$
חדשות טכנולוגיה

בדיקת "כלכליסט": מה תמצאו בחנות האפליקציות למק?

החנות של אפל, שהגיעה בימים האחרונים אל המחשבים האישיים, מביאה איתה גישה נוחה לתוכנות לצד כמה באגים שפוגעים בחווית השימוש. בדקנו אילו יישומים מסקרנים תוכלו להוריד משם

שי ענבל 17:3112.01.11

במבט ראשון, ניתן לראות בבירור עד כמה חנות התוכנות החדשה למחשבי המקינטוש, ה-Mac App Store שהחלה לפעול בשבוע שעבר, שואבת השראה מחנות האפליקציות של האייפון והאייפד.

 

הרכישה, ההתחברות וההורדה של היישומים מתבצעות באמצעות שם המשתמש של אפל - Apple ID, אותו מזהה שקיים עבור האפסטור וה־iTunes Store. הממשק כולו כמעט זהה לחנויות הקיימות, ומכיל את פינת ה-Featured, פינת הקטגוריות (לחיפוש ידני של אפליקציות מובילות מסוגים שונים) ועדכונים בקליק.

 

בנוסף תמצאו כאן את הטבלאות המוכרות של אפל, שיאפשרו לכם לגלות בקלות יישומים מוצלחים ופופולריים - בתשלום ובחינם. ניתן גם לבצע חיפוש פשוט אחר תוכנה, לקרוא ביקורות ודירוגים על תוכנות בעמוד שלהן ולצפות בתצלומי מסך, אם כי מנגנון המלצות עבור תוכנות זהות עדיין לא קיים.

 

אלא שבניגוד לחנות האפליקציות הקיימת לניידים, יישום ה-Mac App Store נפרד מתוכנת ה־iTunes הכבדה של המק. בעינינו מדובר ביתרון גדול, שמאפשר עבודה בלי להיות תלויים בתוכנה המסורבלת.

 

בינתיים החנות מכילה כ־1,000 יישומים בלבד, שרובם המכריע היו קיימים קודם, אך מניסיון העבר המספר צפוי לגדול בהתמדה, והחנות תכלול עוד ועוד תוכנות שייבנו במיוחד עבורה. חנות היישומים זמינה למשתמשים ישראלים מיומה הראשון, וייתכן מאוד שתביא לגל חדש של תוכנות מק עבריות.

 

חנות האפליקציות למק. זאת רק תחילת הדרך חנות האפליקציות למק. זאת רק תחילת הדרך

 

דרושה: דרך נוחה להוריד גרסאות ניסיון

 

כפי שניתן לצפות מחנות אפליקציות של אפל, התקנת האפליקציות למק פשוטה וקלה, זהה לחלוטין לזו שבאפסטור. לחיצה על כפתור ה-Free במקרה של יישום חינמי תוריד ותתקין אותו מיד, ולחיצה על Buy ביישומים בתשלום תעשה פעולה דומה לאחר שתחייב את אמצעי התשלום המקושר לחשבון. בעתיד ניתן יהיה גם לעדכן תוכנות דרך חנות היישומים בחינם.

 

בדומה למצב באייפון ובאייפד, כל הרכישות וההורדות נשמרות לחשבון ה-Apple ID, וניתן לצפות בהן בפינת ה-Purchases בחנות. מלבד קלות הרכישה, לחנות שני יתרונות ברורים: אם קניתם מחשב חדש או שעשיתם פירמוט, תוכלו להתחבר למק אפסטור ולהתקין את כל התוכנות מחדש בלי לשלם שוב. בנוסף, החנות חוסכת שימוש במספרים סידוריים ובאקטיבציות שונות ומשונות, ומאפשרת רכישה והתקנה חלקה.

