$
המדריך

מדריך "כלכליסט": 21 דברים שלא ידעתם שאפשר לעשות בפייסבוק

לתזמן את הסטטוסים, לעקוב אחרי הלייקים של חברים, להוריד אלבומי תמונות שלמים ולהיעלם מהצ'אט. "כלכליסט" מגיש: הכלים והטיפים שיעזרו לנצל את פייסבוק בצורה הטובה ביותר

שי ענבל ושי רינגל 11:5409.11.10

יש לכם עוד טיפים? מצאתם אפליקציה מעניינת? אתם מוזמנים לכתוב על זה בקבוצה שלנו בפייסבוק.

 

1. לפרסם סטטוסים רק למי שרוצים

פייסבוק כוללת פיצ'ר שימושי במיוחד בשם "רשימות חברים" (Friend Lists): רשימה אישית שניתן ליצור ומאוחר יותר לפרסם רק אליה סטטוסים, לינקים ותמונות. כדי ליצור רשימת חברים חדשה לחצו על Account בחלקו הימני העליון של האתר ובחרו ב־Edit Friends. לאחר מכן בחרו ב־Create a New List. כדי להגביל את ההפצה של סטטוס לחצו על אייקון המנעול מתחת לתיבת הטקסט.

 

2. להכניס את החברים לתוך הסטטוס

אזכור של חברים בהודעות סטטוס לא שמור רק לטוויטר. אם אתם רוצים להסב את תשומת לבו של אדם מסוים, או להציג אותו לחבריכם אם הוא מחפש עבודה או שידוך, תוכלו להוסיף את הסימן @ (כרוכית, בעברית צחה) בעת הכתיבה ולהקליד את האותיות הראשונות בשמו. מתוך הרשימה שתוצג בחרו את האדם הרלבנטי. כשהסטטוס יתפרסם, אנשים יוכלו ללחוץ על שמו של האדם ולהגיע ישירות לפרופיל שלו.

 

3. לעשות סמיילים בפייסבוק צ'אט

כולם מכירים את אייקון הסמיילי בפייסבוק צ'אט, האייקון החייכן שמופיע אחרי שמקלידים (:. רובכם מכירים גם את הגרסה העצובה שלו, ):, שמוביל לתוצאה דומה. אבל כמה מכן מכירים את האייקון של הרובוט? או של פקמן? בעזרת התמונה המצורפת תוכלו ללמוד איך מציגים אייקונים קצת שונים, וכאן תמצאו מדריך מלא לאייקונים.

 

4. לפתוח קבוצה פרטית

בפייסבוק עשו לאחרונה מתיחת פנים משמעותית לתכונת הקבוצות. בלחיצה על Create New Group בסרגל השמאלי באתר, תוכלו ליצור קבוצה ולצרף אליה כל אדם ברשימת החברים שלכם (על ידי הקלדת שמו בתיבה המתאימה).

החברים יקבלו הודעה כאשר תצרפו אותם לקבוצה. הם יוכלו לנהל צ'אט משותף שבו כולם רואים את ההודעה של כולם, להעלות תמונות המוגבלות לקבוצה בלבד, ליצור אירועים ועוד. כל קבוצה יכולה להיות ציבורית, פרטית או סודית - כאשר משמעות האפשרות האחרונה היא שקיומה ידוע רק למשתתפים בה.

 

5. לתזמן את פרסום הסטטוס

קיימים כמה שירותים ברשת שמאפשרים לקבוע את מועד פרסום הסטטוס, אולם Sendible הוא בין המוצלחים שבהם. פשוט יוצרים חשבון באתר, מוסיפים את חשבון הפייסבוק, מקלידים את הסטטוס ולוחצים על "Scheduling”. בשעה הנקובה, או לאחר הזמן שהקצבתם (“עוד 10 דקות", לדוגמה), הסטטוס יתפרסם. לחלופין, תוכלו להשתמש בשירותים מקיפים יותר כמו Tweetdeck או Hootsuite.

