$
פטנטים וקניין רוחני

סוף לשמועות: גוגל מציגה את מערכת ההפעלה כרום OS; "מגיבה תוך מאיות השניה"

מערכת ההפעלה מבוססת הענן של גוגל, כרום OS, תהיה זמינה החל מאמצע 2011, אך המכורים יוכלו ליהנות מגרסת התנסות כבר בקרוב. בנוסף הושקה גם חנות של יישומים לדפדפן כרום

עומר כביר 22:2307.12.10

מערכת ההפעלה מבוססת הענן של גוגל, כרום OS, תהיה זמינה רשמית החל מאמצע 2011, אך מי שירצה יוכל לבקש להצטרף לתוכנית פיילוט של גוגל, באמצעותה יקבלו מחשב נייד עם מערכת ההפעלה כבר בתקופה הקרובה - זו הייתה ההכרזה המרכזית באירוע שערכה הערב (ג') גוגל בסן פרנסיסקו. בנוסף הושקה באירוע גם חנות של יישומים לדפדפן כרום.

  

בפתח האירוע גילה סונדר פאצ'אי, סגן נשיא להנהלת מוצר, שמספר המשתמשים הפעילים בכרום, אלו שבעבורם הוא משמש דפדפן עיקרי, עומד על 120 מיליון - עלייה של 50 מיליון בחצי השנה האחרונה. "הגידול גלובלי, גדלנו בכל מדינה, במיוחד בשווקים מתפתחים", הוא אמר. "יש כמה מדינות – למשל בפיליפינים - שבהן אחד מכל שלושה גולשים עושה שימוש בכרום".

  

אחרי כמה דמואים שהדגימו את המהירות הרבה של כרום (וכמה הכרזות על שדרוגים קלים לכרום), הגיע הזמן להכרזה החשובה הראשונה של הערב: Chrome Web Store, חנות יישומי הרשת של כרום.

 

"התחלנו לעבוד על החנות כי ברשת יש אלפי רבים של יישומים, אבל מאוד קשה למצוא אותם – אין דירוגים אין ביקורות, וגם כשמוצאים יישום טוב קשה לשוב ולאתר אותו. הבעיה הזו קיימת אצל הרבה אנשים, ואנחנו רוצים לעזור להם למצוא את היישומים האלו", אמר פאצ'אי. "מהצד השני, קשה לפמתחים לקדם את היישומים שלהם ולהרוויח מהם כסף, כי משתמשים חוששים לקנות יישומים בתשלום ממפתחים לא מוכרים. זו הבעיה שרצינו לפתור".

 

העמוד הראשי של חנות היישומים מזכיר במקצת את האפסטור של אפל. במרכזו ניתן לראות יישומים נבחרים, ואפשר לנווט ביישומים לפי קטגוריות. הקלקה על יישום מציגה את הפרטים והביקורות אליו, בדומה לאפסטור, ובהקלקה נוספת ניתן לקנות יישומים בתשלום ולהתקין אותם לגישה מהירה מחלון היישומים של כרום. פרטי המשתמש והתשלום נלקחים מחשבון הגוגל צ'קאאוט של המשתמש. במקרים אחרים ניתן להתנסות ביישומים בחינם, ובתום תקופת ההתנסות לקנות אותם במודל של דמי מנוי חודשיים.

 

רבים מהיישומים בחנות, למשל היישום של NPR שהודגם באירוע, נראים כמו תוכנות לכל דבר יותר מאשר אתרי אינטרנט. יישומים אחרים, כמו WindowShop של אמזון, הם למעשה גרסה מופשטת של אתר החברה, ומטרתם לא ברורה לחלוטין – שהרי אפשר לגשת לאתר עצמו מאותו דפדפן.

