$
אייפוניסט

אייפון 4 בידינו: התצוגה מרהיבה, אבל אין מהפכה

כתבי "כלכליסט" לקחו את אייפון 4 לבדיקה ראשונה ומהנה מאוד, אבל לא נפלו מהכיסא. העיצוב מרשים, המעבד זריז, אך הסמארטפון החדש מתקשה להציג מהפכה

עומר כביר ואבנר קשתן 13:2528.06.10

ימים ספורים לאחר הגעת המכשיר לחנויות, ההשקה של אייפון 4 מסתמנת כאחת המוצלחות בהיסטוריה של אפל, אם לא המוצלחת שבהן. לפי ההערכות, כ־1.5 מיליון יחידות נמכרו בתוך 24 שעות, והדגמים אוזלים במהירות מהחנויות בארה"ב ובשאר המדינות המועטות שבהן אייפון 4 נמכר. "כלכליסט" קיבל לידיו לבדיקה את אחד המכשירים הראשונים שנחתו בישראל, באדיבות ישי כהן ואתר iStore.

 

בבדיקה שערכנו גילינו מכשיר יפה ומהיר, שמתהדר בתצוגה איכותית שעוד לא נראתה באף מכשיר סלולרי ובמצלמה איכותית לא פחות. עם זאת, אייפון 4 לא מביא בשורה משמעותית לשוק הסמארטפונים - ולמרות ההנאה הרבה שחשים כשמשתמשים בו, אי אפשר להגדיר אותו כמהפכני.

מצלמה מרשימה בכל הקשור לטלפונים סלולריים מצלמה מרשימה בכל הקשור לטלפונים סלולריים צילום: נמרוד גליקמן

 

במבט ראשון: מכשיר כבד ומוצק יותר

 

הדבר הראשון ששמים לב אליו, עוד לפני שמדליקים את המכשיר, הוא המשקל. על אף שההבדל מהדור הקודם עומד על 2 גרם בלבד, אייפון 4 נותן תחושה כבדה ומוצקה ביד. לא מדובר בהכרח בדבר רע: העיצוב המחודש של המכשיר מעניק תחושה שהוא יותר מתכת מפלסטיק ומשדר יציבות ואמינות. עם זאת, מי שאוהב כיסים קלים ימצא

שהמכשיר עשוי להעיק עליו.

 

במבט ראשון, המכשיר החדש גם צר יותר, אך לא בגלל שינוי ממדי המסך, שנשאר בגודל 3.5 אינץ' כמו בדגמים הקודמים, אלא מצמצום השוליים סביבו. אפל אמנם הדגישה שמדובר בסמארטפון הדק בעולם, מה שכנראה נכון, אבל באחיזת המכשיר לאו דווקא מרגישים בהבדל. שלא כמו בדגמים הקודמים, כפתורי הקול בצד מופרדים כעת לשני לחצנים נפרדים. הם נוחים יותר ללחיצה ואמורים להיות עמידים יותר. כך גם לגבי מתג השליטה במעבר מצלצול לרטט.

 

מהירות: חוויית שימוש ללא תחרות

 

אייפון 4 מצויד במעבד A4 של אפל במהירות 1 גיגה־הרץ, אותו מעבד בדיוק שנמצא באחיו הגדול אייפד. המהירות מורגשת בכל פעולה במכשיר בהשוואה לדגמים ישנים יותר דוגמת 3GS, ובמיוחד אייפון 3G.

 

בעת הפעלת המכשיר לראשונה הסתיימה הטעינה של מערכת ההפעלה בתוך כ־20 שניות בלבד, זאת לעומת 30 שניות באייפון 3GS. יש לציין שמדובר בנתון לא אחיד, שתלוי גם במספר האפליקציות השונות שמותקנות במכשיר ולא רק במעבד עצמו. המהירות מורגשת בכל פעולה, החל מפתיחת הנעילה במסך הבית ועד הפעלת אפליקציות, גלישה באינטרנט וכתיבת מיילים, וכל התגובות מהירות ומדויקות. מדובר בחוויה המזכירה את השימוש במכשיר האייפד — לא מפתיע, בהתחשב בכך ששניהם חולקים את אותו מעבד.

 

המהירות, בצירוף מערכת ההפעלה המוצלחת של אייפון שנותרה זהה בבסיסה לאורך השנים, מספקים חוויית שימוש שאין לה מתחרים בעולם הסמארטפונים — והיתה ונשארה אחת מנקודות החוזק העיקריות של המכשיר.

 

תצוגה: כמו במסך טלוויזיה איכותי

 

מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס הרבה להתפאר ב"תצוגת הרשתית" האיכותית של המכשיר. ואכן, כבר במסך הבית מורגש ההבדל, כשהכיתוב מתחת לאפליקציות חד וברור יותר מאשר במכשיר מהדור הקודם. גם כשמסתכלים מקרוב אי אפשר להבחין בפיקסלים, והתצוגה נותרת חלקה ונקייה. צבעי התצוגה בהירים יותר, בלי גוון צהבהב שאפיין רקעים לבנים במכשיר הקודם, ונראים חיים ודינמיים יותר. בזמן גלישה באינטרנט ההבדלים בולטים פחות, אך מסך האייפון החדש בהיר במיוחד, עם ניגודיות גבוהה וברורה הרבה יותר.