 

6. לגרום לפייסבוק לדבר כמו פיראט

לפייסבוק יש ממשקים בשפות רבות, מעברית, דרך הינדית ועד פרסית. אבל האם ידעתם שפייסבוק גם יכול לדבר "פיראטית"? גללו לסוף המסך, בחרו בשפה הנוכחית ובחלון שצץ לחצו על English ולאחר מכן על English עם Pirate בסוגריים. כעת תוכלו לדעת כאשר שני אנשים הם Mateys (חברים), או עושים פעולת !Arr (לייק, אלא מה) ולהתגאות בכך שהאתר הפופולרי ברשת קורא לכם “קפטן”. באותו אופן תוכלו גם לבחור את English Upside Down — מתיחה לא רעה בכלל למי שמשאיר את הפייסבוק פתוח ולא מבין למה האותיות באתר נעמדו על הראש.

 

7. להגדיל את הטקסט

אם השינוי האחרון של הקטנת הפונט בפייסבוק מפריע לכם עד כדי כך שפתחתם קבוצה הדורשת ממנכ"ל האתר להחזיר את המצב לקדמותו, הנה הפתרון, שמתאים גם לכל אתר אחר. לחצו על קיצור הדרך Ctrl והסימן +, והגדילו את האותיות כאוות נפשכם. ניתן להחזיר את האותיות לגודלן המקורי על ידי לחיצה על Ctrl והספרה 0. פשוט, אך אפקטיבי.

 

8. לצ'וטט בחלון נפרד

אם אתם לא יכולים בלי הצ'אט של פייסבוק, אבל רוצים לגלוש באתרים אחרים תוך כדי, יש פתרון. לחיצה על Options בחלונית ובחירה ב־Pop Out Chat ישימו את הצ'אט בחלון משל עצמו עם גישה נוחה. לחלופין, משתמשי הדפדפן פיירפוקס יכולים לשים את הצ'אט בסרגל הצדדי על ידי יצירת סימניה חדשה וסימון התיבה המגדירה את טעינת העמוד ב־Sidebar. הסבר מלא ניתן למצוא בקישור הבא.

 

אפשר לעשות יותר עם פייסבוק אפשר לעשות יותר עם פייסבוק איור: ערן מנדל

 

9. להוריד אלבומי תמונות שלמים

תוסף פיירפוקס מצוין בשם FacePad מאפשר להוריד ישירות למחשב אלבומי פייסבוק שלמים. כל שיש לעשות הוא להתקין את התוסף, ולאחר מכן בכל פעם שתיתקלו בתמונה מתוך אלבום שתרצו לשמור, לחצו עם הכפתור הימני על הלינק עם שם האלבום תחת המשפט From the Album, ובחרו ב־Download Album with FacePad. שימושי.

 

10. לעקוב אחרי בקשות החברות

הדרך האולטימטיבית לדעת אם מישהו מסרב לחיזוריכם או רוצה לנתק את הקשר בפייסבוק היא לעקוב אחרי בקשות חברות שלא אושרו או חברויות שהוסרו (Unfriend). כדי לעשות זאת אפשר להתקין סקריפט מיוחד שניתן לבעלי התוסף Greasemonkey בפיירפוקס. בעלי כרום פשוט לוחצים על כפתור ה־Install בדף הסקריפט. הסקריפט מתקין את השירות Unfriend Finder, המשתלב בתפריט העליון של פייסבוק ושותל בו אפשרות חדשה בשם Unfriends. כך תוכלו לדעת מי הסיר אתכם, מה מצב בקשות החברות ששלחתם, ואפילו אם אחד מחבריכם מחק את החשבון.

 

11. להסיר את כל הפרסומות

סקריפט Greasemonkey נוסף, שעובד גם בפיירפוקס ובכרום, מאפשר להסתיר את כל הפרסומות המטרידות שנמצאות באתר פייסבוק. אין קל מזה - פשוט מתקינים, והריבועים המיותרים בצד נהפכים להיסטוריה. אחר כך כבר לא תזכרו איך פייסבוק נראה במקור.

