שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

הפחתת דמי הקישוריות: עוברים לשלב הדיונים

למרות כוונת שר התקשורת לבצע את המהלך עד ה-1 באוגוסט, יתכן שהוא ידחה. במקביל, מנסים חלק מחברי ועדת הכלכלה של הכנסת לקבוע דיון בנושא בשבועות הקרובים

גילעד נס 07:0824.06.10

היום (ה') הוא היום האחרון להגשת עמדותיהן של חברות הסלולר בשימוע שעורך משרד התקשורת באשר לכוונתו להוריד את דמי הקישוריות.

 

כזכור,

בכוונת המשרד להורות לחברות הסלולר להפחית את הסכום שהן גובות על חיבור לקוחות המתקשרים מרשת אחרת מ-25.1 אגורות ל-4.14 אגורות (המחירים ללא מע"מ). לאחר תום מועד הגשת העמדות צפויים אנשי המשרד לבחון את הטענות, ובמידת הצורך לזמן את נציגי החברות לפגישות הבהרה הן מול נציגי המשרד והן מול נציגי חברת NERA, שביצעה עבור המשרד את עבודת המחקר שעליה התבסס המשרד בקביעת דמי הקישוריות החדשים.

 

כוונתו המקורית של שר התקשורת היתה להחיל את דמי הקישוריות החדשים כבר ב-1 באוגוסט השנה, אולם נראה כי לוחות הזמנים הצפופים יקשו עליו להשלים משימה זו. השבוע הגישה חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' מסיעת קדימה בקשה לדיון דחוף בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא. על פי החוק, נדרש הדיון להתקיים בתוך שבוע מיום הגשת הבקשה, ולפיכך נעשים מאמצים לקיימו כבר בשבוע הבא. עם זאת, יתכן שהבקשה תימשך באופן חלקי והדרישה לקיום הדיון תידחה עד לאחר סיום תהליך השימוע שמנהל משרד התקשורת בנושא, על מנת שלא לפגוע בהליך.

 

יש לציין כי ב-22 ביולי יוצאת הכנסת לפגרת הקיץ, כך שהאפשרות היחידה לקיום בוועדה דיון החשוף לציבור, בטרם יבוצע הליך לתיקון דמי הקישוריות בפועל, תהיה עד למועד זה. יש לציין כי לוועדה אין סמכות כלשהי לעצירת המהלך או לביצוע שינוי בו, והיא יכולה רק לדון בנושא על מנת להציף את הסוגיות העולות ממנו לידיעת הציבור.

 

בשבועות האחרונים מנסות חברות הסלולר להוכיח כי במשרד התקשורת לא נערכו בדיקות מספקות באשר להשפעת המהלך על שוק התקשורת. סלקום שכרה את חברת המחקר אנליסיס, המתחרה ב-NERA, ועל פי בדיקת אנשיה עבודתה של NERA מכילה טעויות מהותיות המסתכמות במאות מיליוני שקלים שנגרעו מהוצאות הקמת ותפעול רשת סלולרית. טעויות שכאלו, טוענים בסלקום, מביאות לחישוב שגוי של עלות העברת השיחה ולפיכך לטעות בקביעת דמי הקישוריות.

 

בפרטנר טוענים כי הפחתה דרסטית שכזו תשנה את מפת ההכנסות בשוק התקשורת, כאשר הנהנית העיקרית תהיה חברת בזק, שלקוחותיה יוכלו לקיים שיחות זולות יותר לטלפונים סלולריים. בפלאפון, כנגזר מהיותה חברה בת של בזק, העדיפו לנהל את מאבקם בהחלטה רחוק מעין התקשורת.

 

ברקע עומדת האפשרות שחברות הסלולר יעתרו לבג"ץ כנגד המשרד, לאחר שבקשותיהן לקבלת ארכה להגשת עמדותיהן נדחתה. באם אכן תוגש עתירה שכזו, יתבקש בית המשפט להוציא צו ביניים המשהה את ישום הפחתת דמי הקישוריות עד לקבלת החלטה סופית בנושא, וזאת על מנת לדחות את מועד ישום ההחלטה המקורי, שהינו, כאמור, ה-1 באוגוסט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x