$
הייטק והון סיכון

דיווח: הרשות לניירות ערך בארה"ב תבחן עסקת גולדמן-פייסבוק

מקורבים לחקירה אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי היא נמצאת בשלביה הראשוניים. במקביל מפסיקה גולדמן-סאקס את מכירת מניות הרשת החברתית מוקדם מהצפוי

יוסי גורביץ 11:2406.01.11

הרשות לניירות ערך של ארה"ב, ה-SEC, החלה בחקירה שמטרתה לברר האם עסקאות המניות שמבצעת פייסבוק, בהן ההסכם עם גולדמן סאקס, עוברת על חוקי הסחר במניות. ה"וול סטריט ג'ורנל" ציטט גורמים המקורבים לחקירה, שאמרו כי היא נמצאת בשלביה הראשונים. המקורות ב-SEC הבהירו כי כלל לא בטוח

שיש בעסקה משום עבירה על החוק.

 

החוק האמריקאי קובע כי חברה שיותר מ-500 איש מחזיקים במניותיה חייבת להעביר ל-SEC את נתוניה הכספיים. העסקה של פייסבוק עם גולדמן אמורה לעקוף את החוק הזה: גולדמן יוצרת מכשיר השקעה, שלכאורה הופך אותה למשקיע בודד - אך בפועל מאפשר לה למכור את המניות למספר גדול של אנשים. המטרה היא לאפשר לפייסבוק להיסחר כאילו היתה חברה ציבורית, אך לשמור על הסטטוס שלה כחברה פרטית, שאיננה חייבת בדו"חות פומביים.

 

אתר CNN מדווח שכוונתה של פייסבוק בעסקה היא לאפשר לעובדיה למכור מניות, תוך שמירה על מספר מבוקר של קוני המניות – מבלי להגיע להנפקה. נמסר כי מנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, איננו מעוניין בחשיפה ההכרחית הנלווית להפיכתה של חברה לציבורית. CNN מדווחים עוד כי אף שגולדמן תכננו תחילה לאפשר למשקיעים לרכוש מניות פייסבוק עד יום שישי, הרי שעקב העניין הרב בהן המכירה תסתיים כבר היום (ה').

 

מכשיר ההשקעה היה מיועד מלכתחילה ללקוחות אמידים מאוד של גולדמן, שיצטרכו להשקיע שני מיליון דולר לפחות, לשלם ארבעה אחוזים ממחיר הרכישה של המניות כדמי כניסה, ולשלם חמישה אחוזים מהרווח עם מכירת המניות. כעת אומרים הדיווחים כי עקב הדרישה הרבה, גולדמן לא תעביר מניות פייסבוק ללקוחותיה שהתחייבו לשלם רק את סכום המינימום, שני מיליוני דולרים.

 

בתוך כך, נחשף ופורסם המכתב ששלחה גולדמן סאקס ללקוחותיה, שקורא להם לרכוש את מניות פייסבוק, מבלי להסביר מדוע גולדמן מעריכה את שוויה של פייסבוק בכ-50 מיליארד דולר. ה"וול סטריט ג'ורנל" לעג למכתב, ופירסם מאמר המשווה בינו לבין "העוקץ הניגרי" - הונאת פקס ודואר אלקטרוני ותיקה במיוחד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x