 


 

גם בתצוגת הווידיאו מורגשים היתרונות של המסך החדש בגיבוי המעבד המהיר. סרטונים, ובפרט כאלה באיכות HD נראים חדים וברורים, כמעט כמו במסך טלוויזיה איכותי, ומוצגים באופן חלק, בלי מריחות או קפיצות. ההבדל באיכות ניכר בקלות לעומת המכשיר הקודם, ואין ספק שמדובר כאן בשדרוג מוצלח במיוחד.

צילום: לא תחליף למצלמה אמיתית

 

אייפון 4 מגיע עם שתי מצלמות: הראשונה היא אחורית, רגילה, עם חיישן ברזולוציה של 5 מגה־פיקסל ופלאש מבוסס LED. השנייה היא מצלמה קדמית באיכות VGA, שנועדה לביצוע שיחות וידיאו. המכשיר תומך בשירות FaceTime ישר מהקופסה, המאפשר מעבר משיחה קולית לווידיאו — אך רק ברשת אלחוטית ולא סלולרית, ורק עם מכשיר אייפון 4 אחר.

 

איכות התמונות שמתקבלות מוצלחת ביותר, ודאי לעומת מכשירים קודמים. לא מדובר בשום אופן בתחליף למצלמה ייעודית, אבל בכל הקשור לשוק הטלפונים הסלולריים, מדובר במצלמה מרשימה ביכולותיה שמספקת תוצאות מוצלחות. גם מהירות התגובה של המצלמה שופרה משמעותית — דבר חשוב במיוחד כשרוצים לתפוס רגע מיוחד.

  

אייפון 3GS לצד אייפון 4. שיפור משמעותי במהירות, אבל אין כאן מהפכה אייפון 3GS לצד אייפון 4. שיפור משמעותי במהירות, אבל אין כאן מהפכה צילום: נמרוד גליקמן

 

חיבוריות: הכניסה רק למיקרו־סים

 

באייפון 4, כמו באייפד, החליטו באפל לעבור לשימוש בכרטיסי מיקרו־סים במקום כרטיסי הסים הרגילים שנמצאים בשאר הטלפונים הניידים. חברות הסלולר הישראליות נערכו לכך בשבועיים האחרונים, ולשלושתן יש יכולות לספק כרטיס מיקרו־סים לרוכשי האייפון החדש. מי שלא יכול או לא רוצה לקבל את כרטיס המיקרו־סים מהמפעיל הסלולרי, יכול להתעדכן בסרטוני יוטיוב שמסבירים איך אפשר להפוך כרטיס סים רגיל למיקרו־סים בעזרת מספריים — אבל הסיכוי לגרום נזק לכרטיס גבוה.

 

תקלות: אין זכר לכתמים הצהובים

 

מאז השקת האייפון ביום חמישי התפרסמו ברשת כמה דיווחים על בעיות טכניות, וחלקן אף קיבלו אישור מאפל עצמה. התקלה הבולטת היא "אחיזת המוות" – נטייתו של המכשיר לאבד קליטה כשהוא מוחזק בצורה "לא נכונה", בעיקר ביד שמאל.

 

בבדיקה שערכנו אכן הופיעה התקלה המפורסמת, ואולם לא באופן אחיד — לפעמים כשהמכשיר הוחזק ביד שמאל, חיווי הקליטה של המכשיר הצביע על ירידה באיכות הקשר, ובפעמים אחרות לא אובחן כל שינוי. בכל מקרה, לפי התרשמותנו, לא השפיע הדבר על איכות השיחה. האיכות אף היתה גבוהה במיוחד, והקול של השותף לשיחה היה חד וברור משמעותית לעומת דגמי אייפון קודמים. גם שיחה דרך הרמקול נשמעה איכותי יותר, אולם לא באופן משמעותי לעומת אייפון 3GS. זאת בין היתר תודות למיקרופון המשני שהתווסף לדגם החדש, ושמשמש לסינון רעשי רקע.

 

גם תקלת הכתמים הצהובים, שנבעו מהדבקה שלא הספיקה להתייבש, לא הופיעה במכשיר שבדקנו. בנוסף, המכשיר, שעשה דרך ארוכה מאנגליה לישראל, הגיע ללא שריטות או חריצים כלשהם על המסך. עם זאת, תוך כחצי שעה של עבודה על המכשיר, שלא כללה פעולות כבדות כמו הפעלת אפליקציות מורכבות, צפיה בווידאו או אפילו חיבור לרשת הסלולרית, המכשיר כבר התחמם בצורה בולטת, יותר מאשר מכשירים מהדור הקודם. הסיבה להתחממות היא ככל הנראה המעבד המהיר יותר של המכשיר, אך ציפינו שהמכשיר ידע לווסת את מהירותו כשהשימוש שלנו לא דורש את מלוא הביצועים.

 

לא ישנה את דעתו של אף אחד

 

לסיכום, למי שציפה למכשיר "קסום", דקיק ככרטיס אשראי ובעל יכולות גרפיות עוצרות נשימה, צפוי להתאכזב. מה שקיבלנו הוא שיפור חד משמעי במכשיר האייפון המרשים גם כך, עם תמונה חדה וברורה, איכות קול משופרת וביצועים מהירים יותר בגלישה ובהפעלה אפליקציות. אוהדי אפל לא יתאכזבו, וצפויים לרכוש את המכשיר בהמוניהם. מי שקודם לכן לא התלהב מהסמארטפון של אפל, לא ישנה את דעתו גם אחרי התנסות באייפון 4.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x