שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

עתירה: לבטל את הצו המורה על חסימת אתרי הימורים

באיגוד האינטרנט טוענים כי הצו, שאותו החלו הספקיות ליישם לפני כחודשיים, פוגע בחופש הביטוי ובחופש למידע: "לפי אותו עיקרון אפשר גם לסגור אתרים שמוכרים אלכוהול"

עומר כביר 13:5824.10.10

איגוד האינטרנט הישראלי הגיש הבוקר (א') עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, במטרה לבטל את צו המשטרה המורה לספקיות אינטרנט לחסום אתרי הימורים. בעתירה טוען איגוד האינטרנט כי הכשרת הצו תיפגע בזכויות יסוד כמו חופש הביטוי והחופש למידע. "קבלת עמדת המשטרה בנושא תביא למצב

שבו קציני משטרה יהיו אמונים על צנזור תכנים ברשת, על סמך שיקול דעתם הבלעדי", נטען.

 

ספקיות האינטרנט הישראליות החלו לפני כחודשיים לחסום את אתרי ההימורים של Victor Chandler ו-Stan James, בעקבות צו משטרתי. הצו הוצא כחלק ממאבק ממושך שמנהלות המשטרה, הפרקליטות ורשות המסים נגד ההימורים המקוונים, שכלל בין היתר חקירות פליליות וחקירות מס נגד מפעילי האתרים.

 

לטענת הפרקליטות, הסמכות להוצאת הצו מעוגנת בסעיף 229 לחוק העונשין, המתיר למפקד משטרה "להורות על סגירתו של מקום משחקים אסורים". כל הספקיות נעתרו לצו מיד עם קבלתו. אף אחת מהן לא הביעה התנגדות של ממש, פרט ל-012 סמייל שהודיעה תחילה כי בכוונתה לעתור נגד ההחלטה, אך בסופו של דבר לא עשתה כן.

 

באיגוד האינטרנט מזהירים שלפי העיקרון שנקבע במקרה זה תוכל המשטרה להוציא צווים לסגירת אתרים אחרים: כך, לדוגמה, סעיף 23 לחוק רישוי עסקים שעוסק בסגירת עסק למכירת משקאות משכרים, יכול להתפרש כסיבה לחסימת הגלישה לאתרים המוכרים אלכוהול. עוד נאמר במסמך שבפעולתה התעלמה המשטרה משיטות שונות המאפשרות לעקוף את החסימה ולגשת לאתרים, וכן התעלמה מהמשאבים הנוספים שספקיות האינטרנט ייאלצו להקצות לביצוע הצווים, דבר שעלול להביא לייקור תעריפי הגלישה.

 

"באמצעות הוצאת צווים אלו, הפכה עצמה משטרת ישראל למחוקקת, למאשימה, לשופטת ולמבצעת של פעולות אכיפה, ללא הסמכה בחוק", נכתב בעתירה. "לפעילותה זו 'מגייסת' המשטרה את ספקיות הגישה לאינטרנט והופכת אותן, למעשה, לידו הארוכה של השלטון ולמוציאים לפועל, בניגוד גמור להגיון הבריא". נשיא האיגוד, רימון לוי, כינה את המהלך בהודעה לעיתונות "פגיעה בחופש הביטוי ובזכות הצרכן לקבל מידע מהאינטרנט בצורה חופשית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x