 

12. לסנכרן את תמונות הפרופיל לסלולר

אפשר לנצל את פייסבוק כדי להעשיר את רשימת אנשי הקשר שלכם בסלולרי בתמונות ובימי ההולדת שלהם. באייפון, לחצו על אייקון ה־Friends באפליקציית הפייסבוק ולאחר מכן על כפתור Sync. באנדרואיד, לחצו על Sync Contacts בתפריט ההגדרות (שימו לב שאתם בוחרים באופציה השנייה, המסנכרנת רק אנשי קשר קיימים ולא ב־Sync All). פיצ'ר דומה קיים גם למכשירי בלקברי. שימו לב שסינכרון תקין של אנשי הקשר מותנה בכך שהאימייל שלהם מופיע בכרטיס, או שהשם שלהם כתוב כפי שהוא מופיע באתר (בעברית או באנגלית).

 

יישום פייסבוק בבלקברי יישום פייסבוק בבלקברי צילום: בלומברג

 

13. להיעלם מהצ'אט

זה שאישרתם אנשים בפייסבוק לא אומר שאתם מעוניינים שהם יציקו לכם בכל פעם שתתחברו לאתר. אז במקום להתנתק מהצ'אט, תוכלו לסנן אותם ספציפית. כדי לעשות זאת, הכניסו את כל האנשים שלא תרצו שיציקו לכם לתוך רשימת חברים אחת (Friend List), כמו בסעיף 1. לאחר מכן, אותן הרשימות יופיעו גם בצ'אט של פייסבוק. כדי להפוך לאופליין עבור החברים באותה רשימה, ובה בלבד, פשוט לחצו על אייקון הסלייד הירוק, שייהפך כעת לאפור.

 

14. לשוחח בצ'אט בלי להיות מחובר לאתר

אם אתם רוצים להישאר מחוברים בצ'אט של פייסבוק תמיד, אבל לא מעוניינים שהדפדפן יהיה פתוח לשם כך, קיימות תוכנות מסרים מיידיים רבות שיוכלו לסייע. Pidgin (חלונות, מק ולינוקס) ו־Aduim (המומלץ עבור מק) הם רק שניים מהיישומים המאפשרים להוסיף כמה שירותי מסרים, כמו מסנג'ר ו־Google Talk תחת קורת גג אחת. כדי להתחבר לצ'אט של פייסבוק כל שדרוש לעשות הוא להקליד את שם המשתמש והסיסמה של האתר, והתוכנה כבר תעשה את השאר.

 

15. לעדכן את הפייסבוק מהטוויטר, ולהפך

כמה אפליקציות מאפשרות לעדכן את שתי הרשתות החברתיות הגדולות יחדיו. העיקרית שבהן היא אפליקציית טוויטר לפייסבוק. לאחר התקנתה לפרופיל והתחברות עם שם המשתמש בטוויטר, תוכלו להגדיר שכל סטטוס שתפרסמו ברשת המיקרו־בלוגינג יופיע גם בפייסבוק, ואם אתם מנהלים Fan Page, תוכלו לבחור שגם זה יעודכן.

פתרון שני הוא Selective Tweeter. הוא מיועד למצייצים שלא רוצים להעיק על חברי הפייסבוק עם כל הודעת סטטוס, אלא לבחור רק ציוצים ספציפיים שיופיעו בפרופיל שלהם בפייסבוק. ניתן להגדיר שרק סטטוסים שבהם יופיע הצירוף fb# יגיעו לפייסבוק.

