS המבוססת על מערכת לינוקס עם אפאצ'י טומקאט שתסופק על ידי ספקית ענן צד שלישי".

 

בהמשך החברה מתכננת לפתח כרטיסים חכמים שיכולים לקבוע כמה מריחואנה נמכרה לכל פציינט. "זו בעיה גדולה למרפאות. אם יתפסו אותן מוכרות לאדם יותר מהמורשה, הן ייקלעו לצרות", אומר פילדס.

 

פילדס מקווה גם לפתור בעייה שהתעוררה בעקבות חוק 30-70 של קולורדו. החוק קובע כי לפחות 70% ממלאי המריחואנה צריך לגדול בתוך המתקן עצמו, בעוד ה-30% האחרים יכולים להגיע ממרפאות מורשות אחרות. "קיים מחסור במידע לגבי המלאי של שאר המרפאות", מסביר פילדס. "אנשים כיום עוברים דלת-דלת. זה לא יעיל".

 

למרות האופטימיות של המפתחים, לא ברור כמה זמן יש לשוק להתפתח. "ממשלת ארה"ב עשויה לסווג מריחואנה רפואית כמוצר שרק בתי מרקחת יכולים למכור", אומר גולדפוגל. "לחלופין, יכולות לחול עליה הגבלות הפצה בדומה לאלכוהול ולטבק. כך או כך, כולנו נהיה ללא עסקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x