 

ההשקה הערב בארה"ב ההשקה הערב בארה"ב צילום: רויטרס

 

"מערכת הפעלה שהיא הרשת"

 

אבל הנושא המרכזי של הערב, וזה שעורר את מירב הציפיות, היה כרום OS, מערכת ההפעלה מבוססת הענן של גוגל, שמנסה להפוך את חוויית השימוש בדפדפן למערכת הפעלה עצמאית ומבוססת רשת. "כשהשקנו את כרום גילינו שאנשים חיים בדפדפן", אמר פאצ'אי. "מאז 2004 קשה למצוא תוכנת מחשב שאין לה תחליף בדמות יישום רשת. אבל רוב מערכות ההפעלה נכתבו לפני העידן הזה. רצינו לכתוב מערכת הפעלה שמתאימה לעידן החדש – וזו כרום OS, מערכת הפעלה שהיא רק הרשת".

 

לאחר מכן הדגים פאצ'אי את חוויית השימוש במחשב נייד המריץ את כרום OS. גרסת מערכת ההפעלה שהוצגה דומה מאוד לגרסה שהוצגה על ידי גוגל באירוע החשיפה שנערך לפני כשנה. בהפעלה הראשונה מזין המשתמש כמה פרטי חשבון הגוגל שלו, ובסיום ההליך שנמשך כדקה נפתח חלון הדומה לחלון הדפדפן במחשב שמציג את אותם יישומים שכבר התקין המשתמש בדפדפן כרום שלו, בתוספת ההגדרות האישיות.

 

בהדגמה הושם דגש על מהירות ההפעלה והחזרה לפעולה ממצב המתנה של מערכת ההפעלה. "התגובה מהירה מאוד, כמה מאיות השנייה", אמר פאצ'אי. "בנוסף, בזכות הסנכרון בין המחשבים השונים, חוויית השימוש זהה בכל מקום. יישום שהוסר ממחשב אחד, לא יופיע במחשב אחר".

  

לדברי פאצ'אי, בגוגל מבינים שהמשתשמים לא יוכלו להיות מחוברים בכל מקום, ואם משתמש נמצא במקום שבו אין חיבור אינטרנט זמין הוא יוכל להמשיך לעבוד על יישומים מסויימים שכבר נמצאים בשימוש, או יישומים אחרים שהותאמו לפעילות לא מקוונת. עם זאת, לא ברור האם ניתן להתחיל לעבוד בכרום OS אם אין חיבור אינטרנט באותו זמן.

  

"אבל אנחנו מבינים שבעולם של טוויטר, פייסבוק, אימייל, למחשבים אין שימוש בלי האינטרנט", אמר פאצ'אי. "לכן דאגנו שלמחשבים תמיד יש אפשרות להיות מחוברים בכרום OS. לכן, כל מחשב נייד המריץ את כרום OS יתמוך בגלישה באינטרנט סלולרי, כך שהמשתמש יוכל להיות מחובר בכל מקום". החיבור הסלולרי נעשה בארה"ב בשיתוף חברת ורייזון, וכל משתמש מקבל 100 מגה-בייט חינם בחודש למשך שנתיים, כאשר ניתן לרכוש תוכניות גדולות יותר ללא התחייבות.

  

"המוצר הוא עדיין עבודה בהתהוות. עוד לא סיימנו אותה, ויש תחומים שאנחנו צריכים לשפר, תכונות שצריך לפתח ובאגים שצריך לשפר", אמר פאצ'אי. המחשבים הניידים הראשונים שמריצים את מערכת ההפעלה, מתוצרת אייסר וסמסונג, צפויים להגיע לשוק באמצע 2011. עם זאת, מאמצים מוקדמים שרגילים לשימוש בתוכנת ביטא יוכלו להצטרף לתוכנית פיילוט של גוגל במסגרתה יקבלו מחשב ללא מיתוג של יצרן כלשהו המכונה Cr-48.

 

המחשב כולל מסך בגודל 12.1 אינץ, מקלדת מלאה ללא מקשי Caps Lock, וסוללה המספקת שמונה שעות עבודה ושמונה ימי המתנה, מצלמה לשיחות רשת, ומצב פרוץ מובנה במכשיר, שמאפשר למשתמשים לעשות במחשב ככל העולה על רוחם.

 

לתוכנית יוכלו להצטרף עובדים נבחרים בכמה חברות שמשתפות פעולה עם גוגל, וכן משתמשים שייבחרו על ידי גוגל. בין השאר יכולים משתמשים לגלוש ל- google.com/chromeos ולהירשם על מנת לקבל את המחשב מגוגל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x