שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

הצעת חוק: לאסור הצבת אנטנות סלולריות סמוך למוסדות ציבור

על פי הצעתה של ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ', לא תותר הצבת אנטנה במרחק של פחות מ-75 מטר מבתי ספר, גני ילדים, בתי אבות ובתי חולים

גילעד נס 10:0816.06.10

הצעת חוק חדשה קוראת לאסור על התקנת אנטנות סלולריות סמוך למוסדות ציבור כגון גני ילדים, בתי ספר, בתי חולים, בתי אבות, מעונות לחוסים ועוד. על פי ההצעה, המרחק המינימלי להצבת אנטנה סלולרית ממוסדות אלו יעמוד על 75 מטר, אולם לשר התקשורת תינתן האפשרות לאשר הצבת אנטנות במרחק

קטן מזה, באישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ובכפוף לסוג האנטנה, גודלה ורמת הקרינה הנפלטת ממנה.

 

את ההצעה הגישה ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' (קדימה), וחתומים עליה 18 חברי כנסת נוספים מסיעות שונות. הצעת חוק דומה הוגשה כבר בשנת 2004 בידי חבר הכנסת יורי שטרן ז"ל, אולם לא הגיעה לכדי חקיקה. 

 

בעקבות בקשתה של ח"כ שמאלוב ברקוביץ', מחלקת המחקר והמידע של הכנסת  ביצעה בדיקה, וממנה התברר כי אנטנות סלולריות מוצבות על גגות רבים מההוסטלים של חברת עמיגור, המשכנת אוכלוסיית עולים מבוגרת - וזאת למרות התנגדות מפורשת מצד הדיירים במעונות אלה. המשרד להגנת הסביבה בדק 31 בנייני עמיגור מתוך 55 בניינים שמפעילה החברה, ומבדיקה זו התברר שעל גגות 11 מוצבות אנטנות סלולריות.

 

עם זאת, ראש אגף רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, ד"ר סטליאן גלברג, מצוטט במסמך המחקר כאומר שאין סיכון לאוכלוסייה המצויה מתחת למיקום הצבת האנטנות, אולם יש לבדוק את רמת הקרינה ברדיוס של כ-50 מטר. כיום, לטענתו, לא בודק המשרד להגנת הסביבה מבנים המצויים ברדיוס זה.

 

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בסוף שנת 2009 נמצאו 11 אנטנות סלולריות על גגות בתי ספר ובתי אבות, אשר קיבלו היתר הפעלה לאחר שנמצא כי רמת הקרינה שלהן עומדת בתקן ארגון הבריאות העולמי. למשרד אין תיעוד לגבי אנטנות המוצבות על גגות גני ילדים, כיוון שאין ברשותו כתובות של מוסדות אלה על מנת שיוצלבו עם מאגר המידע של האנטנות.

 

"הפורום לסלולריות שפויה" טען בספטמבר 2009 כי 335 מוסדות חינוך מצויים ברדיוס של פחות מ-100 מטר מאנטנה סלולרית. על פי הפורום, גם בהתחשב בדעת המשרד להגנת הסביבה לגבי בטיחות השהות מתחת לאנטנה עצמה, במוסדות רבים מפוזרים הדיירים והתלמידים בבניינים סמוכים, המצויים ברדיוס הקרינה. בנוסף, טוען הפורום, הליך הבדיקה של רמת הקרינה אינו מכיל שקיפות ראויה, שכן הוא מבוצע בידי חברות פרטיות שהוסמכו בידי המשרד להגנת הסביבה אולם פעילותן ממומנת בידי חברות הסלולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x