 

16. לצפות בתוכן בלי לעשות לייק

מדובר בתופעה מוכרת היטב למי שמרבה לגלוש ברשת החבריתית: דפי פייסבוק שתחת הכותרת "זוכרים את טנצר משמש? תראו איך הוא נראה היום!" מציעים תוכן מפתה ודורשים רק שתלחצו על לייק, שיתוף או "סתם כפתור" שעושה את אחד מהשניים. לאחר מכן הם משמשים כדי לקדם תוכן שיווקי משלל סוגים, או גרוע מכך - להונאות רשת וגניבת פרטים. אם אתם משתמשים בדפדפן פיירפוקס, תוכלו לראות את התוכן המוסתר גם מבלי להפקיד את עמוד הפייסבוק שלכם בידי זרים. כאשר אתם נמצאים בלשונית עם התוכן הנסתר בקבוצה, לכו לתפריט העליון בדפדפן ובחרו ב-View. לאחר מכן, בחרו ב-Page Style ולחצו על No Style. העמוד יוצג בתצורה כאוטית לגמרי, אך אם תרדו לסופו תראו את הלינק הנחשק. כדי לשוב לתצוגה הרגילה חזרו לאותו תפריט ובחרו ב-Basic Page Style.

 

17. לקבל תזכורות כמו בדוא"ל

ישנם אנשים שנטשו את האימייל ומבלים את רוב הזמן שלהם בפייסבוק, עם הצצות קטנות לתוכנות לוח שנה ותזכורות. אם גם אתם כאלה ואתם רוצים לעשות מעבר מלא לפייסבוק בלי להזדקק יותר לדואר, האתר הבא הוא בדיוק בשבילכם - קבעו לכם תזכורות והן יישלחו לתיבת ההודעות שלכם בפייסבוק.

 

18. להיזהר מכתיבת סטטוסים מביכים

נוטים לחזור הביתה שיכורים, להתיישב על הפייסבוק ולכתוב סטטוסים שיביכו אתכם מאוד בבוקר שלמחרת? התקינו את התוספת הבאה לפיירפוקס ולכרום, שמאפשרת לכם לקבוע שעות שבהן אתם צריכים לעמוד באחד מתוך חמישה מבחני שכרות שונים כדי לקבל גישה לפייסבוק או לטוויטר שלכם. אם לא תעמדו, לא תעדכנו.

 

19. לבדוק מה החברים אוהבים

מאז שכפתור הלייק מעטר גם אתרים רבים מלבד פייסבוק, הצורה שבה אנחנו מסתכלים על האינטרנט הפכה חברתית יותר. במקום שהעורכים של האתר ידגישו לנו אייטמים, אנחנו רואים אילו אייטמים אהבו החברים שלנו. אם אתם רוצים לקבל את כל ההמלצות האלו באופן מסודר, אפשר לראות את כל האייטמים שחברים שלכם אהבו לפי נושאים באתר likebutton.

 

מה החברים אוהבים? מה החברים אוהבים? צילום: shutterstock

 

20. לנהל את רשימת החברים

לחיצה על אייקון העט בתיבה בפרופיל תציג חלונית שבה תוכלו לבחור את מספר החברים שיוצגו (6, 9 או 12), וכן לבחור חברים שיוצגו תמיד (שימושי אם רוצים להתגאות בקשר עם אדם מסוים). כמו כן, לחיצה על Change Visibility Settings תוביל לעמוד ההגדרות שבו תוכלו לקבוע מי יראה את רשימת החברים שלכם - כולם, חברים של חברים, חברים בלבד או אפילו אף אחד.

 

21. לקבל תזכורת שבועית על ימי ההולדת

פיצ'ר חבוי למדי בפייסבוק הוא האפשרות לקבל דואר אלקטרוני בכל יום ראשון, המציג את אנשי הקשר שחוגגים יום הולדת השבוע. כדי להפעיל את התכונה, לחצו על Account בחלקו הימני העליון של המסך ובחרו ב־Account Settings. לאחר מכן הקישו על הלשונית Notifications. בחלון זה תוכלו לסמן מתי פייסבוק ישלח לכם אימייל. ברשימה הראשונה, שכותרתה Facebook, סמנו את Has a Birthday Coming ולחצו על Save Changes בתחתית המסך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x