 

למרות זאת, חוויית השימוש ב-Mac App Store אינה מושלמת: במקרים מסוימים החנות אינה מזהה תוכנות המותקנות כבר במחשב, אלא רק כאלה שהותקנו דרכה. כשמדובר ביישומים חינמיים כמו Evernote אין בעיה, אבל אם רכשתם את תוכנת Things היקרה, את iLife או את iWork, לא תוכלו לקבל עבורן עדכונים דרך החנות, אלא תיאלצו להמשיך ולעדכן אותן באופן ידני.

 

גם גרסאות ניסיון אין בחנות, אלא רק גרסאות לייט (המקבילות ל"דמו"), דבר בעייתי כשמדובר ביישומים יקרים שדורשים התנסות מקיפה. הפתרון לכך כרגע הוא להוריד את גרסת הניסיון מאתר החברה ולאחר מכן להתקין את היישום עצמו מהאפסטור - סרבול שיש לקוות שייפתר. בנוסף, יישומים "אוניברסליים", כאלה שמשלמים בעבורם רק פעם אחת כדי לקבל גרסה לאייפון ולאייפד, אין עדיין בנמצא - וחבל.

 

חיסרון נוסף הוא היעדרן של תוכנות מסוימות, שלאפל אין כוונה לאשר או שמפתחיהן אינם מעוניינים לוותר על רווחים - אפל גוזרת נתח של 30% מכל מכירה. מדובר על תוכנות כמו אופיס למק, פוטושופ, או יישומי קוד פתוח. הדבר צפוי ליצור הפרדה בין הדרכים שבהן ניתן להוריד תוכנות שונים במחשבי מק, ואף לפגוע בכמות ההורדות של מי שנשארו מחוץ לאפסטור.

 

לסיכום, ניתן להעריך כי חנות האפליקציות למק תסייע לאפל במשיכת משתמשים לא מעטים מעולם האייפון והאייפד, שהחנות תהיה מבחינתם סביבה מוכרת ונוחה. בנוסף, היא מציעה דרך קלה ופשוטה למשתמשים להתקין תוכנות. חבל שכמה באגים בה פוגעים בחוויית השימוש, ומאלצים את המשתמשים להשתמש בה ככלי נוסף להשגת תוכנות למק שלהם, ולא בהכרח כמקור המרכזי.

 

אופיס למק. לא בחנות אופיס למק. לא בחנות צילום: cc by Collin Allen

 

יישומים בולטים בחנות החדשה

 

Twitter - קליינט הטוויטר המוצלח Tweetie נרכש, בדומה לאפליקציית האייפון, על ידי חברת טוויטר בכבודה ובעצמה, והוא כולל שיפורי ממשק שונים וניתן להורדה ללא תשלום.

מחיר: חינם. להורדה

אפליקציית Tweetie אפליקציית Tweetie צילום: cc by playerx

 

Angry Birds - משחק הקז'ואל הפופולרי מגיע גם למק - לראשונה דרך חנות היישומים. השליטה מתבצעת באמצעות העכבר.

מחיר: 4.99 דולרים. להורדה

 

תוכנות בודדות מתוך iWork או iLife - במקום לשלם עשרות דולרים על חבילות התוכנות של אפל, ניתן לראשונה לרכוש תוכנות בנפרד ולחסוך לא מעט כסף. רוצים את iMovie בלי iPhoto? את Keynote בלי Pages? עכשיו אתם יכולים.

מחיר: 14.99-19.99 דולר. 

 

Pixelmator - החברה שמפתחת את עורך התמונות המוצלח למק החליטה לעבור רק לחנות האפליקציות למחשב האישי, ולהתחלק ב-30% מרווחיה עם אפל. כנראה סנונית ראשונה מצד החברות שמאמינות בחנות ורוצות למנוע כפילויות.

מחיר: 29.99 דולר. להורדה

 

TapeDeck - יישום נוסף הניתן כעת להורדה מהחנות בלבד. תוכנת הקלטת אודיו עם ממשק המדמה טייפ קלטות ישן.

מחיר: 24.99 דולר. להורדה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x