$
אינטרנט

גוגל הפסיקה להפנות את הגולשים הסינים לאתר בהונג קונג

גורמי ממשל סיניים איימו על החברה שאם תמשיך להפנות באופן אוטומטי מעמוד החיפוש שלה באתר google.cn לאתר ההונג קונגי, רישיונה לפעול במדינה, שפג ב-30 ביוני, לא יחודש

אבנר קשתן 10:0329.06.10
גוגל תפסיק להפנות גולשים מסין באופן אוטומטי אל מנוע החיפוש שלה בהונג קונג, המאפשר הצגת תוצאות חיפוש בלתי מצונזרות בניגוד לרצונה של ממשלת סין. החברה החליטה על המהלך לאחר שפקידי ממשל סינים הבהירו לה שהם אינם רואים את המעקף הזה בעין יפה, ואם גוגל תמשיך להפעיל אותו ייתכן
שרישיון החברה לספק בסין שירותי רשת, שתקף עד ל-30 ביוני, לא יחודש.

  

על פי ההודעה שפורסמה אתמול (ב') בבלוג הרשמי של החברה, באתר google.cn יוצג עמוד חדש המפנה לאתר ההונג קונגי - אך לא באופן אוטומטי. תיבת החיפוש באתר הסיני לא תציג תוצאות חיפוש מצונזרות, כפי שגוגל התחייבה, וגם לא תוצאות בלתי-מצונזרות, שאותן אוסר השלטון, אלא רק פעולות מקומיות כגון תרגום טקסט בין שפות, חיפושי מוזיקה ופעולות דומות שאינן כוללות את אינדקס האתרים של גוגל. כדי לבצע חיפושים, יחויבו ללחוץ ביוזמתם על ההפניה לאתר ההונג קונגי. 

 

העימות בין גוגל לממשל הסיני החלה בחודש ינואר השנה. לאחר שהאקרים סינים פרצו לחשבונות ג'ימייל של פעילי זכויות אדם בסין החליטה החברה להפסיק ולצנזר את תוצאות חיפוש כנדרש על פי חוק במדינה, גם במחיר של עזיבת השוק הסיני. לבסוף החלה גוגל להפנות גולשים לאתר ההונג קונגי, הפטור מחובת הצנזורה, כפשרה להישארותה בסין, אך כעת דורשת ממשלת סין להפסיק גם את הנוהג הזה. 

 

בהודעתה חזרה גוגל על רצונה לשמור על נוכחות בסין, גם במחיר פעילות מוגבלת, אך כל עוד היא אינה מצנזרת את תכניה. בימים הקרובים יתברר אם השינויים שערכה החברה עונים על דרישות ממשלת סין, ואם תוכל גוגל להמשיך ולפעול במדינה, גם אם במתכונת מצומצמת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x